Tetování – studio HELL.cz

Autor

Je mi potěšením představit vám studio HELL.cz. O studiu, ale hlavně o službách, které poskytuje, si se mnou ochotně povídal pan Míla Bugtcher.

A protože dotazů ohledně tetování a piercingu se nám v redakci shromáždila spousta, rozdělila jsem rozhovor s Mílou do dvou článků. Dnešní část věnuji představení studia HELL.cz a zaměřím se dotazy spíše na tetování. Pojďme se pana Bugtchera vyptávat…

Mílo, seznamte naše čtenáře s Vašim salónem

Pražské personality tuning studio HELL.cz bylo založeno v roce 2004 a zpočátku se zabývalo pouze tetováním a piercingem. V následujících letech rozšířilo nabídku svých služeb o skarifikaci (umělecké jizvení), těžké tělesné modifikace, kadeřnictví a nailart. V současné době má studio HELL.cz dvě pobočky a je největším studiem tohoto druhu v ČR. Ve studiu pracuje mnoho známých odborníků, se kterými se chodí před náročnějšími zákroky poradit lidé z celé ČR. V holešovické pobočce HELL – central provádíme tetování, piercing, skarifikaci a nailart. Ve smíchovské pobočce HELL – Fallen Angel se zaměřujeme na tetování, permanentní make-up a kadeřnictví. Studio HELL.cz je zakládajícím členem Asociace profesionálních tatérů a piercerů, o.s.

Jak jsou proškoleni Vaši zaměstnanci?

Naši zaměstnanci jsou samozřejmě proškoleni dle zákonných požadavků pro námi poskytované živnosti, přičemž nejdůležitější živností je „činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže“. Toto je pro nás nezbytnou podmínkou, nikoli však jedinou. V rámci HELL.cz máme vlastní navazující systém dalšího vzdělávání. Ten je dostupný pouze našim pracovníkům a je úzce zaměřený na jednotlivé obory tělesných modifikací.

Pro veřejnost je dostupné větší množství kurzů postačujících pro zahájení provozování výše uvedené živnosti. Jako příklad uvedu studio Alexo (www.studio-alexo.cz) v OD Kotva, kde je možné projít jak kosmetickým, tak navazujícím školením pro porušování integrity lidské kůže. Samotné školení ale ne vždy stačí. Obzvláště pro piercing a tetování je zapotřebí opravdu hodně praxe.

 

Jaké existují typy tetování a jaký typ tetování poskytuje Váš salón?

Tetování lze rozdělit podle mnoha kritérií, např. podle stylů (flora, fauna, biomechanika, tribal, old-school…), barev (black & white, color), či podle dalších specifických parametrů. Toto dělení asi není nejpříhodnější, protože každé tetování je originál, který vytváří naši tatéři – umělci ve spolupráci se zákazníkem. Ať už se jedná o malá tetování či rozsáhlá díla vznikající několik let, vždy je třeba, aby zákazník zvolil tatéra podle stylu, který se mu líbí. Tatér mu následně pomůže zformovat představy do výsledného díla. Proto máme v HELLu několik mezinárodně oceněných tatérů a tatérek, kteří se specializují na určité typy tetování. Mnoho lidí, především žen, si uvědomilo, že tetováním lze zakrýt kožní nedostatky, strie či nehezké jizvy po porodu, operaci či plastice prsou. Na překrývání jizev, což je velice specifická odnož tetování, se zaměřuje náš tatér Babboo, který spolupracuje s našimi specialisty na jizvení. Tak jsme již mnoha ženám pomohli proměnit nepovedenou jizvu v krásné tetování. Ve studiu HELL.cz samozřejmě dovedeme překrýt stará a nehezká tetování (z vojny či od amatérských tatérů). Naše tatérka Káča v pobočce HELL – Fallen Angel se kromě klasického tetování specializuje i na permanentní make-up.

Jak se mění styl (a způsob, příp. vkus) tetování postupem let? Co bylo více moderní dříve a co dnes?

