Ida Kelarová a její letní workshop ROMANO DROM

Ida Kelarová je moje srdeční záležitost. Snesla půlroční mailování ohledně našeho rozhovoru (mého prvního rozhovoru vůbec). Měla trpělivost a uměla povzbudit. Děkuju jí a je mi radostí představit její letní workshop zaměřený na zpěv, tanec a prožívání emocí. Upozorňuji, že její workshop je určen lidem s otevřenou myslí a srdcem. V době, kdy se zvyšuje nesnášenlivost vůči všemu a všem, je tohle jako pohlazení popraskaných bosých nohou pírkem. Snad má paní Ida moc dotknout se našich srdcí. A snad umí rozproudit laskavost a pochopení oběma směry. Z praktických důvodů, připojuji popis workshopu v angličtině, tak aby i případní zájemci ze zahraničí získali o této letní aktivitě základní informace. Přijměte srdečné pozvání na ojedinělý mezinárodní projekt, který se letos bude konat v penzionu Starý Mlyn v Levoči, na východním Slovensku.

Ida Kelarova is my favourite musician, I do not understand jazz music or vocal harmony, but I do like her open-minded attitude, she gave me a big break by collaborating on my first interview at all. She was warm, kind and helpful. Is it my pleasure to introduce her international summer workshop at Stary Mlyn (Levoca, Slovak republic). On 19-29th July 2010 you can participate at vocal and dance workshop for adults, children´s artictic camp, romanes festival and celebration plus romanes music. Programm includes social interaction with romanes´colony inhabitants, so you can learn the language and meet their specific culture. For further information follow Ida Kelarova´s web http://kelarova.com/en/romano-drom.

Letošní letní workshop ROMANO DROM nabírá na intenzitě příprav. Kromě pěveckých a tanečních workshopů pro dospělé, které se budou odehrávat na Starém Mlyně, máme připraveny také pěvecké a taneční workshopy pro vaše děti a také 10 míst pro vybrané romské děti, které se přijedou společně zapojit do programu. Čekají na vás také večerní koncerty různých romských kapel, souborů, přednášky, výuka romského jazyka, diskuse a také výlety do okolí. Ida Kelarová pro vás připravila návštěvu 5 romských osad, autentická setkání, které se nám již nikdy více možná nepodaří zorganizovat.

Osady – obyčejní, nevzdělaní, jednoduší lidé s velkým srdcem a přirozenou inteligencí. Žijící v bídě a špíně, blátě a přitom mají neposkvrněná krásná srdce, které tento svět zatím nezasáhl a pokud někdo zapomněl, co je to láska, tak by tam měl s nimi aspoň na nějaký měsíc žít. Připomenou mu, co je to čistá láska, soudržnost, rodina a jednoduchost. Jsou to lidé na pokraji společnosti, kteří přežívají ze dne na den, žijí teď a tady. Lidé, kteří bojují, aby jejich děti měli co jíst, lidé kteří ví, co se děje ve světě díky satelitním vysílačům a díky těmto informacím, už ani nechtějí z osad ven. Mají tam svoji svobodu a pokoj od světa, své písně, svou hudbu.

Nadchla jsem tyto lidi v osadách a chystají si program a nesmírně se na vás všechny těší. Budeme cestovat za nimi do jejich osad a oni naopak za námi na Starý mlyn, kde budeme všichni celých deset dnů bydlet, stravovat se, zpívat, tančit a slavit. V naší skupině participantů a jejich dětí budeme mít možnost prožít zblízka a intenzivně a pravdivě realitu dnešních žijících Romů.

Co se můžeme naučit od Romů? Jaké je vlastně romské srdce? Plné neklidu, spontánnosti, divokého temperamentu, spojeno v hloubce s přírodními zákony, srdce hledající, srdce plné niterné lásky a nepokoje, srdce, které touží po klidu, ale něco jej nutí jít dál a dál, chce získat a někdy ztrácí, hledá a nenalézá, potřebuje si zpět navrátit svoji sílu,uvědomit si ji. Potřebuje čerpat ze sebe, ze síly sama sebe, ze síly svého národa, znovu slyšet nejhlubší hlas svého nitra a jít za ním. Je to dlouhá pouť, dlouhá cesta a není to jen putování Romů přes všechny krajiny světa a neuspokojení s životem, je to i dlouhá pouť nás všech. Prvním krokem na naší cestě může být právě cesta na východ Slovenska, byť se vám v první chvíli může zdát nepřekonatelná a příliš daleká. Je na rozhodnutí každého z nás, zda se na tu cestu vydáme.“

ROMANO DROM – 19. až 29. července 2010

pěvecký a taneční workshop pro dospělé, dětský umělecký tábor, romský festival, romská oslava, romská hudba a mnohem více…Pokud máte o workshop zájem, sledujte prosím pozorně a pravidelně www.kelarova.com, kde již dnes najdete základní informace o projektu, přihlášky, náčrt programu a povídání o účinkujících a jejich vystoupeních. Program a všechny potřebné informace průběžně doplňují.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na