17 dirigentů. 50 sólistů. 17 orchestrů. 12 sborů a souborů. Až 2500 umělců. 13. – 30. 6. 2013.
55. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Město prosycené kulturou.
Žádná nuda.
Z mého pohledu 7 dní, 6 představení, 6 různých večerních outfitů, 1 cedulka PRESS. A mnoho srdečních a srdečných zážitků z představení i z okolního festivalového života. Dovolím si poukázat alespoň na ta, kterých jsem se zúčastnila. A vzít to můžeme od začátku, protože tentokrát jsem byla na festivalu týden od zahájení.
SLAVNOSTNÍ ZAHAJOVACÍ KONCERT – ČESKÁ FILHARMONIE: MÁ VLAST
Nebylo možné vybrat na zahájení lépe, než cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany. A tak mi během skladeb Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor, Blaník běhal mráz po zádech (a to bylo dost teplo), nevím, jestli jsem takový vlastenec nebo mělo vliv to, že Českou filharmonii dirigoval světoznámý dirigent Jiří Bělohlávek nebo to bylo kouzlem prvního večera v neopakovatelném prostředí zámeckého nádvoří nebo je prostě „jen“ ta hudba úžasná..?
GIUSEPPE VERDI: OTELLO
Lyrické drama o čtyřech dějstvích, libreto Arrigo Boito podle Williama Shakespeara, Orchestr a Sbor Státní opery pod dirigentskou taktovkou Tomáše Braunera. Tříhodinové představení provedené v italském originále s anglickými a českými titulky bylo trochu náročnější sousto. Myslela jsem si, že je to můj subjektivní pohled, zapříčiněný nezvyklostí na tento celkově vzato náročný kus, ale poté jsem se z kuloárů dozvěděla, že to nebyl jen můj pohled a nebyla jsem zdaleka jediná, kdo nevydržel představení až do konce. S trochou nadsázky (a alibismu) jsem si řekla, že přece vím, jak to dopadne…
CARMINA BURANA
Dirigent Jakub Hrůša, oblíbené světské písně Carla Orffa, stohlavý sbor (Český filharmonický sbor Brno a dětský sbor Kantiléna), Filharmonie Brno a tři sólisté: Kateřina Kněžíková, Richard Samek a Vladimír Chmelo – tady už byl úspěch jednoznačný a obecenstvo nadšeně tleskalo ve stoje. Pro ty, co si myslí, že by to mohla být nuda (ač hudba to podle mě nedovolí), doporučuji dohledat si texty, které stojí za to. V originále to člověku nepřijde, ale když nahlédne do českých textů a zjistí, že se zpívá o pečené labuti, hned vás to vtáhne, i kdybyste už byli v zívací fázi..!
KONCERT NA PŘÁNÍ – VOJTĚCH DYK A B-SIDE BAND
Když se pokračovatelé tradice Orchestru Gustava Broma s bandleaderem Josefem Buchtou spojili se zpěvákem s dokonalým hlasem (i zjevem) Vojtěchem Dykem a vytvořili projekt cover verzí výborných světových (a pár českých) hitů ve swingovém a jazzovém pojetí, to nemohlo dopadnout jinak než senzačně. Přidali i několik autorských skladeb a na operním festivalu to bylo stylově i s operním kouskem. Zbytečně se předem hudebníci obávali, že sem tak úplně nepatří, publikum nadšeně ocenilo oba dva koncerty (někteří i pobyt umělců na místní plovárně). Ani já na ně hned tak nezapomenu.
EBERHARD STREUL: PAPAGENO HRAJE NA KOUZELNOU FLÉTNU
Operní pohádka v podání Janáčkovy opery Národního divadla Brno pro děti byla plná kouzel, peří a dobrodružství. Druhé jmenované mě jako alergičku a matku alergika v jednom trochu děsilo, naštěstí zbytečně, zase tak plno peří do páté řady nedolétlo. Na rozdíl od draka, který dolétl a proběhl a pral se s princem přímo vedle nás v uličce, z čehož měl synek největší zážitek. Okusit pohádku v operním provedení by děti asi měly/mohly, ale je fakt, že ženským rolím nerozuměly vůbec, mužským trochu ano. Mně osobně přišla drsná scéna, když se chtěl Papageno oběsit, nicméně popěvek pa-pa-pa-pa-papa-geno nám zní v hlavě dodnes.
Na litomyšlském festivalu mě baví, že se s ostatními návštěvníky potkáváte ve městě, jehož centrum není z největších a navíc prostředí a atmosféra je taková přátelská, uvolněná, nasycena kulturou. Sedíte vedle Tomáše Halíka, posloucháte Theodora Pištěka, potkáte Olbrama Zoubka… Můžete s cizími lidmi (kteří vám vlastně vůbec nejsou cizí) probírat, co se vám líbilo, na co se chystáte, vyměňovat si dojmy a zážitky. Po týdnu je zvláštní odjet, je to jako úplně jiný svět.
Letošní ročník samozřejmě opět nabízel i další představení, celý program a více informací můžete načerpat ZDE.
Autor fotografií František Renza, archiv Smetanova Litomyšl, o.p.s.©2013