Korzety neboli šněrovačky

Autor

Korzety (šněrovačky) jsou po staletí součástí především dámského šatníku. Byla období, kdy se skrývaly pod mohutnými vrstvami oblečení. Móda se mění a s ní i obliba a funkčnost korzetů. Asi většina z nás má doma aspoň jeden korzet nebo o jeho koupi přemýšlí. Takový korzet totiž dokáže skutečně zázraky – stáhnout a zkrotit bujné tvary nebo naopak potrhnout a opticky zvětšit i drobnější poprsí, v neposlední řadě jsou korzety součástí sexy spodního prádla, takže v intimním životě mohou přispět k nemalému zpestření.

 

První korzety byly nepohodlné, vytvořené z nepoddajných materiálů. Oblibu získaly u žen především v baroku, poté už ze šatníků žen úplně nevymizely. Barokní dámy – ženy kyprých siluet se stahovaly v pase, takže zůstala zachovaná typická silueta plných ňader a širokých boků. Dále si na šněrovačkách potrpělo rokoko. Vinou příliš stažených korzetů ženy nezřídka omdlévaly. Dýchání v silně utaženém korzetu se stávalo nadlidským úkolem. Ale co všechno něžné pohlaví nepodstoupí kvůli zvýšení atraktivity a pro krok s módou! Velkou obdivovatelkou a dámou, která nedala na korzety dopustit, byla Sisi – manželka Františka Josefa I., jejíž vosí pas se stal doslova pověstným. Ženy se pro korzety upínaly do nepřirozených tvarů, a tím si ničily své zdraví.

Dnes se vyrábí korzety z elastických materiálů opatřené výztuží a umělohmotnými kosticemi. Účelem dnešních korzetů není ženu přiškrtit, ale naopak podtrhnout její krásu.

Polokorzety

Polokorzety jsou vhodné pro ženy, které touží po staženém pase a nestydí se upozornit na poprsí, které se při nošení polokorzetu opticky zvětší.

Společenské šaty

Korzety patří také do společnosti, na plesy či svatby. Princeznovské šaty by měly mít určitou ladnou siluetu. Mohou být ozdobené výšivkami, perličkami nebo hladké. Dnešní korzety pomáhají správnému držení těla.

Sexy korzet

Korzet bývá neodmyslitelnou součástí erotického prádla. Asi proto, že skutečně skrývá nedokonalosti a lehce provokuje. V kombinaci např. s podvazky se i z šedé myšky stává sexy dračice. Zkuste obohatit milostnou předehru něčím novým – co takhle korzetem?

Stahovací korzet

Stahovací korzet je součástí spodního prádla. Bývá často z přírodního materiálu, např. bavlny a není omezen velikostí. Stahuje břicho a opticky zeštíhluje.

 

Ať už jako součást každodenního oblečení nebo jako občasný doplněk, korzet se stále drží ve velké oblibě. Snad proto, že všechny chceme být co nejvíce dokonalé, svůdné a sexy.

Vlastníte korzet? A pro jakou příležitost? Máte-li chuť, podělte se s námi o popis součásti vašeho šatníku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *