Hudební maraTón

Autor

Dvanáctý ročník Festivalu Okoř skončil, od dvou hodin odpoledne do dvou hodin ráno zněla ze soboty 18. na neděli 19.8. 2012 hradním okolím hudba. Na pódiu se postupně střídali hudebníci a hudební skupiny, někdy se i vzájemně prolínali. Pětitisícové publikum si užívalo program plný skvělé muziky a my jsme nebyly výjimkou. Pro připomenutí zúčastněným a přiblížení nepřítomným (vstupenky byly vyprodány již několik dní před festivalem) pro Vás máme fotografie a krátký popis ke všem vystupujícím. Aneb od Mandrage po Kollera.

Kapela Mandrage zahájila celý festival a nás osobně vítala při příchodu jedním ze svých největších hitů „Šrouby a matice“, i v tom největším třicetistupňovém parnu drželi svou aktuální červenou image, která sedí k jejich nejnovějšímu CD „Moje krevní skupina“, která je na světě od loňského listopadu.

Slovenská punkrocková kapela Horkýže Slíže hraje již dvacet let a i v naší zemi má velkou fanouškovskou základnu. Její slušná (míněno velikostí) část dorazila i na Okoř. Při některých mezihudebních komentářích bylo lépe, že dnešní děti (bylo jich tam celkem dost a měly i svoje zázemí na hraní) tolik nerozumí po slovensky, ale oslovení souputníci se výborně bavili.

Kapela Airfare byla pro mnohé příjemným překvapením. Název skupiny nebyl všem povědomý, ale jakmile zahráli ze svého známějšího repertoáru, řekli si mnozí návštěvníci ono „jo tohle je jejich!“ a spokojeně v pololehu či sedu si podupávali.

Publikum pořádně dostala na nohy a následně zároveň i do kolen úžasná paní Marta Kubišová. Před jejím vystoupením se začaly objevovat páry středního věku, nicméně nadšeni a rozezpíváni s ní nakonec byly snad všechny přítomné generace. Vystoupení bylo silné a dojemné, paní Kubišovou doprovázel i vynikající klavírista Petr Malásek.

Černý brejle nasadil Michal Hrůza doslova i do písně a text se nesl nad Okoří z mnoha úst. Přidal i další ze svých nejznámějších kousků, a bylo znát, že tento muzikant prostě umí už nějaký ten pátek nejen hrát a zpívat, ale i skládat a psát.

Jakmile se k podiu přiblížil Tomáš Klus, začalo být hodně těsně narváno. Už při zvukové zkoušce bylo publikum i účinkující dobře naladěni a v souznění pokračovalo i celé vystoupení. Nechyběl samozřejmě ani skvělý kytarista Jiří Kučerovský, bubnováním doprovázel Pavel Valdman. Tomáš Klus se nespokojeně vyjádřil k aktuální politické situaci (v předchozí den rozhodl soud v Moskvě o dvouletém nepodmíněném trestu za hlasité vyjádření názoru dívčí kapely Pussy Riot), a to jak vizuálně na tričku, tak improvizací v písni.

Poté přišlo na řadu první uměle osvětlené vystoupení. Anna K si okamžitě získala publikum a i na ní bylo vidět, že jí to na Okoři baví. Každý, kdo o této zpěvačce hovoří, nezapomene zmínit to, že kromě dobré zpěvačky je i dobrý člověk. I na Okoři z ní sršelo charisma a dobrá nálada.

Jakmile se dostala na podium taneční, hudební a striptýzová skupina z Prahy 5 Smíchova MIG 21, nezůstal už v klidu zřejmě vůbec nikdo. Tihle pánové to prostě umí a fakt, že od rána slaví pětatřicátiny svého bubeníka, jim na energii rozhodně neubral. Protančili se společně s publikem svým koncertem a přizvali k sobě na skladbu Malotraktorem i Tomáše Kluse.

Ačkoliv se to zdá nemožné, tak z louky pod hradem lze učinit kotel. A celý kotel dokonale rozehřívali hoši z Nightwork. Kandidát na prezidenta Vojtěch Dyk předvedl nejen neuvěřitelný oblek, ale také svůj neuvěřitelný hlas. Došlo samozřejmě i na tanec a cvičení, do kterého byli dobrovolně zapojeni i návštěvníci festivalu, který je podle zpěváka kapely ten „nejlepší!“

Hodinu po půlnoci vystoupil vynikající David Koller a kromě zpěvu a hry na bicí vzal do ruky i kytaru. Jako překvapení – hosta – si pozval Barboru Polákovou a publiku tak mohli předvést své politické „Sami“. Na urychlenou odchodnou nám ještě znělo „Sex je náš“ a my už se k druhé ranní po našlapeném festivalu cpaly do našlapaného autobusu. I v něm se ještě zpívalo. O Okoři, jak jinak!

Dvanáctihodinová „směna“ byla náročná, ale rozhodně zábavná, zajímavá a nezapomenutelná. Pitný režim jsme ve vedru dodržovaly a asi jediné, co se nám úplně nepovedlo, byl výběr jídla. Naštěstí duševní strava byla tak dokonalá, že nám to vynahradila.

Tak zase za rok!

P.S. Máme pro Vás spoustu dalších fotek z vystoupení, najdete je na FB Rodina21!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na