Smetanova hudební Litomyšl 2018

Autor

Kulatý šedesátý ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl je v plném proudu. Užít si jej můžete ještě do 7. července 2018. A že nejde o festival pouze pro milovníky opery, to už je známá věc. Hudbu si můžete opět užít na několika místech města, které láká svou pohodovou atmosférou. Poslouchat můžete ze zámeckých arkád i z plážového lehátka.

Lehátka samozřejmě nejsou vyskládaná v zámku, ale v Klášterních zahradách. Festivalové zahrady, respektive jejich program  je po loňském premiérovém úspěchu nejen širší, ale také senzačně obsazený. Hvězdná jména jako Jaroslav Uhlíř či Laco Deczi nebo oblíbené Listování už se zde plným zahradám předvedlo a je na co se těšit i dál. Dětská vystoupení, malá divadélka, koncerty… A další výhody? Těch je tolik: od vstupu zdarma, přes možnost zapůjčení lehátka, slunečníku, sedacího vaku, dek či her až po jídlo (včetně zmrzliny samozřejmě), pití i toalety v dosahu. Dá se tady takhle strávit klidně úplně celý den s úplně celou rodinou, i s přáteli (také osobně ověřeno).

Ale abychom se vrátili na zámek, kde se odehrává oficiální hlavní program. Po dojemném zahajovacím koncertu 14. června 2018 nastupovala jedna hvězda za druhou. Tou z největších byl Javier Camarena, kterému se díky božskému hlasu říká „nový Pavarotti“, ale věřím, že brzy již tento popisek již nebude třeba ani mimo umělecké kruhy. Mimo zámecké zdi se chodí jak na ouvertury (informace o představení před představením), tak na komornější hudební zážitek do Zámecké jízdárny. Zváni jste  také do Piaristického chrámu Nalezení sv. Kříže a Kapitulního chrámu povýšení sv. Kříže, kde o atmosféru a akustiku není nouze.

Pro nejisté a váhavé zájemce je letos připravena zajímavá novinka Klasika na zkoušku. To si za velmi výhodnou cenu (50 – 150 kč) koupíte lístky na vybrané představení (jeho část) na zámku a můžete si vyzkoušet, jak by se Vám placený program festivalu líbil pro příště. A věřte, že téměř jistě Vás návštěva přesvědčí. Na druhých arkádách, kam se na zkoušku chodí, sice pofukuje (ale ten výhled na město!) a není kde sedět, ale tyto lehké nepohodlnosti mohou zájemce přesvědčit společně s hudebním zážitkem, který je odtud vidět i slyšet skvěle, že koupit si tradiční vstupenku je to pravé. Vhodné je to vzhledem ke kratšímu času i pro větší děti, aby mohly nahlédnout pod pokličku.

Pro děti je tradičně připravena také část programu. S divadelním představením v dalším krásném místě, kterým Smetanův dům rozhodně je (pozor neplést se Smetanovým rodným bytem, do kterého je vstup z nádvoří zámku), jsme letos měli zkušenost my.  Jednalo se o rodinnou operu, uvedenou edukačním programem Kouzla a dítě, který hravou formou vysvětluje nejmenším divákům, jak chápat operu. Samozřejmě k dovysvětlení během hry jsou potřeba i rodiče, ale od toho nás přece mají.

A co bude dál? Podívat se můžete na web Smetanova Litomyšl, kde se dozvíte nejen následující program, ale i informace o vstupenkách, nově vydaných knihách a také spoustu fotografií z minulých ročníků i čerstvě z letos již proběhlých akcí.

Čtrnáctým rokem je součástí kulturní slávy také Smetanova výtvarná Litomyšl. A už to není žádná malá sestřička, ale úžasná samostatná a dokonalá kráska. Letos přináší na třicet výstav. Ale o nich více již brzy v samostatném článku, který si rozhodně zaslouží.

Krásné léto a to kulturní zvlášť!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *