Móda 70. let

Autor

Sedmdesátá léta minulého století. V roce wiffleballbonanza.com 1975 končí válka ve Vietnamu. Ve stejném roce se stává soudruh Gustáv Husák naším prezidentem. Vzniká společnost Microsoft. V roce 1976 postihlo ničivé zemětřesení Čínu. Zakládá se Charta 77. Lidské osudy se zamotávají nebo plynou, každý svým individuálním tempem… Byť se občané v Československu nemají příliš velký důvod nevázat a odvázat, móda se nevrací k šedivým padesátým létům, ale pádí vpřed v barvách, vzorech a s novými nápady.

Hudba inspiruje módu

Svět se baví (založena skupina U2, Europe, Aerosmith… a mnoho dalších). Svět se obléká. Jamajské reggae s Jimmym Cliffem a Bobem Marleyem představuje odvážný projev hudební i co se týče stylu odívání. Mladí se nechávají inspirovat světem hudby a filmem.

70.léta…

Módní doplňky jako korále, čelenky, náramky, květiny ve vlasech, šátky, klobouky a veliké sluneční brýle vedou.

U nás se do obliby dostává textilní materiál zvaný krimplen, tesil a chemlon (umělá vlákna).

Velké pozornosti se těší pletací příze a jehlice. Není ženy, která by se nezabývala vlastnoruční tvorbou svetříků, šál, ponožek nebo čepic. Kromě pletení se ujímá popularity i háčkování a to klidně i celých dámských šatů. bonus new member

 

Elegance…

„Jen málo módních tvůrců bylo tolik kopírováno a mělo na světovou módu tak výrazný a trvalý vliv jako Coco Chanelová. Kostýmky v tomto stylu působí velmi mladistvě a jsou vhodné pro ženy každého věku. Je možno bez nadsázky říci, že v „chanelovském“ kostýmku budete vhodně oblečena pro všechny denní, ale i různé společenské příležitosti.“ (časopis Žena a móda čís.12, roč.1973)

Velký význam má samet, velmi často v kombinaci s jinými látkami nebo aplikací. Dále vlna a satén, černý tyl a krajka. Společenské šaty mohou být zdobené bohatými výšivkami z černých flitrů nebo broušených korálů. Krásným doplňkem jsou umělé květiny a bohatá bižuterie, hlavně perly v mnoha řadách.

Novinky…

V roce 1970 otevírá Takada Kenzo obchod s oblečením Jungle Jap. Později (od r. 1988) se jméno Kenzo spojuje spíše s parfémy. slot88

Rok 1970 je klíčový i pro Armaniho. Otevírá vlastní návrhářské studio. V roce 1972 přichází na scénu první kolekce pánských oděvů od Armaniho, od roku 1975 navrhuje tento módní gigant dámské oděvy. Přichází s nápadem saka bez vycpávek, nejdříve v pánském podání, později uvádí i sako pro dámy.

Mary Quantová (známá svým objevem minisukní) představuje další novinku – hot pants. Miniaturní šortky však popularitou minisukni nedostihnou. Vhodným doplňkem pro hot pants jsou šněrovací kozačky.

Móda přeje ležérnímu, uvolněnému a pohodlnému typu oblečení, splývavým a měkkým materiálům. Má působit silně ženským dojmem. Nejnovější silueta šatů (ala 70. léta) je rovná. Oblíbená zůstává rozšířená silueta. Pro denní nošení se více hodí sportovní styl, romantický styl je často inspirován folklórními prvky.

Kabelky jsou výrazně větší, než v minulých letech. Stále se ještě nosí přes rameno, avšak k elegantnímu oblečení se vracejí psaníčka. Na kabelkách sportovního i elegantního typu se používají efektní kovové spony – niklové u elegantních fazón a spony upravené na způsob starých kovů u sportovních tvarů. Kabelky se často zdobí prošíváním.

Boty mají stále širokou špičku a silný podpatek. Společenské oblečení se doplňuje lodičkami na vyšším podpatku, které mají o něco odlehčenější tvar s plošší špičkou, připomínající kachní zobák.

Plavky – dvojdílné, mají měkce a vtipně řešeny podprsenky s náběry a s úzkými ramínky a u štíhlých postav snížený pas kalhotek. Silnější ženy volí jednodílné plavky s hlubokými výstřihy.

Oblíbeným materiálem staleté tradice zůstává modrotisk a kanafas.

V polovině sedmdesátých let se ujímá tzv. lady délka sukní, nad kolena.

 

Džínovina…

Získává obrovskou popularitu. Z džínoviny se, kromě spodního prádla, nosí veškeré oblečení. Zejména firma Calvin Klein z džínového hitu velice těží. Obléká se do ní již i starší generace a džínovina přestává symbolizovat pouze mládí.

Etno…

Pokračuje a z šedesátých let prostupuje do let sedmdesátých. Batika, barvy, tropický styl se stále nosí.

Pouliční punk…

Vzniká ve Velké Británii jako protipól „mírových a love“ hippies. Punk ztělesňuje násilí a temno, které vychází z nezaměstnanosti a problémů současného světa. Punkové barvy jsou černá, krvavě rudá a bílá. Oblečení bylo různě roztržené a tělo propíchané zavíracími špendlíky. Jako symbol protestu nosili punkeři řetězy a jiné předměty symbolizující svázanost konvencemi.

 

Zlatá léta sedmdesátá…

Mně se móda sedmdesátých let líbí, moc. Ze všech těch fotografií, které jsem pořídila z časopisů sedmdesátých let, zde nepředstavuji model, který by se mi nelíbil.

Časy totality, útisku a nesvobody. V módě doba barev, fantazie, kreativity, experimentů.

Tehdy jsem se narodila. Zlatá sedmdesátá léta…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *