Problémy s vlasy

Autor

Kvalitu vlasů stejně jako mnoha ostatního ovlivňuje spousta vnějších vlivů – špatná strava, nedostatek tekutin, kouření a zhoršená kvalita ovzduší, mráz, slunce, hormonální změny, nedostatek spánku… Proto v dnešní době existuje jen málo lidí, kteří neřeší problémy spojené se zhoršenou kvalitou vlasů nebo pokožkou hlavy. Existují však fígly, kterými lze tyto neduhy zmírnit.

Suché vlasy

Charakteristika: Vlasy jsou už na pohled matné a bez lesku, mají větší sklon k lámavosti a na dotek jsou drsné, snadno se proto cuchají a zamotávají, protože nejsou pružné

Příčiny: Nízké produkování tuku mazovými žlázami, pobyt v místech s nedostatečnou vlhkostí (přímé slunce, solárium, sauna, klimatizace…), časté fénování, kulmování a kartáčování, příliš časté mytí

Pomoc: Suchým vlasům dopřejte čas od času olejové zábaly, používejte šampóny na suché vlasy a po umytí je nechte uschnout přirozeně bez použití fénu

Mastné vlasy

Charakteristika: Mají vysoký lesk, mastí se už několik hodin po umytí, působí splihle a neupraveně. Při česání jsou viditelné cestičky způsobené hřebenem.

Příčiny: Nadměrná funkce mazových žláz, špatná strava, stres, kouření, kolísání hladiny hormonů, vliv znečištěného životního prostředí.

Pomoc: Upravte jídelníček, odstraňte nadbytečný přísun tučných jídel, zvyšte přísun tekutin, vyhýbejte se nadměrně znečištěnému prostředí. Při mytí nepoužívejte příliš horkou vodu a příliš horký vzduch při fénování, nemasírujte pokožku hlavy, abyste nestimulovali činnost mazových žláz. Přípravky nanášejte pouze na vlasy, ne na pokožku.

Poškozené vlasy

Charakteristika: Vlasy už na pohled působí nezdravě. Chybí jim lesk, mají sklon k lámavosti a roztřepeným konečkům. Špatně se rozčesávají, cuchají se.

Příčiny: Časté používání chemikálií k barvení a trvalé, časté mechanické úpravy nekvalitními kartáči, hřebeny, časté používání ozdob jako jsou spony, stahování do culíků atp. UV záření a špatné a přílišné tření při vysoušení froté ručníkem. Časté používání kulmy, krepovačů apod.

Pomoc: Vlasy pouze jemně vysušte ručníkem, při česání používejte kvalitní hřebeny, s česáním to nepřehánějte, používejte kvalitní přípravky, které prodlouží životnost barvy, abyste nemuseli provádět barvení moc často. Barvení i trvalou přenechte odborníkům. Nepoužívejte ozdoby do vlasů, nechte vlasy volně rozpuštěné.

Lupy a citlivá pokožka

Charakteristika: jemné, ploché bílé destičky, které padají z vlasů samovolně při pohybu nebo zůstávají viditelně přichycené k vlasům nejčastěji u kořínků

Příčiny: Máte-li sklon k lupům je to jasné znamení, že pokožka hlavy je poškozená, vychýlená ze své rovnováhy a normálního fungování, proto se její povrch obnovuje častěji než u pokožky zdravé a odumřelé částečky kůže se shlukují a stávají viditelnými.

Pomoc: Dbejte na to, abyste vždy pečlivě vymyli šampóny a kondicionéry. Zvyšte odstup mezi jednotlivými barveními a trvalými, která nadměrně namáhají pokožku hlavy. Vyhýbejte se mechanickému poškození pokožky při příliš intenzivním česání a kartáčování. Nemasírujte pokožku hlavy a nevysoušejte ji přílišným třením froté ručníkem. Při fénování směřujte teplý vzduch pouze na vlasy, ne na pokožku.

Padání vlasů

Charakteristika: Každému člověku vypadne za normálních podmínek během dne cca 100 vlasů, pokud po delší dobu pozorujete, že vám padají vlasy více, případně po pramínkách, je to špatně.

Příčiny: Nejčastější příčinou vypadávání vlasů jsou hormonální výkyvy, ať už během těhotenství, menstruace či s přibývajícím věkem a nastupujícími hormonálními změnami. Dalšími faktory jsou stres, užívání léků, nedostatek vitamínů a nedostatečně pestrá strava, mechanické poškození při intenzivním česání, chemické poškození použitím nekvalitních přípravků.

Pomoc: Zvyšte přísun vitamínu D a zinku, upravte jídelníček, hoďte se do pohody, používejte kvalitní vlasové přípravky, nečešte vlasy zbytečně často.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na