Svět knihy Praha 2024

Autor

Za českými čtenáři míří irský romanopisec John Boyne, ruská exilová autorka Ljudmila Ulická, francouzský komiksový pojem Alexis Nolent a hvězda severské krimi Alex Ahndoril, čestným hostem je Das Buch – německojazyčná literatura.

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí ročník. Program, který se od 23. do 26. května opět uskuteční na Výstavišti Praha, obsáhne širokou škálu autorů a stylů.

Literaturu pro děti a mládež reprezentuje irský romanopisec John Boyne, jehož kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu se stala moderní klasikou. Z exilu na Svět knihy Praha zamíří uznávaná ruská autorka a lidskoprávní aktivistka Ljudmila Ulická. Francouz Alexis Nolent alias Matz je pojmem ve světě komiksu a Lars Kepler nebo také Alex Ahndoril, což jsou jména, za nimiž se skrývá autorská a manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi, patří k hvězdám severské krimi.

Nechybí ani oceňovaní čeští literáti Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. A v neposlední řadě hvězdná jména německojazyčných zemí Bernhard Schlink, Peter Stamm nebo Tanya Stewnerová.

Čestným hostem 29. ročníku je totiž tradiční festivalový projekt Das Buch, pro rok 2024 pod názvem Das Buch – německojazyčná literatura.

Svět knihy Praha provází citát Franze Kafky „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás“ a veletrh si řadou akcí připomíná sté výročí úmrtí tohoto světoznámého literáta z Prahy. Zavedená sekce Literatura jako hlas svobody poskytne prostor těm, kteří svobodně mluvit nemohou, a pokračuje rovněž program podporující dětské čtenářství.

Svět knihy v číslech

Nabídka Světa knihy Praha 2024 je ještě širší než ta v předchozím ročníku. „O deset až patnáct procent vyrostly počty vystavovatelů, programů či účinkujících – návštěvníci se mohou těšit na 801 účinkujících, kteří se zapojí do 482 programů, a 415 vystavovatelů. Oproti loňským třiceti zemím a regionům se jich letos na Světě knihy Praha prezentuje rovných čtyřicet,“ komentuje ředitel festivalu Radovan Auer a dodává „Jednoznačně to lze dát do souvislosti s tím, že se nám podařilo sladit hostování německojazyčné literatury s přípravou českého hostování ve Frankfurtu. Český knižní trh je teď v popředí zájmu a my se musíme snažit toho maximálně využít.“ Čestné postavení mají mezi hosty Německo, Švýcarsko a Rakousko, protože čestným hostem je letos literární program Das Buch – německojazyčná literatura. Pozornost věnovanou bohatství německy psané tvorby napříč žánry a tématy ještě posiluje účast Frankfurtského knižního veletrhu v čele s prezidentem této prestižní přehlídky Juergenem Boosem.

Pojítkem německojazyčného prostoru s Prahou je rovněž navazující připomínka stého výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky. Program nabídne besedy o Kafkově tvorbě i inspiracích, které z ní čerpají. Mimořádný hudební zážitek slibuje 23. května zahajovací koncert Kafka Bandu pro veřejnost.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/