Napětí i poučení v letních novinkách z Grady

Autor

Pokud hledáte čtení na dovolenou nebo jen tak pro letní chvilky trávené ve stínu i na slunci, máme pro vás pár tipů. Ti, kdo rádi pátrají, se můžou ponořit do knih Iluze pravdy nebo Provaz lží. Mnoho zajímavých informacích o stromech ze všech koutů naší planety pak naleznete v publikaci Kolem světa za 80 stromy.

Iluze pravdy
Autor: Michal Vaněček

Pravda je to, čemu jste ochotni uvěřit

Strhující thriller z nedaleké budoucnosti. Šéf odboru kybernetické kriminálky, plukovník Marek, se chystá na odchod do penze. Těší se na klidné časy na svém statku v Posázaví. Před odchodem na odpočinek si nechá ještě odoperovat koleno u svého kamaráda ze studií. V nemocnici se však dějí podivné věci. Dojde k náhlému výpadku elektřiny, následně Marek dostává jiné prášky, než má. Poněkud zvláštním způsobem jej kontaktuje bývalá vedoucí oddělení informačního systému.

Marek je proti své vůli zatažen do spletité hry, v níž zjišťuje, že pravda prakticky neexistuje, že téměř všechno, co se dá najít na internetu, prochází důslednou kontrolou a zejména úpravami a zkreslováním. Zjišťuje, že pravda je pouze to, čemu jsou lidé ochotni uvěřit. Pouští se do posledního pátrání ve svém životě, kde jde jemu i poněkud excentrické šéfce nemocničního IT doslova o krk. Jedinou záchranou pro ně zůstává, že i jejich protivníci budou nuceni uvěřit tomu, co jim tito dva profesionálové připraví za realitu.

Příběh se odehrává v neurčitě nedaleké budoucnosti a vyvolává úvahy i obavy o tom, kam až může zajít manipulace s informacemi.

Více o knize na https://www.grada.cz/iluze-pravdy-10160/

Provaz lží
Autor: Christopher J. Yates

Víme kdo. Víme kdy. Nevíme proč.

Horký srpnový den roku 1982, idylická osada na sever od New Yorku. V horách, kde se zastavil čas, mezi skalnatými útesy a průzračnými ledovcovými jezery, se odehraje strašlivý a zdánlivě nesmyslný zločin. Známe oběť, známe pachatele. Ale proč se to všechno stalo, se nikdy nikdo nedozvěděl.

O dvacet šest let později potkáváme Patricka a Anettu. Onen zločin je spojuje, ale Patrick nedokázal Anettě nikdy říct celou pravdu. Ani ona k němu nebyla zcela upřímná. Jednoho dne se v Patrickově životě znovu objeví Matthew, který chce klubko lží, započaté onoho letního dne, konečně rozplést. Ale odpuštění se nedočká…

Více o knize na https://www.grada.cz/provaz-lzi-10170/

AnotaceUkázka z knihy
Kolem světa za 80 stromy
Autoři: Jonathan Drori, Lucille Clerc

Autor, odborník na stromy, Jonathan Drori v této knize vysvětlí, jakou roli hrají stromy v každodenním životě člověka – od romantické role až po ty politováníhodné. Cestou za 80 stromy se mimo jiné zastavíme u berlínských lip, které každý rok v době květu očarují zamilované Němce i hladové včely, dále se zastavíme na elegantních ulicích Londýna dlážděných dřevem eukalyptu a také v kalifornských lesích u vysokých sekvojí.

Na každé zastávce se dozvíte neuvěřitelné, ale pravdivé příběhy – od mumifikovaných mnichů až po kozy šplhající na stromy a mírně radioaktivní ořechy. Každý strom doplňuje nádherná ilustrace Lucille Clercové.

Richard Deverell, ředitel Královských botanických zahrad v Kew o knize napsal: „Úchvatné životopisy neobyčejných stromů. Každou stranou prosvítá úžas nad rozmanitostí světa přírody.“

Více o knize na https://www.grada.cz/kolem-sveta-za-80-stromy-(1)-10508/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *