Jsou zaměstnání, kde starost o vhodné oblečení odpadá. To se týká hlavně povolání, kde je jasně předepsaná uniforma – zdravotní sestry, lékaři, policisté… Pak jsou tu povolání manuální a fyzicky náročná, kde se klade důraz hlavně na funkčnost oděvu a estetika je tu zbytečná, to jsou různé pracovní oděvy jako montérky. Třetí kategorií jsou povolání, kde můžete chodit v tom, na co jste zvyklí a nikdo to neřeší. Sem spadají hlavně tvůrčí profese. Asi nikomu nepřijde divné, když přijde spisovatel na schůzku v džínech a svetru.
Na druhou stranu jsou povolání – tzv. kancelářské profese, kde existují pravidla pro oblékání, ale samotná volba oblečení je ve finále jen a jen na vás. A u těch se chci na chvíli zastavit. Zlaté pravidlo říká, že první dojem můžete udělat jen jednou, tak proč něco podcenit, že?!
Oblečení
U žen zásadně platí – elegantně a nevyzývavě. Zapomeňte na mini (délka sukně musí být minimálně těsně nad kolena) a výstřihy až k pupíku. Nechcete klienta sbalit, ale spolupracovat s ním. Navíc pokud se kolem mihne žena, která má jakýkoliv vliv na rozhodování ohledně fungování firmy a uvidí vás nevhodně oblečené, buďte si jisté, že obchod s vámi neproběhne.
Kostýmem nic nezkazíte, ale vyberte si kvalitní a nebojte se do něj trochu zainvestovat. Za některými klienty můžete vyrazit i v džínech, ale jen pokud mají klasický střih, jsou bez flitrů, ozdob a děr a mají tmavě modrou nebo černou barvu. K nim zvolte vhodnou halenu nebo sako a boty na podpatku.
K sukni musíte mít vždy punčochy a to i tehdy, když je 35°C ve stínu. Proto je v takovém počasí lepší zvolit volnější kalhoty z lehkých, prodyšných materiálů. V zimě zase odhoďte bundy. Důležitou proprietou zimního šatníku je kabát. Ke kalhotám je vhodnější kratší, k sukni může být i dlouhý. Místo kulicha, sáhněte spíš po elegantnějším klobouku nebo baretu.
Co se týče barev, není pravdou, že musíte mít jen kombinaci černé a bílé. Vybírejte si takové barvy, které máte rády a které vám padnou. Nezapomeňte však na jemné sladění. Když budete mít červený kostým, zelenou košili a žluté boty, budete působit jako zbloudilý ara. Také nepodceňujte výběr velikosti. Oblečení vám musí sednout jako ulité. Všechno, co je vám už malé nebo naopak velké, ze svého šatníku odstraňte.
Muži to mají vcelku snadné – prostě kvalitní, dobře padnoucí oblek. I u nich platí, že můžou někdy vklouznout i do džínů, opět to musí být ale klasické, tmavě modré nebo černé a k nim košili a sako. Barvy jsou opět otázkou volby, tady jde spíš o sladění obleku, košile a kravaty. Např. k hnědému obleku se hodí meruňková košile, ke stříbrnému či šedému zase zelenkavá…
Záležet byste si měli dát na výběru kravaty. Také neopomínejte sponu do kravaty a manžetové knoflíky, které by měly být z jedné sady a měly by k sobě i obleku padnout. Ponožky mějte vždy v barvě kalhot nebo bot. Když si vezmete k černým botám a kalhotám bílé ponožky, bude to vyznívat, že jste si jen odskočili z tenisu a zase se tam rychle hodláte vrátit.
Boty
Ženy by měly mít boty vždy s uzavřenou špičkou a nejlépe s podpatkem. Pokud vám nedělají podpatky dobře, je dobré, aby měly boty alespoň malý klínek. Na noze to vypadá elegantněji než rovná podrážka. Zapomeňte na to, co je zrovna in, pokud se vám v tom dobře nechodí, je zbytečné do takových bot investovat. Nepůsobí dobře, když někam vklopýtáte jako čerstvě vylíhnutý čáp.
Muži by měli mít vždy šněrovací polobotky. Ani nemyslete na mokasíny, tenisky nebo sandály. Barva bot musí ladit se zbytkem oblečení a ostatními doplňky – to ostatně platí i u žen.
Doplňky
Hodinky jsou důležité. Vybírejte značkové, decentní a elegantní. Kvalitními hodinkami dáváte najevo, že si vážíte času nejen svého, ale i svého klienta či obchodního partnera.
U šperků platí, že méně je více. Nejste drogový dealer, abyste na sobě měli deset zlatých řetězů a na každém prstu prsten těžší než vaše běžná svačina. Vizitkovník, pero i obroučky brýlí volte v barvě kovu, ze kterého nosíte běžně šperky.
Dokumenty a lejstra noste zásadně v kvalitní kožené aktovce. Pokud máte vztah ke své igelitce z Lidlu, bohužel jí budete muset pro pracovní schůzky odložit.
A na závěr důležitá třešnička, aby byl dojem dokonalý – vůně. Jemná, příjemná, nevtíravá. Antiperspirant proti pocení a mentolky na dech.
Přeji hodně pracovních úspěchů 😉
Jak chodíte oblékaní v práci vy? A v čem se cítíte dobře?