54. KVIFF – Den šestý

Autor

Report z včerejška se opozdil, vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli počkat ve Varech na noční projekci Spiderman: Daleko od domova.

Ráno jsem měl možnost, shlédnout nový film Jima Jarmusche a sice Mrtví neumírají.

Synopse:

Cliff (Bill Murray) a Ronnie (Adam Driver), jindy klidní strážci zákona v ospalém Centerville, jsou mírně znepokojeni. Po domácích zvířatech ani stopy, hodiny se zastavily a s nocí tma nepřichází. Zprávy v televizi jsou děsivé a vědci projevují neklamné známky znepokojení. Městečkem se potácejí povědomé bytosti. Zombie komedie nedostižného Jima Jarmusche, který si neodpustil jiskřivě sarkastické komentáře k aktuální americké politické situaci, zahajovala letošní festival v Cannes. Dále hrají Chloë Sevigny a řada členů Jarmuschovy filmové rodiny: Tom Waits, Iggy Pop, Tilda Swinton, RZA a Steve Buscemi. Za kamerou stál legendární Frederick Elmes (Mazací hlava, Modrý sametLedová bouřePaterson). (oficiální text KVIFF)

Film je naprosto výbornou komedií, která si umí udělat srandu nejen z vážných témat ale i sama ze sebe.

Bill Murray (Krotitelé duchů) a Adam Driver (Star Wars: Síla se probouzí) zde tvoří komickou dvojku maloměstských policajtů, která se musí vypořádat s hrozbou Zombie. Zatímco Cliff v podání Billa Murraye je cholerický postarší pán, kterého oživlé mrtvoly děsí, Ronnie v podání Adama Drivera je nejklidnější osůbkou asi i z celého města.

Málokdy také najdete film, ve kterém samotní protagonisté vědí, co to je zombie a hned ví, jak se tomu bránit, kvůli komiksům a filmům se zombie tématikou.

Příběh se staví na podtext ničení naší planety námi lidmi, což má za následek vychýlení země ze své obvyklé osy.

Ve filmu navíc excelují například Iggy Pop, Steve Buscemi či Selena Gomez. Každý z nich svou roli zvládá naprosto na výbornou a vtipy, které se ve filmu objevují, jsou naprosto přizpůsobený dnešní moderní době a především novému formátu zombie filmu, který nám zde Jim Jarmusch předkládá.

Určitě zde také najdete spoustu odkazů i na jiné zombie filmy, horrorvé autory, či hudební skupiny. Ale nemusíte se bát, ono ani nevadí, když nějaký takovýhle odkaz přehlédnete. Dřív nebo pozdějí vás na něj určitě někdo ve filmu upozorní.

Hodnocení: 10/10

Jít na takto významném festivalu na komerční film, by podle některých mohlo být značným plýtváním času. Já však tuto ideologii neuznávám, vzhledem k tomu, že podle mě je natočit komerčně úspěšný film mnohem těžší, než natočit cosi uměleckého.

Navíc po tom, co jsem včera měl tu možnost vidět Spiderman: Daleko od domova, vůbec nelituji, že jsem si ve Varech počkal a zašel na to.

Synopse:

Peter Parker se vrací ve snímku Spider-Man: Daleko od domova, který je další kapitolou filmové série Spider-Man: Homecoming. Náš dobrý soused a superhrdina se vydá se svými kamarády Nedem, MJ a ostatními na prázdniny do Evropy. Peterův plán nechat na pár týdnů superhrdinství a užívat si vezme brzy za své, neboť Spider-Manovi zkříží cestu agent Nick Fury. Ten po Peterovi chce, aby mu pomohl vypátrat, proč na starý kontinent útočí obří elementálové. Třiadvacátá položka ostře sledované série Marvel Cinematic Universe, do jejíhož obsazení nově vstupuje Jake Gyllenhaal jako hlavní záporák filmu, se částečně natáčela v České republice. Exkluzivní regionální předpremiéra na MFF Karlovy Vary. (oficiální text KVIFF)

Jake Gyllenhaal patří mezi mé oblíbené herce a jsem si naprosto jist, že i tímto snímkem se mi zapíše do seznamu oblíbených filmů s ním. Svou roli zvládl naprosto perfektně.

Děj filmu příjemně odsýpá, není nikde zbytečně natahovaný, neplandají v něm volné linky, které by tam mohli být zbytečně.

Co bych rozhodně vyzdvihnul, je míra detailů, na kterou si dali ve filmu pozor. Například že ve zprávách, když jsou naši hrdinové v Praze, uvidíte záznam z ČT24 i s velmi známým moderátorem. Je to drobnost, ale potěší to.

Co se efektů týče, film sám sebe překonává každou bojovou scénou, každou iluzí a kdykoli má možnost si s efekty nějakým způsobem pohrát. Je to pastva pro oči.

Se svojí délkou 142 minut se jedná o průměrný film Marvelu, alespoň co se délky týče, zpracováním však bude rozhodně patřit do té lepší sekce.

Máte-li rádi akční filmy, Spidermana, nebo obecně Marvel filmy, rozhodně neváhejte a zařaďte tento film do svého programu, až ho budou hrát u vás v kinech. Nemůžu než doporučit.

Hodnocení: 10/10

Budu se na vás těšit opět u dalšího Festivalového okénka.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *