Oholená dohladka

Autor

Chlupy, chloupky, ochlupení, porost… Naše srst je vlastně jakýmsi virtuálním pojítkem s prapředky, s živočišnou říší. Lidé se dělí na několik typů. Jsou tací, kterým ochlupení nevadí, ba naopak, mnohým připadá sexy. Někdo chlupy prostě neřeší. Jiní si porost po těle kvůli estetickému dojmu ani nenechají narůst. Pokud patříte mezi poslední zmíněné a nevíte, jak s nevzhlednou srstí skoncovat, doporučuji nahlédnout nebo ještě lépe pečlivě pročíst, dnešní článek.

Kdy a kde to všechno začalo?

Kdo, kdy a kde si oholil nebo vytrhl první lidský chlup za účelem estetického vylepšení dnes samozřejmě nevíme a s největší pravděpodobností ani nikdy žádný tým vědců či historiků již nevypátrá. Co není tajemstvím? Že hladké nožky, podpaží a ostatní intimní partie „se nosily“ už v slavných dobách starého Egypta, Řecka a Říma. Tělo bez chlupů evokovalo dojem čistoty, půvabu a urozenosti.

Staří Egypťané používali k odstranění chloupků metodu, která zaznamenává dodnes velký úspěch a má mnoho příznivců:

Cukerná metoda– rozehřejeme med s citrónovou šťávou, naneseme na ochlupené místo a necháme zaschnout (ztvrdnout). Na pokožce se vytvoří tvrdý škraloup, jež strhneme i s chloupky.

Také bohatý lid středověký uznával půvab v pokožce zbavené ochlupení. V sídlech francouzských šlechticů se této službě – epilacím věnovaly speciálně vyškolené poddané – lazebnice. Teprve osmnácté, devatenácté a část dvacátého století od epilací ustupují a hlásají „moderní“ – přirozeně více či méně zarostlou pokožku.

Depilace? Epilace?

Jak se vyznat v těchto, velice podobných, výrazech? Jednoduše! Depilací odstraňujeme chloupek z povrchu pokožky, jeho kořínek zůstává. Chlup většinou poměrně brzy naroste znovu.

Epilací se zbavujeme chloupku i s kořínkem.

Co je moderní dnes?

Dnes je moderní, ale především hygienické a estetické chloupky odstraňovat. U žen je téměř samozřejmostí odstraňování chlupů v podpaží, na nohou, v tříslech. Mnohé dámy se zbavují ochlupení i v intimních partiích a takřka po celém těle, výjimku netvoří ani ženy, které podstupují epilaci obličeje.

Brazilská depilace – jedná se o odstranění chloupků kompletně z celého těla.

Když jsou chlupy problém

Dispozice k bujnému ochlupení často získáme dědičnou formou. Někomu se může nevzhledné ochlupení objevit po užívání určitých léků. Chloupky mohou zvýšeně růst i jako důsledek hormonální poruchy.

Možností, jak se dočasně nebo i natrvalo chlupů zbavit, je celá řada. Zmínili jsme cukernou metodu. Jedná se o zákrok čistě přírodního typu, bez použití jakýchkoli chemikálií, které by mohly epilované pokožce ublížit.

Depilační/epilační strojky

Depilační strojky patří mezi bezbolestné metody odstraňování ochlupení. Bývají dobře snášené a dosud jsou velmi oblíbené. Po depilaci je nutné ošetřit pokožku vhodným krémem. Epilační strojek způsobuje mírnou bolestivost tím, jak chloupek vytrhává. Nutné je vytrhávat po směru růstu. I po epilaci použijte vhodný kosmetický přípravek, nejlépe zklidňující.

Epilační pinzeta

Stejně jako strojek způsobuje i pinzeta bolestivost mírné intenzity. Odstraňování chlupů pinzetou je vhodné pro malé plochy, na větším úseku bývá zdlouhavé. Pinzetou vytrhávejte chloupky po směru růstu.

Depilace žiletkou

Jednoduchá, levná a dodnes velmi frekventovaná metoda. Depilovaná oblast se oholí pomocí speciálních žiletek určených k tomuto účelu. Holení je vhodné provádět „na mokro“ po navlhčení depilované oblasti a nanesení depilačního mýdla. Po oholení je nutné pokožku ošetřit speciálním krémem nebo olejem. Bohužel efekt po oholení žiletkou je pouze krátkodobý.

Depilace pěnou

Jedná se o tzv. chemický způsob. Depilační pěna oslabí chloupky, ty následně změknou a dají se zcela bezbolestně setřít špachtlí.

Epilace voskem

Provádí se pomocí voskových proužků různé šíře (šíře podle plochy, kterou epilujeme). Ideální je, když chloupky před voskovou epilací dosahují délky 2 až 5 mm. Před vlastní epilací musí být pokožka čistá, suchá. Nejdříve se provádí test snášenlivosti pokožky – epilujeme pouze malou část na těle a vyčkáme, jak zareaguje naše pokožka. Pokud dojde k nepříznivé reakci, je dobré od epilace voskem upustit. Než přiložíme voskový proužek na tělo, nahřejeme jej chvíli v dlaních. Poté umístíme proužek na oblast, kterou chceme epilovat. Prudkým a rychlým strhnutím se epilační ubrousek odejme. Při epilaci je nutné přidržovat napnutou pokožku. Po dokončení epilace se odstraní přebytečný vosk z těla pomocí poepilačních hydratačních ubrousků. Nevýhoda epilace voskem je mírná bolestivost a poepilační zčervenání pokožky. Výhodou epilace pomocí vosku je především doba, po kterou je pokožka po epilaci hladká, cca 6 týdnů. Epilace voskem se dále provádí i přímým nanesením vosku na část, jenž chceme epilovat.

Epilace laserem

Epilace laserem bývá označována jako nejúčinnější a nejefektivnější metoda odstranění chloupků. Laserovým paprskem se ničí buňky chloupků už od zárodku. Výhodou epilace laserem je trvalý nebo dlouhodobý efekt. Epilace laserem nebolí, pouze je při zákroku cítit mírně palčivý pocit. Tento pocit potlačí použití znecitlivujícího krému před laserovým ošetřením. Po epilaci laserem je dobré vyhnout se bezprostřednímu slunění.

Epilace laserem se provádí ve speciálních kosmetických centrech a jedná se o zásah ambulantní.

Epilace, depilace… doma nebo v salónu?

Epilovat nebo depilovat nevzhledné chloupky můžete doma nebo si zajít za odborníky do depilačních center. Rozhodnutí je zcela na vás. Pokud se vydáte do depilačního centra, nezapomeňte:

  • Odhodit strach a stud, v kosmetických centrech tohoto typu je personál složený s profesionálů, které žádný problém ani pohled na srstí zarostlé partie lidského těla nezaskočí.
  • Na všechno se ptejte, vyžadujte informace před zákrokem, při zákroku i poté.

Jestliže si chloupky odstraňujete sami v domácím prostředí:

  • Nespěchejte. Na tuto „proceduru“ si vymezte dostatek času
  • Depilaci/epilaci provádějte v místnosti, kde vás nikdo neruší ani nepříjemně nepřekvapí. Nejvíce se pro tento účel hodí koupelna. Místnost musí být dobře osvětlená.
  • Všechny pomůcky si předem připravte. Odbíhání s naneseným voskem nebývá příjemná záležitost.

Ať je pro vás epilace/depilace vždy příjemnou zkrášlovací záležitostí.
Ať jste sami se sebou spokojení.
Ať se sami sobě líbíte…
… ať už s chlupy nebo bez chlupů!

Epilujete? Depilujete? Proč ano/ne? Podělte se s ostatními čtenáři o své názory, tipy a fígle.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na