UFO dnes rozproudí krev v žilách

Autor

Na 2. července připadá Světový den UFO. Protože mne záhady a mimozemské civilizace fascinují už od dětství, rozhodla jsem se využít příležitosti, oslovila jsem záhadologa pana Pavla Miškovského a požádala jsem ho o rozhovor. Dnes si povídám o UFO a o projektu Záře.

Případ z roku 2011, kruhy v obilí v Ďáblicích

Co vyjadřuje zkratka UFO a co si pod tímto pojmem představit?

UFO je zkratka anglického termínu unidentified flying objects, čili neidentifikované létající objekty. Nic více a nic méně. Je to zkrátka něco, co zrovna spatříte na obloze a nedokážete zjistit, co to je. Vězte tedy, že pokud na obloze vidíte něco, o čem jste přesvědčeni, že to je mimozemská kosmická loď, pak to není UFO. Vy jste si ten objekt totiž už identifikovali.

Kdy vznikl projekt Záře, kdo jej založil a za jakým účelem?

Projekt Záře vznikl 27.3.1992 z iniciativy Čs.archeoastronautické asociace. Vznik byl inspirován snahou o získání věrohodných a ověřitelných informací o UFO fenoménu, neboť všeobecná znalost o tomto jevu je u nás dosud velmi povrchní. Spolu s informacemi o UFO se začaly v projektu shromažďovat i informace o dalších anomálních jevech (jako např. kruhy v obilí, fenomén spontánního hoření osob, či pády neobvyklých substancí na zem) a proto jsme se jimi začali také zabývat.

Jaké jsou cíle projektu Záře?

Snažíme se o komplexní sběr a statistické zpracování informací o UFO a dalších anomálních jevech na území České republiky. Tyto případy konzultujeme s vědeckými odborníky. Zároveň tak chceme vzbudit zájem vědeckých odborníků o seriózní zkoumání těchto jevů. Jak zjednodušeně říkáme – nechceme věřit, chceme vědět.

Jaké tvary UFO jsou nejfrekventovaněji zaznamenávány na obloze?

Většinou jde o světelné objekty, koule, výjimkou ale nejsou ani „doutníková“ UFO. Populární disky, které známe ze sci-fi filmů, jsou v naprosté menšině.

Kolik procent zpozorovaných případů lze vysvětlit a kolik zůstává nevysvětlených?

Při vyhodnocování případů se snažíme zjistit, zda nešlo o něco známého, např. nějaký méně obvyklý přírodní jev (třeba jasný meteor nebo i kulový blesk), nebo o nějakou technickou záležitost (neobvykle osvětlené letadlo, světelné efekty diskoték apod.). Vysvětlit se nám daří přibližně asi 30 % hlášených UFO.

Bohužel dost často se nám nepodaří shromáždit dostatek informací o pozorovaném jevu, abychom mohli jednoznačně usoudit, zda se jedná či nejedná o něco známého. Takovým případům říkáme „UFO z nedostatku informací“ a na jejich vrub připadá něco přes 60 % případů.

Zbývá asi 4 až 8 % případů, kde se nám přes relativní dostatek věrohodných informací nedaří nalézt vysvětlení.

Obrázek svědka setkání s UFO

Co dělat v případě, že na obloze zahlédneme zvláštní neidentifikovaný jev?

Především je třeba být duchapřítomný a snažit se zachytit co nejvíce detailů z pozorování. Zkontrolujte si čas, zapamatujte si, jak se objekt objevil a jak zmizel, zda odletěl, schoval se za mrak či terénní překážku či se rozplynul.

Vryjte si do paměti vzhled objektu – jeho tvar poměrnou velikost (třeba ve vztahu k velikosti Měsíce v úplňku), barvy i jejich změny.

Snažte si zapamatovat, na kterém místě oblohy jste jev viděli – výškové údaje je nejlépe udávat pouze v úhlu vůči horizontu (tj. na obzoru = O°, přímo nad hlavou = 90°), směr podle světových stran si můžete zjistit později. Pak je nejlepší vyplnit dotazník na našich stránkách http://www.projektzare.cz/

Dá se určit roční období nebo měsíc v roce, kdy je zaznamenáno nejvíce UFO?

Je to v létě, ale zřejmě jen z toho důvodu, že mají lidé čas a dovolené, jezdí na chaty, a mají tak víc času pozorovat oblohu než v jiných obdobích roku.

UFO nad přehradou Rozkoš, parašutistka s objektem, více o případu http://www.projektzare.cz/ufo-nad-prehradou-rozkos/aktualne/

Dočetla jsem se o Vás, že jste záhadolog. Jak dlouho se o UFO zajímáte, co je náplní Vaší profese?

V projektu Záře jsem už 12 let. Je to amatérské sdružení badatelů, to znamená, že se každý z členů o záhady zajímá především ve svém volném čase a každý má nějaké zaměstnání. Jsou mezi námi učitelé, technici, studenti, já osobně jsem novinář.

Jaké vyprávění nebo úkaz Vás osobně nejvíce zaujal(o)?

Každé pozorování je něčím výjimečné, ale čas od času se objeví případ, který nám rozproudí krev v žilách. Stále například hledáme svědky úkazů v Miličíně. Šlo o opakované pozorování kulovitého objektu a asi třímetrových postav v okolí obce. Zde můžete najít i další zajímavé případy: http://www.projektzare.cz/nej-pripady-ufo/

Máte osobní zkušenost s UFO?

Osobní zkušenost s UFO bohužel nemám, stejně jako většina členů projektu. To však neznamená, že ohlášená pozorování neznámých objektů bereme na lehkou váhu, naopak!

Věříte v mimozemské civilizace?

Někde ve vesmíru zřejmě bude existovat inteligentní život. Ovšem je otázkou, zda bude natolik vyspělý, aby nás byli schopní mimozemšťané navštěvovat. A naopak – když už budou tak technicky zdatní, proč by k nám vůbec létali? Komu by takový otevřený kontakt mezi civilizacemi prospěl?

Pane Miškovský, děkuji za rozhovor a přeji Vám krásné léto s množstvím vzrušujících objevů.

Více zde: http://www.projektzare.cz/
Fotografie k rozhovoru poskytl pan Pavel Miškovský
Úvodní foto: pixabay.com

 

 

Jaký je váš názor na mimozemské civilizace, čtenáři? Setkali jste se vy nebo někdo z vašeho okolí s UFO?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na