Styl tetování a vkus společnosti se mění spolu s uvolňováním společenských bariér. Již jen poměrně malá část společnosti považuje tetování za označení kriminálníků a podvratných živlů. Tato změna názoru je umocněna i hygienickými podmínkami, ve kterých tetování vzniká – od příšerných hygienických podmínek na vojně a ve vězení, přes výrazně lepší podmínky ve většině běžných studií až po striktní dodržování hygienických norem a sterilitu celého procesu v oborových špičkách. Dalším příkladem této společenské změny je portfolio lidí, kteří k nám chodí na tetování. Nejenom „mladí a drsní“ chtějí být tetovaní.

Tato forma krášlení se rozšířila do celé společnosti a dnes nosí naše tetování mnoho vašich kolegů či šéfů, ačkoli zatím zůstává skryté pod oblekem. I když třeba i to se postupem času změní. Mění se i tetovací motivy. Tribaly a lebky dnes tvoří již jen malou část námi prováděných prací, lidé si vybírají tatéry a tatérky podle toho, jak je zaujme jejich styl. Ženy vyhledávají naši tatérku Vlaďku pro její jemnou ruku a květinové či pohádkové motivy.

Pro fanoušky fitness je jednoznačnou volbou tatérka Káča. Káča má jako certifikovaná trenérka fitness a kulturistiky skvělý přehled o muskulatuře a její tetovací styl fitness tattoo usnadňuje zvýraznění linií svalů. Samostatnou kapitolou je tatér Martin, nekonvenční umělec, který svým osobitým stylem vytváří dějiny moderního tetování. Naopak existují styly, na které vlastní specialisty nemáme a kde zájemce raději přesměrujeme k někomu, kdo je v daném oboru špička. Příkladem je tetovací styl old-school, kdy doporučujeme Vokyho (www.vokytattoo.com), který asi nemá v ČR v tomto směru konkurenci.

 

Podle čeho tvoříte zákazníkům nabízené předlohy? Tetujete např. i dle obrázků které si přinese do Vašeho salónu Váš klient?

Vždy je nezbytné, aby měl zákazník alespoň hrubou představu o tom, co chce vytetovat. Nejlepší je, pokud tuto představu doplní několika obrázky či fotografiemi, které si přinese vytištěné nebo na flashdisku, ze kterých lze následně čerpat inspiraci. Pokud si někdo vytvoří vlastní návrh a chce ho vytetovat, je to samozřejmě možné. Naši tatéři mu rádi pomohou návrh poupravit, aby byl konečný výsledek co nejlepší. Naopak nikdy neděláme kopie tetování. Pokud si někdo přinese fotografii tetování, lze se prací inspirovat, ale ne vytvořit jeho kopii. Toto pravidlo dodržují téměř všichni tatéři v ČR. I když sami jsme se již setkali s tím, že (nepříliš povedená) kopie našeho tetování se objevila v tetovacím časopise, přičemž je ironií, že náš originál tohoto tetování se objevil v jiném časopise již o 2 roky dřív.

Do jakých míst na těle provádíte tetování, kam nejčastěji?

Bude jednodušší říct, která místa netetujeme nebo tetovat nedoporučujeme. Ačkoli je dnes tetování společností přijímáno poměrně dobře, pořád může přinášet různá omezení. Tetování obličeje, krku, hřbetů rukou a někdy i předloktí může způsobit, že člověk nezíská svou vysněnou práci. Proto tato místa rozmlouváme zejména mladším zájemcům, kteří si tato rizika sami neuvědomují. Z technických důvodů není vhodné tetovat dlaně, chodidla a sliznice, protože na těchto typech povrchu nebude výsledek nikdy vypadat tak, jako na místech pro tetování vhodnějších.

Odmítli jste někdy něčí požadavek, proč?

Netetujeme symboly propagující nacismus nebo jiná extremistická hnutí. Dál samozřejmě odmítáme tetovat identické kopie již existujících tetování. Důvodem k odmítnutí je může být i věk tetovaného. Ačkoli české zákony nespecifikují požadovaný věk pro tetování či piercing, chceme se vyhnout zbytečným střetů s rodiči.

Existují nějaké kontraindikace k provedení tetování?

Problematické jsou kožní onemocnění, především lupénka. V místě tetování hrozí vznik dalšího ložiska, a ačkoli jsme několik lidí trpících lupénkou tetovali, důrazně to nedoporučujeme. Také mohou vadit nejrůznější ekzémy a kožní onemocnění, tyto případy řešíme individuálně. Problémem může být i rozvinutá cukrovka, která zejména ve vyšším věku zhoršuje prokrvení a tím i hojivost kůže.

 

Cítí klient při aplikaci Vašeho tetování bolest?

Většinou ano. Bolest je nedílnou součástí tetování, ačkoli tetování bolí mnohem méně, než si lidé myslí. Rozhodně není důvod se jí obávat. V našem studiu HELL.cz vytváříme příjemnou atmosféru, a snažíme se bolest minimalizovat. Bolest je závislá na místě tetování, aktuální náladě či únavě člověka. Navíc každý člověk vnímá bolest jinak. Ačkoli považujeme bolest za nezbytnou součást tetování, chápeme, že ne každý tuto myšlenku s námi sdílí. Proto nabízíme za příplatek možnost použití legálních anestetik, využívá ji však jen velmi málo zákazníků.

Jak se dále starat o oblast, která je čerstvě tetovaná?

Člověk, který od nás odchází, má tetování zakryté fólií. Tetování je možné po příchodu domů omýt a následně namazat hojivým krémem. U větších tetování doporučujeme ponechat fólii na místě do druhého dne a teprve pak omýt. Následná péče se skládá z šetrného zacházení, omývání tetování v rámci hygieny a mazání krémem určeným k péči o tetování. Měsíc po tetování nedoporučujeme návštěvy veřejných bazénů, koupališť, solárií a ani vystavování tetování přímému slunci, zejména v létě. Omezení ohledně solárií platí už před tetováním. Spálenou nebo příliš opálenou kůži nelze obvykle tetovat. Také je nezbytné se den před tetováním vyhnout alkoholu, dobře se vyspat a najíst se.

Jakým způsobem odstraňujete tetování? Je to hodně bolestivé?

V našem studiu tetování neodstraňujeme. Umíme je ovšem překrýt jiným tetováním, které vyhovuje představám tetovaného. Toto je mnohdy daleko lepší cesta, než tetování odstraňovat. Obecně lze tetování odstranit laserem, ovšem tento způsob je velmi drahý, navíc v daném místě zůstává nehezká jizva. Proto doporučujeme tetování dobře rozmyslet, jedná se o víceméně nevratný proces.

Jak dlouho na těle vydrží tetování z Vašeho salónu?

Tetování je na celý život. V podstatě se dá se říci, že naše studio HELL.cz poskytuje doživotní záruku. V průběhu let ale samozřejmě dochází k zesvětlání barev případně lehčí změně odstínu. Tyto změny jsou způsobeny UV zářením ve slunečním světle a také přirozeným změnám v kůži. Této postupné a nepříliš výrazné změně barev se nelze vyhnout, ačkoli používáme nejlepší barvy, které jsou v současné době na světě k sehnání. Je třeba mít na paměti, že kůže je živá a neustále pracuje.

Může být klient alergický na Vaše tetovací barvy?

S žádnou dramatickou alergickou reakcí jsme se v našem studiu nesetkali. Je možné, že barvy některých výrobců mohou obsahovat různé alergeny, ovšem my i jiná renomovaná studia používáme pouze nejkvalitnější značky tetovacích barev. Při výběru kvalitního studia a nezanedbání následné péče se nic podobného nestává. Může maximálně dojít k prodloužení doby hojení tetování.

Mílo, děkuji Vám za cenné informace, které jste našim čtenářům o tetování a Vašem studiu HELL.cz poskytl. Těším se na náš brzký rozhovor o piercingu.

Zaujal vás dnešní rozhovor? Máte k tématu „tetování“ nějaké dotazy? Směle se ptejte.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tetováním, milí čtenáři Rodiny21?

Užitečné odkazy k tématu:
www.hell.cz
www.facebook.com/hell.cz
www.hellparty.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na