Pojďte do Paříže

Autor

Ale vlastně nejen tam. Protože dílo Františka Kupky je světové. A my na něj můžeme být právem hrdí. Díky výstavě si pocestujete nejen krásnými místy, ale i časem. Ale s tím časem pozor, výstava Národní galerie Praha: František Kupka 1871 – 1957 není stálá, trvá do 20. ledna 2019. Ve Valdštejnské jízdárně v Praze, denně, včetně programu pro děti (Prolez Kupkou – raději zarezervovat!)

Kromě zřejmě nejznámějších abstraktních děl (a že je zážitek stát před milionovými obrazy) budete možná až překvapení nad tím, co všechno Kupka uměl. Do čeho všeho se pouštěl – a úspěšně. Ať už malířsky, nebo například i studijně. Měl široký rozsah zájmů i znalostí. To, co maloval pečlivě studoval například na Sorbonně (od anatomie těla po archeologii). Opravdu člověk hodný obdivu. Osobnost, ke které může člověk s úctou vzhlížet. Stejně jako k paní Medě Mládkové, které patří podstatný dík za Kupkovo proslavení.

Chronologicky koncipovaná výstava je členěna do tematických celků, které umožňují návštěvníkovi sledovat umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci, u jejíhož zrodu Kupka stál. Retrospektiva se zaměří na jeho symbolistické malby, první expresionistické portréty, cestu k abstraktnímu umění, barevné vertikály, řeč tvarů a barev, mašinismus i geometrickou abstrakci. Četné práce na papíře představí Kupku jako satirického kreslíře a znamenitého ilustrátora, umělce se zájmem o filozofii, antiku, náboženství i vědu.

Ať už výstavu stihnete ještě letos, nebo až po Novém roce, určitě ji do svého kulturního programu zařaďte. Stojí to opravdu za to. Uvidíte, jak se maluje hudba i technika i moře…

https://www.ngprague.cz/exposition-detail/frantisek-kupka-1871-1957/

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *