Módní abeceda: I, J

Autor

V tomto díle se podíváme na to, čím je typický indiánský styl, co je indigo i jeginy nebo kde se vzaly jehlové podpatky.

Indiánský styl

Velmi oblíbený byl především v 60. letech minulého století v éře hippies, ale jeho prvky se v odívání objevují dodnes. Vychází ze stylu odívání severo i jihoamerických indiánů, díky čemuž využívá na oblečení čistě přírodní materiály jako je len nebo kůže. Zdobení a doplňky jsou pomocí výšivek, korálků i třásní, u materiálů se nevyhýbá ani dřevu. Nedílnou součástí tohoto stylu jsou dlouhé a hladké vlasy zdobené čelenkami, korálky i peřím.

Indigo

Jde o jedno z nejznámějších barviv na textilie a získává se ze subtropické rostliny indigovník pravý. Jde o tmavou a výraznou modrou barvu. První zmínka o barvení indigem pochází již z roku 1289. Jeho nejznámější využití je na barvení džínoviny, které dodává charakteristickou modrou barvu.

Jeans (viz. džíny ZDE)

Jeginy, jeggings

Jsou legíny, které jsou vyrobené v designu, aby připomínaly džíny. Poprvé se objevily okolo roku 2010 jako součást sportovního oblečení. Dnes se mezi ně počítají i džíny s vysokým obsahem elastanu, které jsou pružné a pevně obepínají postavu.

Jehlové podpatky

Tenké a vysoké podpatky se objevují na erotických kresbách již v 19. století. První fotografické zobrazení vysokých podpatků je spojeno s francouzskou herečkou a zpěvačkou Mistinguett, která ve 40. letech 20. století vystupovala v takových pařížských podnicích jako byl Moulin Rouge nebo Eldorado. Opravdové jehly se začaly vyrábět v padesátých letech 20. století, kdy návrhář Roger Vivier nahradil běžně používané materiály podpatků jako bylo dřevo apod. tenkou ocelovou tyčkou. Tím se mohly podpatky ještě prodloužit a ztenčit.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *