Létající balon

Autor

Již v roce 1783 postavili balon, který byl schopný letu. Jeho první posádku tvořili beran, kohout a kachna. Po prvním úspěšném letu následovali další lety již s lidskou posádkou. Musí to být úchvatný pocit vznášet se nad zemí a přitom vše z výšky pozorovat. Pro ty z Vás, které ještě nikdy balonem neletěli, ale rádi sní a představují si, jaké by to asi bylo, je určeno jednoduché následující tvoření ze slaného těsta.

Co budeme potřebovat:
2 šálky hladké mouky
1 šálek soli
¾ šálku vody
1 lžička oleje
Tvrdý papír
Nůžky, nůž, vidlička
Vodové barvy a štětec
Provázek

Postup:
Do mísy nasypeme hladkou mouku, kterou promísíme se solí. Přidáme vodu a olej a vytvoříme těsto. Těsto uložíme do igelitového sáčku a dáme na 2 hodiny na chladnější místo (ale ne do ledničky).

Mezitím si na tvrdý papír nakreslíme tvar balonu a koše a vystřihneme. Poté vyválíme těsto, přiložíme námi připravený balonový vzor a pomocí nože opatrně vyřízneme.

Pomocí vidličky můžeme dotvořit plastické vzory. Vytvoříme dírky, které budou sloužit k provlečení provázku. Hotový výrobek položíme na podložku a necháme schnout na teplejším místě. Nedoporučuje se přímo radiátor topení ani přímé slunko. Výrobek vysychá poměrně dlouhou dobu, asi 14 dní. Během doby sušení je dobré, když výrobek několikrát velice opatrně obrátíme.

Po vysušení namalujeme vodovými barvami a spojíme obě části pomocí provázku.

A nyní nastává čas na snění. Kdo jen poletí? Šmoulinka, panáček, či umístíte do koše svojí vlastní fotografii?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *