Múza naděje

Autor

Naděje, to je téma, které volně propojí hudební i výtvarnou část 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Inspirací je výročí konce II. světové války, který přinesl naději na lepší budoucnost. Ne všechny sny se naplnily, ale naděje zůstala a dává smysl překážky stále překonávat. Naděje pomáhá ulehčit starostem, smířit se, zapomenout, nadějí je také radost, kterou nabízí dobrá hudba a laskavé prostředí litomyšlského festivalu.

„Nechceme tématem zdůrazňovat konkrétní pořady, skladatele či díla a spojovat je krkolomnými vysvětlivkami. Naší snahou je představit celkovou koncepci festivalu v jeho humanistickém poselství, touze po usmíření a spolupráci mezi náboženstvími, lidmi a národy i zřetelným akcentem na aktivní a neustále se zvyšující účast mladých interpretů a návštěvníků. Třebaže má naše Múza tvář, vnímáme ji spíše abstraktně, v duchu básně Emily Dickinsonové: Naděje je věc s peřím, která je usazena v duši a zpívá píseň bez slov a nikdy se ani na chvíli nezastaví…,“ vysvětlil dramaturg festivalu a umělecký ředitel Vojtěch Stříteský.

Letošní 62. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se bude konat od čtvrtka 11. června do pondělí 6. července 2020, během 25 festivalových dní se uskuteční 44 koncertů a představení hlavního programu. Přinese velký návrat, po více než dvaceti letech zavítají do Litomyšle dva reprezentativní soubory ze Slovenska. Opera Slovenského národního divadla Bratislava, která se v roce 100. výročí založení představí zcela novou inscenací Mozartovy Figarovy svatby (režie Jiří Heřman) a galakoncertem v čele se svými nejlepšími sólisty (Ľ. Vargicová, T. Juhás, D. Jenis,
E. Hornyáková, D. Hamarová, P. Mikuláš). Celý festival zahájí Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Jamese Judda skladbami Smetany, Verdiho, Wagnera, Rajtera a jubilanta Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození bude jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu. V ní bude uvedena 8. a 9. symfonie (Slovenská filharmonie, Filharmonie Brno), 5. klavírní koncert (Lukáš Vondráček a Česká Sinfonietta), Mše C dur (Czech Virtuosi a Smíšený pěvecký sbor Rastislav Blansko) a poctu Beethovenovi složí mladí stipendisté programu MenART v pořadu Panu Ludvíkovi s láskou.

Operní řada kromě zmíněné Figarovy svatby přinese brněnskou inscenaci Smetanovy Libuše, která bude z důvodu prostorové náročnosti mimořádně uvedena ve speciálně upraveném litomyšlském zimním stadionu. Dále novou Lipusovu inscenaci Dvořákovy Rusalky, Meyerbeerova Roberta ďábla, Verdiho Aidu, ale též koncertní provedení Gershwinovy opery Porgy a Bess. Na návštěvníky čeká již devátá stagiona na zámku Nové Hrady s výjimečným projektem Třikrát Ariadna (Monteverdiho fragment a jednoaktová opera Martinů + Bendův melodram v režii Magdaleny Švecové), ve Smetanově domě bude uvedeno nové nastudování opery Lenky Nota Jsem kněžna bláznů na libreto Olgy Sommerové k 200. výročí narození Boženy Němcové, která v Litomyšli prožila část svého života. Z árií a duet Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Hectora Berlioze a Giacoma Pucciniho bude sestaven galakoncert Pavla Černocha a Evy Hornyákové.

Dva koncerty vyslechnou návštěvníci v podání České filharmonie a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Partnerský orchestr Smetanovy Litomyšle uvede 5. symfonii Gustava Mahlera a Mou vlast Bedřicha Smetany. Stejně tak dvakrát koncertně vystoupí rezidenční umělec Adam Plachetka, který v úvodním koncertu festival zahájí a ve Velkém finále premiérou projektu Possible Dream také zakončí.

