Pozor na nevýhodné půjčky. Jak poznat tu pravou?

Autor

Potřebujete si půjčit peníze? V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že půjčení peněz znamená, že nám vzniká určitý finanční závazek. Je to závazek splatit finanční obnos, který jsme si půjčili, a to samozřejmě také spolu s úroky. Rovněž je důležité, abychom dodržovali splátkový kalendář, protože v opačném případě by nám mohly hrozit sankce za porušování ve smlouvě stanovených podmínek. Platební kalendář je pro nás závazný, a tak bychom s ním měli nakládat. Důležitý je už samotný proces rozhodování o půjčce, kdybychom si měli dávat pozor na takové úvěry, které pro nás mohou být nevýhodné. V mnoha ohledech to lze poznat už na první pohled. Pojďme se v tomto článku tedy podívat na to, jak na výběr takového výhodného úvěru.

U koho si můžete půjčit a za jakých podmínek?

Jako první samozřejmě přichází volba samotné finanční instituce, kde si plánujeme půjčku vzít. V posledních letech se trh s půjčkami docela zpřísnil, a tak vymizely vyložené podvody. To však neznamená, že bychom se neměli dívat, od koho si půjčujeme peníze. Důležité je, aby taková finanční instituce měla nějaké reference a byla pro nás důvěryhodná. V zásadě máme na výběr ze dvou druhů finančních institucí. Jedná se o:

  • Banky
  • Nebankovní instituce

Pokud potřebujete půjčku rychle, potom půjčka od banky může vyžadovat trošku složitější proces schvalování, což nám zpravidla nehraje do karet. Mnoho bank ale dnes už nabízí také rychlé půjčky, jejichž schvalovací proces je vcelku jednoduchý. Zpravidla je to spojeno s tím, že máte u takové banky účet, přičemž banka vám půjčku nabídne jako doplňkový produkt. Je to jedna z vhodných cest, jak si půjčit peníze.

Volnější podmínky u nebankovních institucí

Potom jsou tady samozřejmě také nebankovní instituce, které zpravidla mají o něco benevolentnější podmínky obecně. Vzhledem k tomu, že už výše jsme však hovořili o tom, že současný trh s půjčkami doznal zpřísnění, mimo jiné to také znamená, že rovněž nebankovní instituce musejí nahlížet do registrů dlužníků nebo ověřovat příjem. To například znamená, že dnes již prakticky není možné pořízení půjčky bez doložení příjmů. Sice se dnes takové úvěry stále nabízejí, kdy vy možná nebudete muset příjem přímo doložit, ale samotná nebankovní instituce si musí vaše finanční poměry ověřit. A skutečně tyto instituce mají způsoby, jak jsi zjistit, zda máte nebo nemáte trvalý příjem. Rozhodně tak postrádá smysl například kalkulovat, že tímto sítem projdeme, i když pravidelný příjem nemáme.

Zajímavé nebankovní nabídky

Výše jsme hovořili o tom, že je důležité, aby finanční instituce, u které si půjčujete peníze, byla dostatečně důvěryhodná. Nemusí to být nutně pouze banka, která má dobré jméno. Mezi velmi populární patří například půjčka od Zonky, která představuje bezpečný způsob, jak si půjčit peníze. Také zde však samozřejmě musíte dodržovat všechny podmínky, které jsou stanoveny ve smlouvě. V případě Zonky však můžete využít možností, jako je:

  • Optimální doba splatnosti
  • Splacení více splátek najednou
  • Předčasné splacení zdarma

Tato půjčka tak lze velmi dobře nastavit na míru, přičemž se můžete vyhnout zbytečným poplatkům, jako je například poplatek za předčasné splacení. Tady se ho obávat nemusíte. Kromě toho jsou zde vcelku přijatelné úrokové sazby, a tak půjčka patří mezi ty výhodnější na trhu.

Závěrečná doporučení

Před sjednáváním půjček vždy postupujte s maximální obezřetností. Dobře si uvědomte svou současnou finanční situaci, a zda si můžete půjčku dovolit. Dívejte se na parametry, jako je RPSN, který vám určí celkovou cenu za půjčku. Pokud je tato hodnota v tisících procent, jedná se o nevýhodné nabídky. Rozhodně za všech okolností čtěte smluvní podmínky! Zejména si dejte pozor na případné sankce a poplatky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *