Módní abeceda: A

Autor

Začínáme nový seriál, který nás provede pojmy, které jsou úzce spjaté s módou a odíváním. Projdeme si materiály, střihy, styly, ale i třeba návrháře nebo účesy. Odívání nás provází od dob Adama a Evy a tak není divu, že informací je v této oblasti spousta. V tomto díle se podíváme na pojmy od písmene A a já doufám, že zde najdete mnoho nového a zajímavého.

Áčkový střih

Základy tohoto střihu můžeme vidět již v alžbětinské době, tedy v polovině 16. století, kdy se kladl důraz na to, aby ženy měly plošší prsa a naopak širší spodní část těla. Tato linie se neustále zdokonalovala, ale největší podíl na úspěchu tohoto střihu měl Christian Dior, který v 50. letech 20. století způsobil přímo A mánii. Na Christiana Diora pak navázal také Yves Saint Laurent, který do něho vnesl tzv. trapézovou linii, a navrhl šaty a pláště, které se od úzkých ramen zvolna rozšiřovaly až k dolnímu okraji bez jakýchkoliv zaoblení v oblasti boků a pasu. V různých podobách byl tento áčkový střih oblíbený až do 70. let, pak jeho obliba prudce klesla. Dnes už se však opět vrací, což je dobře, protože v jednoduchosti je opravdu krása.

Afro

Tento styl účesu vznikl především z přirozených vlastností černošských vlasů, které jsou velmi husté a tvarově pevné. Jejich česáním směrem od pokožky hlavy se pak docílí velkého objemu. Již v 50. letech 20. století začali tento styl účesu propagovat mladí afroameričané jakožto symbol příslušnosti ke svému etniku. Největší boom však účes zažil s nástupem hippies v 60. letech. Účes pomohli propagovat také mnozí hudebníci jako Jimi Hendrix, Diana Ross, nebo mladý Michael Jackson a Jacksons 5.

Akryl

Akrylová vlákna (PAN) jsou uměle vyrobená vlákna připomínající svými vlastnostmi vlnu. Akryl už v roce 1941 vyrobila americká firma DuPont, která si ho také nechala zapatentovat. Do širšího povědomí se však začalo vlákno dostávat až v 50. letech. Tato vlákna jsou díky svým vlastnostem jako je nemačkavost, pružnost, barevná stálost nebo také cena velmi oblíbené. Často se mísí s vlnou do pletacích přízí nebo se využívá samotné, což je vhodné především pro alergiky, protože je hypoalergenní. Dá se prát v pračce, ale jeho nevýhodou je, že má sklony ke žmolkování. Využívá se při výrobě veškerých pletených výrobků od ponožek po svetry, ale také na teplákové soupravy, imitace kožešin a kašmíru i potahové látky nebo žaluzie.

Armani

Giorgio Armani je italský módní návrhář, který se narodil 11. 7. 1934 v městě Piacenza. Svou módní kariéru začínal u italské společnosti Nino Cerruti, kde navrhoval pánské oděvy a sbíral zkušenosti pro svou pozdější vlastní značku. To se mu podařilo v roce 1975 a hned v následujícím roce představil svou první kolekci. Spolupracuje s mnoha filmaři na výrobě kostýmů, jeho práci jste tak mohli vidět ve více než 100 filmech, jako jsou například Mafiáni, Neúplatní, Americký gigolo nebo Casino Royale. Je také velkým sportovním fanouškem a v roce 2012 navrhoval kolekci italským sportovcům pro olympiádu v Londýně. Založil hned několik společností nesoucích jeho jméno, mimo oděvní průmysl jsou známé také jeho parfémy, hodinky nebo šperky. Jeho společnosti provozují také síť hotelů, kaváren a restaurací. Giorgio Armani se také angažuje v organizaci UNHCR v pomoci uprchlíkům.

Asymetrie

Asymetrie v odívání se dá vysledovat až k našim raným počátkům, kdy šlo spíš než o módní prvek o praktickou stránku jakou bylo například uchycení látek pouze na jednom rameni nebo přirozené vrstvení a řasení. Tento typ oblečení byl zvlášť oblíbený například v antickém Řecku. Dnešní módní návrháři využívají asymetrii v mnoha formách, ať už jde o výstřihy, dolní lemy šatů, sukní, svetrů, topů i jiných oděvních kousků, ale také třeba asymetrického sešívání látek dvou různých barev nebo s pomocí volánů a záhybů. Využívání asymetrie je nejen zajímavým prvkem, ale dokáže zakrýt také některé nedostatky postavy.

Atlas

Je lehká, velmi lesklá látka tkaná atlasovou vazbou. Ta se vyznačuje tím, že je minimálně pětivazná, tedy každý její řádek má jeden bod osnovní a čtyři útkové body. Její využití je především na podšívky nebo též šaty, sukně a šátky. Mezi další látky tkané atlasovou vazbou patří také satén, damašek nebo brokát.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *