Padesát let od „Palacha“

Autor

Jan Palach. Jméno, které zná v naší zemi snad každý. Událost, se kterou je spojeno, také. Letos je tomu 50 let, kdy se na protest upálil. Připomeňme si to. Doma či společně. Nabízíme několik možností.

Na nádvoří Univerzity Karlovy bude odhalena pamětní dlaždice v místech, kde stála rakev s ostatky Palacha v den jeho pohřbu. Na pietní akci naváže vernisáž venkovní výstavy Jan Palach ́69, která v horní části Václavského náměstí potrvá až do 30. ledna. (pozvánka níže). Akce bude doplněna mimo jiné o příspěvky pamětníků, umělců, osobností kulturního, společenského a politického života. Poslední událostí připomínkového dne bude hudebně liturgický pořad Ticho za Jana Palacha pod vedením Bohdana Mikoláška.

VÝSTAVA JAN PALACH 1969

  • Termín: Od 16. 01. 2019, 11:00 do 30. 01. 2019
  • Místo konání: Václavské náměstí, Praha 1

Výstava představuje životní příběh studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze. Svým šokujícím činem chtěl vyburcovat domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci Československa. Palachův protest měl mimořádný ohlas nejen v domácím prostředí, ale rovněž v zahraničí. U příležitosti jeho padesátého výročí byla tato výstava (poprvé byla v roce 2009 vystavena v Karolinu pod názvem Jan Palach ´69) upravena a doplněna o nové výsledky historického bádání, včetně informací o dalších „živých pochodních“ v sovětském bloku. Výstava navazuje na knihu Jan Palach ´69 (Praha 2009), výstavu Živé pochodně 1963–2013 (Praha 2013) a webový projekt www.janpalach.cz (2012–2019).

Vernisáž výstavy Jan Palach 1969/2019 proběhne ve středu 16. ledna 2019 v 11 hodin v horní části Václavského náměstí za účasti spoluautora výstavy Petra Blažka, písničkáře Bohdana Mikoláška a dalších hostů.

Pietní program k uctění Palachovy památky pořádá také Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Součástí programu je pietní akt u pamětní desky na budově FF UK, následován panelovou diskusí. Za účasti zahraničních odborníků a zástupců slovenského Ústavu paměti národa se bude 17. ledna konat mezinárodní konference Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku. Konference se bude zabývat zejména historickým a morálním dopadem činu sebeobětování jednotlivých „živých pochodní“ nejen na občany svých zemí, ale v širších souvislostech ve spojení s činem Jana Palacha.

Rozpis akcí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy:
https://palach2019.ff.cuni.cz/hlavni-program/

Rodný dům Jana Palacha bude otevřen až v srpnu letošního roku. Národní muzeum, které jeho otevření několik let připravuje, chystá společně s dalšími institucemi na tento týden řadu vzpomínkových akcí, na návštěvu domu ve Všetatech si zájemci musí počkat až do srpna.

Zdroje:
https://www.ustrcr.cz
https://www.facebook.com/events/322222785060157/
https://www.milionchvilek.cz/
https://echo24.cz/

 

 

One comment

  1. U příležitosti tohoto výročí byl nyní v televizi i film Jan Palach- 50. výročí….dívali jsme se, bylo to super…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *