Osmý cyklus výtvarných výstav je již považován ne za doprovodný program Smetanovy (hudební) Litomyšle, nýbrž za samostatnou kulturní akci časově spjatou se slavným operním festivalem. K vidění bylo a je letos až neuvěřitelných 22 výstav a realizací. Pojďme navštívit alespoň některé z nich.
Osobně jsem navštívila více než polovinu z 22 výstav a realizací. Omezením mi byl především čas. Vy, kteří bydlíte poblíž (a já za „poblíž“ považuji do 200 km) však máte ještě čas vybrané expozice navštívit. Dovolím si Vám na ukázku představit některé z těch, které jsem viděla na vlastní oči.
Začnu od srdce. Někdo jste ho možná už viděl v Praze u Národního divadla stejně jako já. Přišli jsme se podívat znovu, Srdce pro Václava Havla je poutavé a srdečné i na nádvoří zámeckého pivovaru v Litomyšli. Autory srdce, do kterého můžete doslova vstoupit, jsou Lukáš Gavlovský a Roman Švejda. Toto dílo vzniklo ze svíček, přinášených na pietní místa v různých koutech naší země a ve výsledku měří dva metry na výšku a váží 2300 kg. Otevřeno denně od 10 – 18 hodin, do 8.7. 2012.
Po pohledu na Srdce se můžete podívat na vzpomínky nedávné i dávné ze života i po něm: výstava fotografií Oldřicha Škáchy Havel navždy. V sálech bývalého zámeckého pivovaru, který byl zrekonstruovaný podle návrhů architekta Josefa Pleskota, se dělí fotografie na tři období: disidentské, prezidentské a občanské. Oldřich Škácha fotografoval Václava Havla přes čtyřicet let a jeho snímky jsou nevšední, osobité, momentkovité. K zakoupení je i kniha (dostala jsem ji i s podpisem fotografa, jaká čest a krásná památka…) Výstava je otevřena denně od 10 – 18 hodin, do 8.7. 2012.
Výše zmíněný Josef Pleskot je jedním z deseti fenomén současnosti, na jejichž společnou výstavu Zářivý měsíc svěží vítr.cz se můžete vydat do Galerie Miroslava Kubíka. Někdo odchází překvapen se slovy „na to jsem už starý“, někdo s nepochopením a dotazem „to je také umění?“, nicméně většina návštěvníků je zaujata osobitostí a speciální výpovědí o dnešním světě. Napříč generacemi současných umělců (Malich, Grygar, Kopecký, Merta, Kovanda, Pleskot, Díaz, Jasanský a Polák, Kintera, Rafani) i napříč styly: sochařství, malba, architektura, performance, sklo, nová média… Umění je podle mě i od toho, abychom se divili a přemýšleli. Otevřeno denně od 10 – 17 hodin do 8.7. 2012, poté od čtvrtka do neděle do 29.7. 2012.
Zajímavou expozicí je také dílo pojmenované podle autora a data jeho narození – Federico Díaz: 18.7. Jedná se o 18,7 metru vysokou plastiku v podobě černé vertikální linie, která symbolicky spoluje nebe se zemí. Prohlédnout si toto „Místo pro natékání ducha“ můžete na pozemku před Novým kostelem Církve bratrské.
Vzhůru se nejen koukat, ale i šplhat můžete díky dílu architekta Zdeňka Fránka (který je i autorem výše zmíněného netradičního Nového kostela), kterým je Perská věž. Jedná se o jednu z částí cyklu Útroby architektury. Sedmimetrová dřevěná věž pokrytá nerezovým plechem zrcadlí okolní domy, náměstí i kolemjdoucí. Ti si mohou po dvojím žebříku vyšplhat nahoru a podívat se tváří v tvář rytířům na fasádě domu U Rytířů.
Pro zklidnění vášní i názorů je vhodné navštívit poetickou výstavu Kamil Lhoták 100. V Galerii Zdeňka Sklenáře můžete obdivovat dílo malíře, který zvěčňoval balóny, vzducholodě, motorismus či krajinu. Po dobu festivalu otevřeno denně od 11 – 19 hodin, poté až do 29.7. 2012 od čtvrtka do neděle od 10 – 17 hodin. Tuto výstavu se mnou navštívila i další redaktorka – Retina – a odcházela s nadšenými dojmy.
Tradici s velkým „T“ je možno vidět v Litomyšli díky obrazům místního rodáka, jímž není nikdo menší než Julius Mařák. V zámecké obrazárně druhého patra tak jsou k vidění krajiny v menších i větších fotmátech. Do 8.7. 2012 je výstava k vidění denně od 10 – 18 hodin.
V Galerii Kroupa jsou pak k vidění také díla jeho předních žáků, stejně jako tvorba dalších, veřejnosti méně známých „mařákovců“ Otevřeno denně od 10 – 18 hodin, do 15.7. 2012.
Na závěr v rámci města Vám představím ještě jednu klasiku – výstavu Mistři české malby, kterou tvoří obrazy z fondu České spořitelny na pobočce v Litomyšli. Jedná se o šestou z cyklu 11 výstav a projít si ji můžete v Domě u Rytířů. Pro děti (i hravé dospělé) je připravená tvořivá dílna, kde lze malovat, skládat slavná díla jako puzzle a podobně.
Mimo Litomyšl (asi 4 km) se nachází výstava František Kupka – Okolo bodu, a to ve White Gallery v Osíku. Výstava u příležitosti 100. výročí konání 10. podzimního salonu v Paříži představuje kvaše autora z let 1911 – 1930 ze sbírky Jana a Medy Mládkových. František Kupka hovořil o tom, že chce tvořit stejně, jako tvoří hudebník, proto lze tento cyklus vnímat jako hudební variace, prozkoumávající výrazové a významové možnosti jednoho tématu. Otevřeno denně od 10 – 17 hodin do 10.7. 2012. Poté bude od 15.7. do 14.10. následovat výstava kreseb Adrieny Šimotové „A je takové ticho…“.
O ostatních výstavách letošní Smetanovy výtvarné Litomyšle se dozvíte ZDE.