V březnu 2020 uplyne 300 let od úmrtí významného italského stavitele Giovanni Battisty Alliprandiho, který vystavěl nádherný piaristický chrám Nalezení sv. Kříže, a v Litomyšli je i pochován. K jeho poctě zazní koncerty Voce D’Alliprandi Collegia 1704 Václava Lukse nejen v Litomyšli, ale i v Alliprandiho poutním kostele v Chlumku u Luže. Architektonické prvky piaristického chrámu – empory, kůr, oratoře a lávky – budou využity při koncertech Když chrám rozezní žestě (Moravia Brass Band, dirigent Chuhei Iwasaki) a také Českého filharmonického sboru Brno, který zde oslaví 30. výročí své existence. Piaristický chrám však bude dějištěm i dalšího unikátního koncertu, v pořadu Cesty ke zbožnosti se díky americkému basistovi Joelu Frederiksenovi a syrskému pěvci Rebalu Alkhodarimu setká křesťanská a muslimská hudební a duchovní tradice. Další koncerty komorní řady se uskuteční v zámecké jízdárně. Joel Frederiksen spolu s Ensemble Phoenix Mnichov uvede ještě pořad Requiem for a Pink Moon, v jízdárně vystoupí též Belfiato Quintet a proběhne zde další Jazzová jízda v jízdárně, tentokrát s jubilantem Josefem Vejvodou, jeho Jazztetem a americkým swingovým zpěvákem Chuckem Wansleyem. V Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže vystoupí Wihanovo kvarteto, koncert Post Bellum *75 připomene výročí konce II. světové války skladbami J. S. Bacha, D. Šostakoviče, J. Haydna, ale také Terezínským requiem Sylvie Bodorové.

V baletní a taneční řadě je na programu Kučerův balet Tři mušketýři (NDM Ostrava, choreografie Paul Chalmer) a nová inscenace Špalíčku Bohuslava Martinů (ND Praha, režie Petr Zuska). Zážitkem svého druhu bude jistě první české hostování souboru Andalusian Flamenco Ballet ze španělské Malagy, jenž připomene čtvrt století od návštěvy španělského královského páru v Litomyšli a též propojí místo UNESCO s flamencem, které bylo na týž seznam zapsáno jako nehmotné dědictví lidstva.

Velký prostor nabídne tento ročník malým a mladým umělcům i návštěvníkům. Kromě již zmíněného pořadu Panu Ludvíkovi s láskou a Špalíčku je pro mladé publikum připravovaná premiéra komponovaného pořadu Zpíváme si s Bedříškem (Dětská opera Praha), žáci základních uměleckých škol doplní hráče České filharmonie a společně provedou Dvořákovu Novosvětskou symfonii.

„Dramaturgie dalšího ročníku Smetanovy Litomyšle je tradičně rozmanitá tak, aby uspokojila široké spektrum diváků, které do Litomyšle každoročně přijíždí. Žádný z pořadů však není zařazen do festivalu jen ad hoc, bez souvislostí. Například Svatojánské vigilie Jiřího Pavlici uvedeme opravdu o Svatojánské noci 23. června a do Festivalových zahrad k tomuto pořadu připravíme i doprovodný program s ukázkami lidových zvyků a tradičních rituálů. Pravou worldmusic s keltskými kořeny pak přiveze irská kapela Kíla,“ uzavřel představení programu 62. Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Jak uvedl ředitel festivalu Jan Pikna, předprodej vstupenek bude zahájen ve středu 4. března v 10.00 hodin na internetových stránkách festivalu a prostřednictvím prodejní sítě Ticketportal. Ve stejný čas už 26. února však dostanou možnost přednostního nákupu zájemci o vstupenkové balíčky opravňující k návštěvě vždy tří po sobě jdoucích hlavních pořadů každého festivalového víkendu.

Hlavní program národního festivalu doplní doprovodné pořady a akce. Návštěvníci se budou moci opět zúčastnit ouvertur – lektorských úvodů, prostor mladé muzice, mladým muzikantům i mladým návštěvníkům vytvoří Festivalové zahrady, hudební část doplní XVI. Smetanova výtvarná Litomyšl. Návštěva Litomyšle tak bude zážitkem nejen plným hudby, ale potkáváním se s uměním na každém kroku. „Pro cestu na festival jsme vyjednali s naším oficiálním dopravcem Českými drahami 50% slevu na zpáteční jízdenku z kteréhokoli nádraží v republice. A protože hlavní trať nevede do Litomyšle, zajistíme zájemcům i dopravu z České Třebové. Doplníme tak již zavedenou službu dovozu návštěvníků na pořady z hotelů v okolí Litomyšle sponzorskou flotilou limuzín značky Škoda. Snažíme se, aby návštěva festivalu byla nejen uměleckým zážitkem, ale i radostným výletem do pohostinného města,“ prohlásil ředitel Jan Pikna.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *