Smetanova výtvarná Litomyšl 2014

Autor

Stejně jako já existuji 10. rokem v Litomyšli, tak desátým rokem patří Smetanova výtvarná Litomyšl ke světo-známému hudebnímu festivalu. Během let se rozrostla do úžasné šíře a výšky. A ačkoliv by jistě neměla problém „fungovat“ samostatně, moc se líbí to vzájemné propojením s hudebním světem. Už jen proto, že návštěvník může nasát z více kulturních stran. Letošní ročník přinesl téměř dvacet akcí a většinu z nich se mi podařilo navštívit. Měla jsem na to naštěstí dva týdny. Předpokládám, že ne každý bude dělat tak velký výtvarný průzkum, proto vám nabídnu co nejvíce, abyste si mohli „pár“ výstav vybrat. Většina končí během prázdnin, tak si dobře (po)hlídejte data, ať pak zbytečně nezapláčete.

Začneme na zámku. Zde ke stálé výstavě soch Olbrama Zoubka ve sklepení přibylo i voskové srdce pro Václava Havla. Když si vyšlápnete do Městské obrazárny ve druhém patře, budete mít jedinečnou příležitost k prohlédnutí výstavy: Josef Matička – Dar Litomyšli. Můžete zde Josefa Matičku obdivovat nejen jako malíře (k vidění je na padesát jeho děl), ale také jako milovníka a sběratele umění. Nasbíral, a poté daroval Litomyšli do sbírek díla takových autorů jako byli Emil Filla, Jan Zrzavý či Josef Čapek. Výstava trvá do 28.9.2014 a máte-li možnost si vybírat ještě víc, doporučuji využít ještě dva možné termíny komentovaných prohlídek s kurátorem výstavy: 27.7. a 14.9. (oboje od 14 hodin).

Kdo chtěl vidět Paříž, Paříž…!, stačilo přejít pár kroků do zámeckého pivovaru, kde byla pod přísným dozorem konána výstava ze sbírky Galerie Zlatý Husa. Aby ne, když na této nejkratší výstavě byly ke shlédnutí unikátní díla (dle šepotu ve foyer v hodnotě ke 3/4 miliardě korun) české meziválečné avantgardy, která měla cosi společného s Paříží. Prostory tak zaplnila taková díla jako obrazy Františka Kupky, Toyen, Jana Zrzavého, Františka Foltýna a dalších. Úžasné je i prostředí, rekonstruované podle architekta Josefa Pleskota, takže pivovar stojí za shlédnutí i v rámci jakékoliv další výstavy.

Před zámkem se nejprve vydáme nahoru. A nebude to jen směr nahoru, ale bude to trochu lezecký výstup, a to na Červenou věž v areálu Fakulty restaurování. Po žebříkovém výstupu se dočkáme odměny v podobě krásného výhledu na celé město. A v průběhu cesty (a už je na vás, jestli směrem nahoru nebo dolů) se můžete kochat tím, jaká byla Litomyšl včera a předevčírem. Ve skutečnosti jsou fotografie města mnohem starší a jedná se o vtipné, zajímavé i důležité momenty ze společenské historie Litomyšle. Výstava potrvá do poloviny září.

A když jsem se pak vydala kolem zámku na druhou stranu – směrem dolů, nijak jsem se nevzdálila od restaurování. Opět je to jen několik kroků a narazíme na Piaristickou kolej na nově upraveném Zámeckém návrší s výstavou práce studentů Fakulty restaurování. Konala se tu již potřetí výstava Jeden ze čtyř, tentokrát se představil Ateliér restaurování a konzervace nástěnné malby a sgrafita. Je neuvěřitelné, co všechno lze „dát do kupy“!

A je čas vydat se na známé barevné litomyšlské náměstí. Tam nás čeká ještě několik zajímavých kulturních nabídek. Jednou z nich je Střet světů. V Galerii Kroupa je do konce července a onen střet je ukázán díky směsi zdánlivě rozdílných světů českého i evropského původu, spojující je pro ně neustálý vývoj během posledních 150 let. V této galerii nalezneme většinou klasická díla. Pro netradiční umění vyrazíme o kousek dál.

Čtyři fáze Stanislava Kolíbala nám do 17.8. nabídnou něco méně tradičního. Jak již naznačuje název, výstava představí tohoto umělce v komplexu celé jeho práce. Nahlížet tak budeme moct jak na retrospektivu, tak na díla nová, dosud nevydaná. Prostory jsou pro takový typ výstavy ideální. Nahlížet budete mít možnost ze všech stran. Některá díla se těžko popisují a prostě je potřeba je vidět, aby nám autora přiblížily. V rámci výstavy se zde o něm také promítá film a bude vydán katalog a serigrafie (sítotisk).

Přejdeme na druhou stranu náměstí a v nepřehlédnutelném domě U Rytíře nás trochu netradičně čeká Josef Váchal (v „jeho“ Portmoneu se do konce září koná výstava Jiný pohled k 45. výročí úmrtí grafičky a Váchalovy družky Anny Mackové). Díla tohoto divotvorného umělce jsou zde vystavovány do konce srpna, a jedná se o tvorbu před „zakořeněním“ ve výše uvedeném domě Josefa Portmana. Potkáme se tu v tímto geniálním rytcem, básníkem pohádkovým i ďábelským, humorným mystikem a rozhodně nezaměnitelnou osobností, ano je to tak, je to Josef Váchal – Mystik neukázněný.

Nakonec se vydáme kousek za Litomyšl. V mojí oblíbené White Gallery v Osíku do 28. září představuje umělec Petr Kvíčala své Zig Zag. Tento zvláštní vzor je vidět již venku, kde je do něj „posekáno“, takže se doslova můžete v umění procházet. Paralelní cikcak linie se v tvorbě autora objevují od roku 2002. V bílé galerii uvidíte nejnovější práce, včetně pokusů o prostorovost těchto linií. Díky specifickému charakteru ornamentů jsou do aktivity „nuceni“ i diváci, protože vše se proměňuje v závislosti na úhlu pohledu. Na každé pád a úhel je to zajímavé pokoukání.

A nezapomeňte: tohle není zdaleka vše! Podívejte se na http://vytvarna.smetanovalitomysl.cz/ a přeji krásné umělecké zážitky…

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na