Sbírka pana Jaroslava Derky je velmi neobvyklá. Skládá se ze spousty překrásných mnohobarevných lastur, pocházejících z různých koutů zeměkoule. Chcete se o jeho zálibě dozvědět něco víc? Láká i vás sběratelství tohoto typu? Máte doma několik mušlí dovezených z dovolené u moře a chcete si svou sbírku rozšířit? Pak je dnešní rozhovor adresovaný přímo pro vás, milí čtenáři.
Pane Derko, prozraďte čtenářům z laické veřejnosti, co jsou to lastury?
Zjednodušeně řečeno je lastura vnější kostra živočicha, složená ze tří vrstev uhličitanu vápenatého. Lastura chrání tělo měkkýše před predátory. Všechny tyto „kostry“ odumřelých živočichů se běžně nazývají lastury, mušle, ulity. Označení škeble je diletantské a zavádějící, protože se jedná pouze o jeden druh sladkovodního mlže – škeble rybničná. Mušle žijí ve všech mořích a oceánech. Suchozemští šneci žijí všude na pevnině a sladkovodní zase ve všech jezerech, rybnících a řekách. Existuje více jak 100 000 druhů měkkýšů a stále se objevují nové a nové druhy.
Jak jste se dostal ke sběratelství lastur?
Šneci mě zajímali už od dětství. Pamatuji si, že mým dětským snem bylo vidět moře a moje nejoblíbenější kniha byla 20 000 mil pod mořem. Po vojně jsem jel konečně k moři do Bulharska. Časem jsem si koupil knihu „Krása lastur“ a ta mě okouzlila natolik, že mušle se staly mým životním posláním.
Jak velká je Vaše domácí sbírka?
V mé sbírce je v současné době více jak 6000 druhů.
Jak máte sbírku uloženou?
Každá lastura má v mé sbírce své místo. Velké kusy jsou vystaveny na policích, menší druhy jsou umístěny v malých krabičkách s lokalitním štítkem, na kterém je uvedena čeleď, rod, druh, autor (jméno a letopočet ve kterém byla mušle popsána) a nakonec lokalita. Na zadní straně lístku je údaj kdy a kde jsem mušli získal.
Jakým způsobem je možné lastury do své sbírky pořizovat?
Mušle získávám koupí, výměnou a vlastním sběrem.
Jste předseda Českého klubu sběratelů lastur. Kdo se může stát členem Vašeho klubu?
Český klub sběratelů lastur byl založen v roce 1995 a je otevřený každému, kdo má zájem o tuto nádhernou část přírody. K dnešnímu dni klub eviduje 189 členů včetně 22 sběratelů ze sousedních států, kde klub doposud nemají. Více na http://cksl.wz.cz/
Sběratelé lastur musí dodržovat i jisté etické zásady. Prozraďte našim čtenářům ty nejdůležitější zásady, které je dobré mít na paměti.
Jako první musí sběratel dodržovat zásadu o nesbírání chráněných druhů. Také nesmí sbírat živé, nedospělé jedince. Při hledání mušlí v moři nesmí poškodit životní prostředí a musí sbírat jen minimum kusů od jednoho druhu.
Představte našim čtenářům Váš klubový zpravodaj Voluta.
Každý člen dostává 4 x do roka zpravodaj Voluta, kde mimo cestopisů a řadu informací třeba o nově objevených mušlích, jsou veškeré novinky o dění klubu včetně termínů burz u nás i v zahraničí.
Odkud pochází nejcennější lastura Vaší sbírky?
Nejcennější lastura v mé sbírce pochází z Austrálie, kde byla rybáři vylovena z hloubky 280 metrů ve Žraločí zátoce. Koupil jsem ji na burze v belgických Antverpách.
Nejmladší člen klubu Adrian Konečný z Frýdku-Místku na návštěvě u pana Derky.
Děkuji Vám za zajímavý rozhovor a přeji spoustu cenných kousků do Vaší překrásné sbírky.