Etiketa – doplňky

Autor

Doplňky (nejen) společenského oblečení zaujímají výrazné místo v našem šatníku. Nevhodným nebo chybějícím doplňkem můžeme vyvolat rozpačité reakce u lidí, s nimiž se setkáváme nebo dokonce trapas či rozhořčení.

Klobouk, čepice a jiné pokrývky hlavy

Klobouk je součást oblečení. Dnes už není tak populární, jako tomu bylo dříve, kdy měl asi každý správný muž hned několik klobouků k různým příležitostem.

Vstupuje-li muž do místnosti, je vhodné, aby si klobouk (čepici, kšiltovku) sundal. Nesmekáme při vstupu do veřejných prostranství – např. nádraží, obchodní dům… Muž samozřejmě smeká klobouk na pohřbu a při vztyčování státní vlajky.

Žena nemusí svůj klobouk sundávat ani při vstupu do místnosti. Pouze při jídle by si ho měla odložit.

Kapesníky, kapesníčky

Do společnosti nosí muž kapesníček v náprsní kapse obleku. Kapesníček nemusí ladit s kravatou (jednobarevný či pestrý), ale neměl by působit rušivým dojmem. Z kapsičky vyčnívá špička složeného kapesníčku.

Správný gentleman nosí dva praktické přežehlené bílé kapesníky – v kapse saka a v kapse kalhot. Kapesníky látkové lze nahradit papírovými, ale nikdy se nevydáme nikam bez kapesníku.

Pásek

Společenské kalhoty bývají opatřené páskem, a to zásadně koženým. Sportovní verze pásků a textilní pásky jsou velice nevhodné. Ideální je, když muž zapne svůj opasek na třetí dírku. Barva pásku ladí s barvou bot.

Dámské punčochy, punčochové kalhoty

Jsou nutné pokaždé, když se žena vydá do společnosti. Ani letní vedro není důvodem, aby punčochy odložila. Pravidla etikety jsou neúprosná. Náhradní punčochy v kabelce pro případ nutné výměny by měly být samozřejmostí.

Rukavice, rukavičky

Barva rukavic by měla ladit s barvou obuvi. Pokud podává ruku muž ženě, svlékne si rukavice, je-li tomu naopak, žena si smí rukavice ponechat. Rovněž při vstupu do místnosti si muž rukavice, podobně jako klobouk, sundává. Žena si, podobně jako při jídle klobouk, svléká také rukavičky.

Ponožky

Muž nosí takovou barvu ponožek, která ladí s barvou obuvi. Délka ponožek by neměla být natolik krátká, aby muž, který si přehodí nohu přes nohu, měl vidět okraj ponožky a kousek holé nohy – porušení pravidla etikety.

Deštník

Pokud doprovází muž ženu v dešti – nemusí se jednat o partnery, není proti pravidlům etikety, aby se žena do muže zavěsila, muž nese deštník, a to dostatečně vysoko, aby zejména ženu chránil před deštěm a zároveň nezpůsobil dámě nepohodlí.

S jakými prohřešky porušení pravidel etikety se setkáváte?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *