Smetanova výtvarná Litomyšl 2018

Autor

Již po čtrnácté se letos otevřely brány k litomyšlskému výtvarnu. Tento ročník není žádný drobek, obsahuje na třicet výtvarných projektů. Brány jsou opravdu jen obrazné pojmenování, protože mnohá díla jsou ve veřejném prostoru, takže ani není třeba žádné dveře otevírat.

Nejlépe je navštívit výstavy během Smetanovy Litomyšle, ale netřeba plakat ani po jejím skončení, protože mnohé trvají až do konce letních prázdnin, i dál. A když přijedete i mimo toto období, pořád můžete navštívit spoustu stálých výstavních prostor od zámecké galerie, přes muzeum až po Váchalovo Portmoneum.

JSME STO a ještě víc
Až do listopadu lze v Klášterních zahradách, na Máchadle a u vstupu do zámku potkávat instalace Václava Ciglera a Michala Motyčky. Jejich díla souvisí s letošním stým výročím republiky a nabízí obrazně i doslovně zrcadlo společnosti, národa.


Spolupořadatelem je Galerie Miroslava Kubíka, v jejích prostorech na Smetanově náměstí také dílo dvojice těchto umělců pokračuje a to v podobě výstavy Událost místa (do 8. září 2018). Do třetice od tohoto páru můžete navštívit do října velice emotivní i
nstalaci v kryptě piaristického chrámu Nalezení sv. Kříže v Litomyšli. Otevřený hrob je zasvěcen symbolice vody a světla, kdy plocha podlahy je pokryta vodní hladinou, která zrcadlí celý prostor a vy můžete po lávce vstoupit „po vodě“ dovnitř.

UROBOROS POLYSTYREN
Spojení polystyren a kostel zní asi stejně zvláštně jako spojení umění a Ústav makromolekulární chemie Akademie věd. Ale světe už se nediv, přijď se podívat, jak krásně a efektně drobné výtvory (je mezi nimi prý už i můj, který jsem na místě vyrobila pod odborným vedením) ve výšce kostela na visuté lávce sluší.

Výstavy otevřené jen během hudební SL byly opět úžasné, ať už to byli Poutníci, Krajinou mého srdce, Kinterovo Jsem kus klacku natřenej na bílo nebo Blechovy karikatury Vážení hosté… Jestli litujete, že je pozdě, příště nečekejte a hned na první pozvánku si data zapište do diáře. Protože jistě i napřesrok bude litomyšlská úroda hudební i výtvarná velice pestrá a bohatá.

Více – vše o výstavách současných i minulých se můžete dočíst na  https://www.vytvarnalitomysl.cz/cs/

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *