Renesanční móda

Autor

Období renesance (v průběhu 16.století) přináší do módy především prvky souměrnosti. Renesanční móda čerpá jistou inspiraci v antice, stejně jako předchozí módní období. Gotické špičaté čepice a protáhlé tvary mizí ze scény a stávají se nemoderními. Nastupuje období nařasených rób z těžších materiálů. Oblíbené jsou sametové, brokátové, ale i hedvábné látky. Renesanční móda získává velikou oblibu ve vyšších společenských kruzích, neboť řasení a vrstvení přidává na důstojnějším výrazu. In jsou velké nepřehlédnutelné vzory.

Luxus

Luxusní jsou použité tkaniny pro výrobu oblečení renesanční smetánky, boháči si zakládají na drahém spodním prádle. Spodní prádlo se nosí jemné jako peříčko. Chudiny se luxus samozřejmě ani náznakem netýká, nadále nosí jednoduché především plátěné a jiné levné tkaniny.

Kalhoty jak je známe

Definitivně odzvonilo nohavicím ze dvou samostatných kusů, renesance představuje vynikající vynález – kalhoty v podobě, jaké se nosí dodnes, sešité v jednom kusu.

Italská renesance

Italská renesanční móda ovlivňuje celou Evropu. Každá země si renesanční styl přizpůsobuje svému pojetí, vlastnímu teperamentu a důrazu na jiný detail.

Italští renesanční představitelé bývají vyobrazovaní jako osobnosti se širokými mohutnými rameny, na oblečení se spotřebuje obrovské množství látky, především na rukávech se v žádném případě nešetří. Rukávy bývají složené ze dvou vrstev – vrchní a spodní. Spodní vrstva vykukuje z vrchních rukávů. Dámské sukně bývají stejně jako rukávy velice nařasené a bohaté, světlo světa spatřuje novinka – sukně oddělená od živůtku.

Roušky a čepce se nadále nosí, avšak největší popularitu zažívají barety, jako originální ozdoba na baretech se ujímá peří.

Německá renesance

Reformy neovlivnily jen společenské a politické projevy obyvatelstva, ale také módu. Německá renesanční móda přináší novinku, jíž je tzv. „šuba“ – širokánský plášť délky po kolena s širokým šálovým límcem a rozšířenými dlouhými rukávy.

V renesančním Německu se do každé spořádané domácnosti zabydluje zástěra, více, než jako ochrana, spíše jako symbol zmíněné spořádanosti a počestnosti.

Španělská renesance

Módními proporcemi španělské renesance jsou geometrické tvary kuželu a koule. Mohutná ramena často vycpaná vycpávkami strhávají pozornost a budí dojem vznešené a bohaté osobnosti. Útlý pas kontrastuje s mohutností v horních partiích. K dojmům dokonalých renesančních dam pomáhají ženám korzety, přirozené dámské proporce potlačují siluety s tzv. „husím břichem“ (břicho nepřirozeně vystrčené dopředu). Rukávy se nosí bohatě nazdobené, přišité k živůtku (může mít jinou barvu, než sukně). Pro udržení tvaru sukní slouží různé podpěrky a složité konstrukce. Novinkou ve světě módy jsou tzv. krinolíny.Renesance nezná podpatky, tedy žádné uměle navozené vyvyšování ještě neexistuje.

„Husí břicha“ si nenosí jen ženy, ale také (čím bohatší, tím vystrčenější břicho) muži. Muži oblékají dvojité kabátce s vycpávkami. Vycpávky se nevkládají jen do rukávů, ale také do krátkých kulatých kalhot. Módu vycpaných kulatých kalhot doplňují barevné punčochy.

Španělský renesanční znak – tzv. „okruží“. Okruží vzniklo v Itálii, ale nejvíce příznivců získává právě ve Španělsku. Jedná se o složitý skládaný límec, uvnitř vyztužený drátěnou konstrukcí.

Móda španělského renesančního stylu ovlivňuje celou Evropu.

Anglická renesance

Anglie se inspiruje více Španělskem, než Itálií. Krinolína je přetvořena ze španělského tvaru kužele do tvaru válce. Přední díly korzetů se nosí protáhlé do špičky a mají lehce prodlouženou délku, do podbřišku.

Královna Alžběta zavádí stojaté krajkové (nástup a okamžitá obliba novinky – krajky) límce, renesance v Anglii získává přízvisko „Alžbětínská“ renesance.

RENESANCE

Renesanční móda je módou bohatých. Muži nosí delší vlasy po ramena, ženy si je obarvují do světlých barev, protože tmavé vlasy vlasy nejsou mezi urozenými vrstvami oblíbené. Krajka se uplatňuje nejen na límcích, ale rovněž v ozdobných kapesníčcích – romantických symbolech (do nichž se samozřejmě nesmrkalo). Do módy vstupují lehké rukavičky, aby byly rukavičky ještě luxusnější a vyzařovaly urozenou image, renesanční smetánka si je parfémovala. Začínají se nosit hodinky zavěšené na krku.

Česká renesance

Čím obohatila svět česká renesanční móda? To byste, milí čtenáři, asi neuhádli. Ozdobnými síťkami k zakrytí obličeje. Mezi materiálem pro jejich výrobu se nezřídka objevovalo zlato nebo stříbro.

Co se Vám na renesanční módě líbí a co by Vám naopak vadilo?

Použitý zdroj informací: www.historicky.blog.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na