Krok do umělecko – modelářského ateliéru

Autor

Do našeho života přicházejí okamžiky, které bychom si rádi navždy zapamatovali. Vybavují se nám pokaždé, když ucítíme známou vůni, zaslechneme tón hlasu, jenž patřil někomu, koho jsme měli rádi. Mnohé krásné okamžiky si můžeme oživit např. prohlížením fotografií.

Napadlo vás někdy, jak by bylo úžasné mít stále u sebe ruku, která nám rozdala spoustu lásky v hřejivém pohlazení? Zachytit a uchovat si tu maličkou dokonalost pěti prstíků našeho miminka. Navždy. Vrtíte hlavou, že to nejde? Křivky lidského těla se neustále mění, ruce a nohy našich dětí rostou kosmickou rychlostí. Nenávratně. Leda zastavit čas…

Pan Petr Korol nás v dnešním rozhovoru přesvědčí, že zastavit čas nemusíme. Můžeme si pořídit odlitek svého partnera nebo jen tu část, kterou na něm máme nejraději. Použít se dá samozřejmě ke kochání nebo např. jako šperkovnice. Ve studiu Proformage nám s radostí takový 3D odlitek pořídí a navíc i poradí, jak si zhotovit odlitek doma. A přitom se výborně pobavit.

Představte prosím našim čtenářům Studio Proformage.

Studio Proformage® je umělecko-modelářský ateliér na periferii Hradce Králové, který se věnuje lifecastingu a plastice a experimentální tvorbě. Založeno bylo na jaře roku 2010.

Kdo přišel s nápadem provozovat umělecko – modelářský ateliér a co bylo impulsem k jeho realizaci?

Jsme dva kolegové, kteří se poznali v hradecké kavárně, kam oba chodíme na výtečnou kávu. Postupně jsme zjistili, že máme mnoho společného, co se týče kreativity a umění. Oba jsme se věnovali malování, grafice a plastice. Postupně jsme se začali pravidelně scházet a vyměňovat si nové poznatky o nových technologiích v umění a tvorbě. Každý z nás byl nadšen z toho, co mu ten druhý nového ukázal anebo referoval o technikách, které zjistil, že se nově začínají používat ve světě a to převážně lifecasting – 3D odlévání lidského těla.

Zdrojem informací nám byl hlavně internet. Postupem času jsme se dohodli, že začneme spolupracovat. Tak jsme vytvořili studio Proformage. Našli jsme si místo pro ateliér na periferii Hradce Králové a ten jsme zařídili a vybavili a začali tvořit. Prvotní myšlenka byla být originální v postupech a technice tvorby, což nás přivedlo k lifecastingu, kterým se nyní převážně zabýváme.

V nabídce Vašich produktů jsou experimentální výrobky z přírodních materiálů a Lifecasting. Co si má laik pod těmito pojmy představit?

Lifecasting je proces vytváření trojrozměrné kopie živého lidského těla, pomocí vytvoření formy a následného odlití – nejčastěji umělým kamenem, sádrou nebo pryskyřicí. Nejběžněji se zhotovují ruce, dětské ručičky, nožičky, torza, poprsí, busty, nohy ale i obličej, tváře či hlava s krkem. Prakticky se dá odlít jakákoliv část lidského těla a dokonce i člověka celého. V porovnání s ostatními technikami reprodukce lidského těla se lifecasting vyznačuje vysokou úrovní realismu a dokonalými až reálnými detaily například na úrovni otisků prstů nebo pórů v pokožce.

Představte našim čtenářům Vašeho Formíka. Co si můžeme z Formíka doma vyrobit?

Dále jsme začali experimentovat s materiálem k výrobě formy a materiálem k výrobě umělého kamene, který se v lifecastingu používá a vyvinuli jsme vlastní materiál Proformage®-GUM a Proformage®-STONE. Díky tomu jsme mohli začít vyrábět 3D odlévací sadu pro kreativní lidi, a tím tuto techniku přiblížit široké veřejnosti, jako nový druh tvorby. Sada se jmenuje Formík a již půl roku je na trhu.

Formík-Maxi je tvůrčí sada k výrobě 3D-odlitků rukou, dětských ručiček nebo nožiček metodou lifecastingu. Odlitek se vyznačuje vysokou reálností a jemnými detaily. Umělým kamenem se vylije forma z přírodní želé hmoty, nechá zatuhnout a poté se forma jednoduše ořeže. Výsledkem je krásná vzpomínka pro rodiče i miminka a všechny blízké. Odlitek se dá povrchově upravovat patinou nebo barvami a může posloužit jako originální dekorace doma či v práci. Veškerý materiál je hygienicky nezávadný vhodný i pro miminka těsně po narození s atestem státního zdravotního ústavu. Sada postačí ke zhotovení kompletních 3 dětských odlitků nebo 1 dospělé ruky či 2rukou v úchopu. Dále nabízíme Formík-3D prstík – sadu k odlití 1 prstu. Hotový 3D-odlitek vydrží stovky let stejně jako kámen.

 

Tvoříte i na zakázku. Jakým způsobem je s Vámi možné domluvit vyřízení svého požadavku?

Telefonicky, SMS ( 723 737 914) , nebo přes Email (modeluj@seznam.cz). Veškeré informace najdou zájemci na stránkách https://proformagestudio.webnode.cz/ nebo https://proformik.webnode.cz/

Potkat Vás můžeme i na různých festivalech – naposledy TRUTNOV OPEN AIR FESTIVAL (18. – 21.8). O odlitky jaké části těla tady byl největší zájem a jaké jste zaznamenali reakce účastníků tohoto festivalu na Vaši práci?

V Trutnově nám nevyšlo příliš počasí. Stanoviště jsme tam měli mimo areál festivalu, ale i tak jsme lidem ukazovali, jak a co tvoříme, co je to Formík a co si mohou sami doma z něj vyrobit.

Vyřizovali jste někdy nějaký kuriozní požadavek? Stalo se Vám, že byste ze strany zákazníka dostali natolik specifický požadavek, který by nebylo možné zrealizovat?

Kuriózní požadavek jsme měli opakovaně, a to odlití intimních míst (dolních partií těla) , což zatím nepraktikujeme.

Chystáte nějaké novinky? Na co se můžeme těšit?

Ano. Kreativní kurzy odlévání a workshopy pro širokou veřejnost a nové produkty k lifecastingu.

Děkuji převelice za zajímavý rozhovor a Vám i Studiu Proformage přeji nadále mnoho úspěchů a spokojených zákazníků.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na