Královský šatník Alžběty II.

Autor

Královna Alžběta II. oslavuje 60 let panování. Británie touto událostí žije. Ulice jsou slavnostně nazdobené, ve výlohách mnohých obchodů nepřehlédnete královské korunky, výtvarníci se předhánějí, kdo stvoří Alžbětin autentičtější portrét, módní návrháři představují kolekce inspirované stylem panovnice (např. Vivienne Westwodová).

Jaký styl prezentuje královna? Čím dokáže zaujmout a který módní doplněk k Alžbětě II. neodmyslitelně patří?

Dnes šestaosmdesátiletá královna si módních výstřelků nikdy neužila. Panovnicí se stala jako velmi mladá a jak přikazuje královská etiketa, kontroverzní, provokativní a nápadný styl královně nepříslušel. Šatník královny je vázán pevnými pravidly. Alžběta naštěstí nebyla rebelka, ale elegantní a moudrá dáma. Ani její soukromý život nezpestřovaly žádné skandály.

Vycházkové i slavnostní oblečení královny navrhují přední britští návrháři. Šarmantní Alžbětu II. prezentuje množství barevných kostýmů (černá jen pro zvláštní smuteční příležitosti) ke kolenům či lehce pod kolena, v mladších letech sukně se sklady, nenápadné tělové punčochy. Obuv královny nepostrádá stabilní pevný podpatek.

Snubní prstýnek navlékla Alžběta vskutku originální – z nugetu velšského zlata. Svatební šaty panovnice se šily z čínského hedvábí, ozdobené deseti tisíci perlami. Korunovační slavnostní róba Alžběty II. měla neuvěřitelnou hmotnost, takže šaty sotva unesla. Kromě královské koruny již zdobily hlavu královny mnohé okrasné korunky a čelenky s diamanty.

Pro Alžbětu typické klobouky údajně nahrazují právě zmíněnou korunu. Milovnice klobouků se objevila ve společnosti v neuvěřitelných 5000 kloboucích různých velikostí, tvarů a materiálů. Dlouhá léta je Alžbětiným dvorním kloboučníkem Phillipe Somerville. Dámy, které holdují kloboučkům vědí, jaké lapálie mohou tyto pokrývky hlavy ztropit, obzvlášť ve větrném počasí. Takové nehody se panovnici nesmí stát. I zde platí nepsaná pravidla etikety a Alžběta je bez skrupulí dodržuje.

Vlasy nosí královna vždy pečlivě upravené tak, aby podtrhly vznešený styl, dříve s lehkými loknami, nyní v přirozené stříbrné barvě.

Královna Alžběta se nikdy nezvýrazňovala nápadným make upem ani líčením (jak přikazuje etiketa), ovšem výrazné sytě rudé rty k Alžbětě II. prostě patří. Kromě klobouků je milovnicí kabelek. Málokdy je Alžběta II. zachycená bez pověstných elegantních bílých rukaviček. Královna upřednostňuje krásu detailu – brože, šátky, náušnice, rafinované sponky, náramky a náhrdelníky.

Alžbětinou velikou láskou jsou zvířata, zejména psi a koně. Holduje jezdectví a dostihům. Baví ji focení i manuální práce, údajně je technicky velice zručná. Také proto nechybí v jejím šatníku několikeré jezdecké boty, při soukromých vycházkových a sportovních aktivitách nosí kalhoty a praktické kabátky. Vše samozřejmě z toho nejkvalitnějšího materiálu.

Oblíbená značka parfémů Alžběty II. jsou parfémy Burberry

Elegance, pohodlí, praktičnost a zároveň vznešenost a okázalost – to jsou prvky, které provázejí panovnici od mládí až dodnes. Naučila se neprojevovat emoce a neustále mít na paměti, že je královnou.

Jak se Vám líbí šatník Alžběty II., čtenáři?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na