Pozvání do Festivalové haly

Autor

Letošní ročník bez tradičního prostoru na zámku. „Je to velká výzva. A to mě – a myslím i mé kolegy – baví.” Rozhovor o Festivalové hale s ředitelem Smetanovy Litomyšle Janem Piknou.

Smetanova Litomyšl se po třech ročnících vrací k tradičnímu termínu zahájení předprodeje vstupenek první březnovou středu, která je letos také prvním březnovým dnem. V nabídce ale mezi místy konání největších pořadů obvyklé zámecké nádvoří nahradila Festivalová hala. Ta získala nemalou pozornost už při odhalení letošního programu, kdy byla čerstvě potvrzenou novinkou i pro samotné pořadatele. Kam se za měsíc posunuly přípravy nového prostoru a co už víme o tom, jak práce na zámku ovlivní půlkulatý ročník? Na otázky odpovídá ředitel festivalu Jan Pikna.

Na litomyšlském zámku začala rozsáhlá rekonstrukce…
Ano. Ta měla začít už v loňském roce, s harmonogramem prací jsme byli seznámeni a každoroční konání Smetanovy Litomyšle do něj bylo včleněno. My jsme v návaznosti na harmonogram pro rok 2022 připravili program bez výpravných oper a ročník 2023 jsme o deset dní zkrátili. Památkářům se však nedařilo dovést do konce výběrové řízení na dodavatele stavebních prací, takže v roce 2022 stavba zahájena nebyla. Stavět se začalo až nyní a jelikož termín dokončení a čerpání evropské dotace do konce roku 2023 se nezměnil, nyní žádné harmonogramy neplatí. Nezbývá nám, než se letos bez zámeckého nádvoří obejít.

Máte řešení?
Naštěstí Litomyšl není jen město úžasných historických památek, ale také skvělé současné architektury. Když se před lety zastřešovalo zdejší kluziště, byli vyzváni architekti Aleš Burian a Gustav Křivinka. Vytvořili nadčasovou konstrukci, která může plnit řadu funkcí, a také je vhodná pro pořádání koncertů. Právem byla nominována na evropskou cenu za architekturu Miese van der Rohe Award.

Jak bude v hale vznikat koncertní prostor?
Zdánlivě jednoduše. Po ukončení zimní sezóny se rozpustí led a my můžeme začít stavět jeviště a hlediště, začít si hrát s vizuální stránkou. Úskalí může být v tom, že to bude poprvé a mohou na nás čekat různé nečekané problémy. Ale je to velká výzva. Nikdy neříkáme „nejde to“, vše má hned několik možných řešení a jen je potřeba vybrat to nejlepší. A to mě – a myslím i mé kolegy – baví.

Co akustika?
Architekti – a město jako velkorysý investor – vytvořili halu, která se zdaleka vymyká obvyklým zimním stadionům dané kategorie. Nejedná se o stavbu s typicky plechovým zvukem a roztříštěnou ozvěnou. Naše hala má členěný dřevěný strop a stěny obložené pohltivým materiálem. Zvuk v ní tak je příjemný, decentní a určitě vyhoví i pro pořádání koncertů s klasickou hudbou.

Jedná se přece jen o halu – neztratí festival genia loci?
Jedním ze základních atributů Smetanovy Litomyšle je spojení kvalitního poslechového prostoru, který si nijak nezadá s koncertními síněmi, s atmosférou letních večerů pod širým nebem. Navíc v nekonečně krásných kulisách renesančního zámku. Nádvoří nám letos bude chybět, ale zážitek z festivalu nespočívá jen v samotných pořadech. Jeho součástí jsou též procházky uličkami města, posezení v kavárnách, potkávání se s umělci, návštěvy výtvarných výstav i program ve Festivalových zahradách. Z toho nic chybět nebude, Litomyšl svoji atmosféru neztratí.

V tuto chvíli máme navíc vyřešenou většinu technicko-provozních záležitostí a můžeme se zaměřit na design prostoru. Během března tak bude probíhat hned několik setkání s kreativními týmy scénografů. Naším cílem je pracovat jak s interiérem, který je už sám o sobě prvotřídním příkladem moderní architektury, tak s exteriérem haly a přilehlými budovami.

Jakou kapacitou hala disponuje a bude hlediště elevované tak, jak jsou návštěvníci zvyklí?
Obrovskou výhodou je, že se do haly dá umístit veškeré festivalové „vybavení“ prakticky beze změny. Stejné jeviště, zvýšené hlediště se stejnou kapacitou, které navíc můžeme vzhledem ke krytému prostoru vybavit čalouněnými sedačkami…

A co ouvertury?
Na zavedené lektorské úvody jsme náramně pyšní, mají velkou návštěvnost a opravdu jsou oblíbené. Konaly se v zámecké jízdárně, kterou máme sice opět k dispozici, ale ta je přece jen z festivalové haly o něco dál. Přesunou se proto do kostela sv. Anny, který je od haly vzdálen asi 100 m.

Jak je to s doplňkovými službami?
Naprostá většina služeb pro návštěvníky zůstane zachovaná. Přestávkové stolečky najdou své nové místo v parku rozmarně-letní dobové plovárny, z březové aleje směřující k hlavnímu vchodu do Festivalové haly vznikne takřka kolonáda plná stánků s osvěžujícím občerstvením. Návštěvníci teprve testující, zda už je celovečerní koncert zvládnutelný i pro nejmladší členy rodiny, mohou i letos využít nabídky „Klasiky na zkoušku“ – kukátková místa nabídneme na původní „hokejové“ tribuně.

Co se nemění, je i ne příliš velká ubytovací kapacita maličké Litomyšle. I při 65. ročníku si tak návštěvníci samozřejmě mohou objednat bezplatnou dopravu naším festivalovým vozem z ubytování až 20 kilometrů vzdáleného. Vyzvedneme vás také na vlakovém nádraží v České Třebové a po skončení pořadu vás zase vrátíme, kam budete potřebovat. Rezervace přijímáme od 1. května. Jen na večeři pod stanem na zámeckém nádvoří návštěvníky letos nepozveme. Doporučíme ale zastávku ve Festivalových zahradách, kterými se ve večerních hodinách linou neodolatelné vůně z grilu.

Co na sebe? Bude v hale zima nebo teplo?
Všechno má své výhody a nevýhody. Na rozdíl od nádvoří nebude v hale padat večerní chlad, zároveň tam ale nebude povívat osvěžující větřík. Pevně věříme, že se nám podaří vytvořit velmi důstojný prostor, kde se budou lidé dobře cítit ve svátečním oblečení, tak jak se patří na společenskou událost nejvyššího významu. A určitě se postaráme o to, aby měli veškeré pohodlí.

Chrámové koncerty a koncerty v jízdárně či Smetanově domě zůstávají na svých místech, že? Kudy se do jízdárny dostaneme?
Pořady ve Smetanově domě, v litomyšlských chrámech, ale i v zámecké jízdárně zůstávají beze změny. Rekonstrukce zámku bude probíhat uvnitř, materiál bude dopravován přes francouzskou zahradu, takže první zámecké nádvoří by nemělo být stavbou nijak dotčeno.

Kde zaparkovat? Jak bude v Litomyšli omezená doprava?
Situace s parkováním se nijak nemění. Hlavním parkovacím prostorem bude jako vždy Smetanovo náměstí. Pokud zaparkujete v okolí mariánského sloupu, je to do haly stejná vzdálenost jako na zámek.
Koncerty plánované do zámecké jízdárny a piaristického kostela v těchto objektech zůstávají, takže po dobu jejich konání bude omezen průjezd Jiráskovou ulicí. Nově ale místo obvyklé uzavírky Zámecké ulice bude v průběhu večerních pořadů uzavřen průjezd od Prokešovy ulice k zastávce U Plovárny. Do samotné Prokešovy ulice bude v průběhu festivalového dění umožněn vjezd rezidentům, jinak bude tato ulice k dispozici návštěvníkům festivalu jako parkoviště. Na parkoviště pod atletickým stadionem se bude zajíždět z ulice U Plovárny.
Z důvodu nutnosti volného průjezdu pro kamiony s divadelní technikou bude po celou dobu konání Smetanovy Litomyšle vyznačen zákaz parkování podél budovy šaten městské plovárny. Předpokládáme, že se na parkovištích vystřídají odpolední návštěvníci plovárny s těmi večerními, festivalovými hosty.

Festivalové zahrady i Smetanova výtvarná Litomyšl také zůstávají beze změn?
Ano, podmínky jak pro program v zahradách tak pro výstavy Smetanovy výtvarné Litomyšle se nijak nezměnily a vše proběhne v obvyklém rozsahu. Doplní je ale nový „sourozenec“, Smetanova poetická Litomyšl, která přinese poezii do veřejných prostor celého města.

Kde najdeme Festivalové centrum?
Festivalové centrum s předprodejem vstupenek zůstává ve vstupním průjezdu do zámeckého areálu, ve Festivalové hale ale bude před pořady k dispozici večerní pokladna.

Má hala bezbariérový přístup?
Ano, přístup do haly je bezbariérový a v hale budou stejně jako v nádvoří připravena místa pro čtyři invalidní vozíky.

Co samotný zámek, na čem se vlastně bude pracovat? A v příštím roce bude Smetanova Litomyšl opět na zámku? Znamená to, že všechny práce už budou dokončeny?
Rekonstrukce zámku má dvě samostatné části, financované ze dvou zdrojů. V první etapě bude z integrovaného operačního programu Evropské unie opravena mimo jiné střecha a místnosti v nejvyšším patře, tam je termín dokončení do konce tohoto roku. V dalších letech pak budou ze státních prostředků opravována sgrafita, ale tam už by měl platit sjednaný harmonogram, který s festivalem na zámku počítá. Rozhodně společně s městem připravujeme na rok 2024 do zámeckého areálu velké oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *