Kousek světa U Rytířů

Autor

V Litomyšli je kultura po celý rok! Například do 26. února se můžete přijít podívat na aktuální výstavu obrazů, pokud máte zájem o prohlídku komentovanou, naplánujte si návštěvu na poslední lednový čtvrtek.

Václav Macháň Kousek světa

Vernisáž: 2. 12. 2022 17:00

3. 12. 2022 – 26. 2. 2023, Dům U Rytířů

Nová výstava připomene tvorbu malíře Václava Macháně (1921 Malá Čermná nad Orlicí – 2020 Choceň), inspirovanou jeho rodnou krajinou Podorlicka a reflektující prostou krásu každodennosti. Prezentovány budou nejen krajinomalby, které jsou výsledkem malířových rozhovorů s přírodou, ale také zátiší a figurální malby.

Václav Macháň maloval a kreslil od dětství, ale profesionálně se začal věnovat malířství až po roce 1969, kdy ukončil kariéru učitele výtvarné výchovy a matematiky. Na formování jeho výtvarného názoru mělo vliv soukromé studium, jež absolvoval u malíře Aloise Fišárka, profesora Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Byla mu blízká estetika postimpresionismu a Modiglianiho ideál ženské krásy. Přes veškeré sympatie k těmto výtvarným vzorům si však od nich udržel odstup a své dílo tvořil na základě vlastní invence.

Upustil od perspektivy, přesto v malbě dosáhl třetího rozměru, neboť se během tvůrčího procesu snažil nahlédnout pod povrch věci, za hranici hmoty. Krajinu, zátiší i figurální motivy malířsky řešil zcela v souladu se svou životní touhou odhalit pravou podstatu okolního světa. Důležitým výtvarným aspektem jeho díla je tedy průhlednost, transparentnost zobrazených námětů.

Obrazy, na nichž je možné sledovat zrání malířského rukopisu Václava Macháně a jeho posun od konkrétnějších zobrazení k plnohodnotnému využívání lapidárních tvarů jako zástupných znaků pro realitu, pochází z malířovy pozůstalosti. Na výstavu byly zapůjčeny s laskavým svolením paní Blanky Macháňové.

Doprovodný program:
Čtvrtek 26. 1. / 17.30 / dům U Rytířů
Komentovaná prohlídka výstavou Václav Macháň Kousek světa

Zdroj a více info: Galerie Litomyšl
foto: TRZ

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *