Móda starověkého Egypta

Autor

Starověký Egypt. Říše pyramid (nejznámější jsou pyramidy v Gíze), faraonů, uctívání bohů. Civilizace, která ze všech starověkých civilizací existovala nejdéle, bezmála 3000 let.

Protože se v našem seriálu módy vracíme zpět v časové ose, jedna zastávka náleží právem starověkému Egyptu. Místu, které dalo základ mnoha vědním oborům, řemeslům a uměleckým směrům. Starověký Egypt je pra-kolébkou módy, protože právě zde nechybí důraz na vše krásné. Půvab a smyslnost podtržená a zdůrazněná barvami, vůněmi, ladností pohybů, veškerým stylem…

Horko, vedro

„Lostris seděla na své podušce s dívkami – otrokyněmi u nohou. Dvě malé černé dívenky s těly pružnými jako panter byly úplně nahé kromě zlatých náhrdelníků. Lostris sama byla oděná pouze do sukénky z běleného lnu, křehké a bílé, podobné křídlu volavky…

Společenskou paruku odložila stranou a vlna vlastních vlasů jí padala bokem přes prs jako silný tmavý provazec. Šikmost očí zdůrazňovala perlová zeleň práškového malachitu, pečlivě nanesená na horní víčka. Oči měla také zelené, ale byla to zeleň tmavší a čistší, zeleň Nilu poté, co jeho zklidněné vody uložily nánosy drahocenného bahna. Mezi prsy, zavěšena na zlatém řetízku, se pohupovala figurka Hapi, bohyně Nilu, zhotovená ze zlata a vzácného lazulitu. Byl to samozřejmě nádherný kousek, protože jsem ho pro ni zhotovil vlastníma rukama.“

(Wilbur Smith – Řeka bohů, str. 11)

…Takhle vypráví otrok Taito v proslulém románu ze starého Egypta.

Egypt – země s polohou v části světa, kde slunce praží a horko sálá. Je nám tedy více, než jasné, že i styl oblékání si v době starověkého Egypta zakládal na vzdušnosti a pohodlí.

Velice oblíbená barva se zde ujala bílá. Bílé se často nosívaly pánské bederní roušky, typem připomínající zavinovací sukýnky. Kvůli velmi velkým vedrům byly tyto malé sukýnky mnohdy to jediné, co na sobě muži mívali.

Ženy nosily úzké dlouhé šaty. Tyto šaty se nazývaly tzv. „kalasiris“. Materiál pro výrobu dámských šatů i pánských bederních roušek byl přírodní – plátno nebo lehký len. Sukně byly tak úzké, že delší, než drobné kroky nebylo v takovém oděvu možné učinit.

Děti neoblékaly většinou žádný oděv, nahota u dětí je považovaná za přirozenou. Dětské hlavy byly zcela vyholené, bez vlasů. Vyholená chodila rovněž vrstva kněží.

Faraon a bohatá vrstva obyvatel nosívali bederní roušky barevně vyzdobené. Krásně tak kontrastoval základní bílý oděv s pestrým zdobením. Důležitou roli hrají barvy zdobení, pro Egypťany symbolické – především zelená, červená a modrá.

Široký límec a barevné pásy z drahých kamenů i jejich napodobenin jsou pro starověkou egyptskou kulturu jedním z typických módních doplňků.

Symboly a amulety – hojně využívané pro účel ochrany před zlem, dodávající sílu. Nejoblíbenějším šperkem Egypťanů byl velký límcový zlatý náhrdelník. Ze šperků se nosívaly brože, náramky, náhrdelníky, náušnice, čelenky, prsteny. Dosud je egyptské šperkařství bezednou studnicí inspirace pro moderní šperkařské styly.

Lidé tehdy chodívali bosi. Pouze ven si obouvali lehké sandály z rákosu nebo jemné kůže.

Barvy, líčidla a paruky

Starověký Egypt je zemí barev, které tváři dodávají výraz a podtrhují půvab a sebevědomí. Líčení očí sytými líčidly je neodmyslitelnou součástí tehdejší image žen i mužů.

Nosí se paruky nebo vlasy zastřižené na ramena (starověké mikádo).

Muži si holí vousy. Lidé dbají i na libost vůní, používají různé parfémy a vtírají si do kůže vonné oleje a balzámy.

Faraon

Po bohu tím nejvyšším, pozemský syn boha Re. K faraonům patří jisté symboly, které se vlastně staly i jakýmisi důležitými doplňky faraonského šatstva. Jsou jimi především:

  • koruna: Dvojitá koruna symbolizuje Egypt jako Horní (bílá část) a Dolní říši (červená část). Symbol moci panovníka.
  • královská kobra – Ureus : Nošena na faraonově čele symbolizovala moc a „svým kobřím jedem byla schopná zabít nepřátele“.
  • důtky : proč nosili faraoni důtky se dodnes jednoznačně neví. Jeden z názorů je, že sloužily k odhánění všudypřítomného hmyzu, jiný, že bůh Andžtej povýšil důtku jako pastýřský bič na odznak panovníka.
  • berle : symbol vladařství.
  • falešná brada : je pro faraony –muže i ženy symbolem důstojnosti.
  • býčí ocas : symbolizuje faraonovu sílu. Býval upevňovaný k faraonovu opasku.

Móda starověkého Egypta

Móda starověkého Egypta je praktická pro použití lehkých a vzdušných přírodních materiálů, z nichž se zhotovovaly tkaniny pro egyptský oděv. Móda klade důraz pro odlišení chudých vrstev obyvatelstva od bohatých a vládců. Důraz pro vznešenost, smysl pro krásu, vůni a tělesnou smyslnost. Egypťané neopomíjí hygienu jako součást životního stylu.

Jak se vám líbí starověká egyptská móda?

Zdroj : www.egyptologie.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *