Abeceda péče o tělo a pleť (3/3)

Autor

Do třetice všeho abecedního vám přinášíme poslední díl informací o tom, jak se správně starat o tělo a pleť. Vrhneme se na mladou i vrásčitou pleť a co je mezi: suchá či smíšená..? Co s ní? Jak ji zklidnit? Žehlením?! Přejeme nová a přínosná slovíčka a těšíme se na váš pohled a pocit od eS do Žet.

S jako suchá pleť / smíšená pleť

Většina žen má problémy se suchou pletí, nebo s přesušením, což ovlivňuje i prostředí, ve kterém žijeme, životní styl i nesprávná péče. Taková pleť je pak náchylnější k tvorbě vrásek. Důležitou prevencí je hydratace – dodržování pitného režimu a kvalitní hydratační krémy a případně hydratační masky.

Smíšená pleť má sklony k maštění, ale pouze v určitých částech, většinou v T-zóně, tváře bývají většinou sušší. Zde je výběr správné péče obtížnější. Základem je výběr správného čistícího přípravku, který nesmí pleť vysušovat, v opačném případě se pokožka ještě více mastí a zároveň je místy povrchově přesušená a mohou vznikat šupinky, které bývají předzvěstí a tichou výstrahou pro budoucí vznik vrásek. Často je vhodnější vybírat jemnější čištění a hydratační krém již může být lehčí a ne tolik hutný, jako v případě suché pleti. Někdy je dobré kombinovat dokonce i čištění pleti pro suchou pleť s hydratačním krémem pro pleť smíšenou.

Typ pleti se dokonce může měnit i v průběhu věku i ročního období. S přibývajícím věkem bývá pleť sušší, stejně tak jako v zimních měsících.

Š jako šupinky

Vznik suchých šupinek se vyskytuje poměrně často, trpí na ně ženy se suchou pletí, ale mohou vznikat i nesprávnou péčí – špatným výběrem čistícího přípravku a pravidelným vysušováním. Především v zimě je často potřeba zintenzivnit hydrataci pleti, pomáhají i hydratační masky nebo peelingy. Šupinky na pleti vypadají na první pohled jako banální problém, ale jedná se vlastně o únik hydratace z pleti a prvotní výstraha pro budoucí vznik vrásek.

T jako tonikum

Tonikum patří k základní péči o pleť, kterou používáme ráno i večer. Používá se po vyčištění pleti či stažení pórů a slouží k případnému dočištění, ale především i k tomu, aby hydratační krém, který se nanáší následně, správně fungoval.

U jako UV záření / únava

V dnešní době se SPF faktor, který chrání před škodlivým UV zářením, přidává do většiny hydratačních denních krému i make-upů. Tímto chráníme pleť před stárnutím a na tuto ochranu bychom měli klást důraz hlavně i v případě, pokud trpíme na vznik červených žilek, či pigmentových skvrn.

Celková únava má velký vliv na kvalitu pleti, samy si často všímáme, že pokud jsme unavené, často bývá pleť sušší, povadlejší či zašedlá. Trpíme i na kruhy pod očima. Ty ale nemusí být dány jen únavou ale může za ně i genetika, či zdravotní stav (např.problémy s játry nebo ledvinami).

V jako vrásky

Je sice nová doba, ale spíše než se rozhodneme k nějakému radikálnějšímu zákroku estetické medicíny , je samozřejmě důležitá prevence. Od základní každodenní péče se vše odvíjí. Je dobré stimulovat kolagen používáním vyživujících sér.

W jako waterproof (voděodolný)

Mnoho žen má stále nedůvěru k voděodolným přípravkům, například řasenkám. Záleží ale na výběru kvalitního produktu, kde voděodolnost většinou nebývá problém ale výhoda. U řasenek například často záleží na dobrém odličovači, který odlíčí snadno a bez problémů.

X jako xerodermie

Jedná se o vrozenou suchost kůže. Vyskytuje se dnes velmi často, kdy přechází i nezřídka v atopický ekzém a podobné problémy. Základem prevence je správná životospráva a kvalitní péče.

Y jako young skin (mladá pleť)

Ať je pleť mladá nebo zralá, při výběru důležité každodenní péče je třeba se orientovat především podle typu pleti (suchá/smíšená/mastná,…). Mladá pleť často trpí na akné a pupínky, které jsou však často způsobené i právě nesprávným zvolením či kombinací těchto produktů. A samozřejmě i v případě boje proti vráskám je vždy lepší prevence, takže i mladé slečny by měly dbát na dobré čištění a hydrataci, či si chránit pleť lehkým make-upem.

Z jako zklidnění pleti

Pleť může být někdy podrážděná, především ta citlivější, a to prostředím nebo použitím některých kosmetických produktů. Existují různá zklidňující séra a masky. Často obsahují např.heřmánek nebo aloe vera, ale pozor, někomu tyto přísady naopak nevyhovují. Je to vždy individuální, podrážděnou pleť mohou zklidnit i „domácí vychytávky“, jako např. zelený čaj apod.

Ž jako žehlička na pleť

Setkáváme se s ní na kosmetice, nebo si ji lze pořídit domů, což pak dlouhodobě vyjde často levněji a má lepší výsledky. Jedná se ale o doplněk, nebude fungovat, pokud se jako první nezaměříme na kvalitní základní péči.

Děkujeme za spolupráci a informace!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *