Vánoce 2020 na televizních obrazovkách

Autor

Letošní podivný rok za chvíli vstoupí do posledního měsíce a Vánoce budeme trávit u televizních obrazovek více než jindy. Možná vás proto potěší, že některé věci se nemění ani v tomto roce, například pohádkový vánoční program, který si pro nás tuzemské televize nachystaly.

Česká televizeNovaPrima
I letos o Vánocích zvítězí dobro nad zlem. Učitel Václav, v podání Vojty Kotka, ve štědrovečerní pohádce O vánoční hvězdě zjistí, jak mocná je čistá a nesobecká láska. Ta je také hlavním motivem výpravného filmu Hodinářův učeň, který Česká televize uvede premiérově na První svátek vánoční. A je to rovněž láska, která zachrání celé království, a to ve třetí vánoční pohádce – příběhu Jána Sebechlebského O léčivé vodě s Lindou Rybovou v roli spravedlivé Paní vod a pramenů. Česká televize připravila i tradiční dárek pro neslyšící diváky, pohádku Loupežnická balada.

„V této nelehké a nejisté době, v níž se nacházíme, a která pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá, se snažíme především pomáhat. Dětem, které nemohou do škol, rodičům, kteří se o ně doma starají i seniorům, jež často musejí omezit kontakt s rodinou. A stejně jako letos na Vánoce prostřednictvím tradičních Adventních koncertů pomůžeme potřebným, tak znovu přineseme našim divákům i tolik očekávané, nové vánoční pohádky. Zejména ta štědrovečerní se u nás stala tradicí, kterou si pravidelně nenechá ujít více než 2,5 milionu diváků,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a pokračuje: „Na Štědrý večer uvidí naši diváci premiéru příběhu O vánoční hvězdě, který propojuje lidský svět, inspirovaný obrázky Josefa Lady, s hvězdným nebem plným unikátních filmových efektů.“

V podhůří Západních Tater našel režisér štědrovečerní pohádky Karel Janák vhodné místo, kam umístit malebnou vesnici, v níž žije učitel Václav a kde se objeví hvězda Denička, kterou na zem srazila žárlivá Proxima. Po oblíbených Dvanácti měsíčcích se tak režisér opět vrací k zimním příběhům. „Tehdy jsem se zařekl, že už v zimě točit nebudu. Ale film O vánoční hvězdě by bez sněhu přišel o svou krásnou atmosféru. Takže jsem musel porušit své předsevzetí a znovu se pustit do zimního natáčecího dobrodružství,“ přiznává Karel Janák. „Byla to pro mě první větší práce po porodu, navíc s miminkem a v Tatrách, tak se mi s natáčením pojí spousta emocí,“ vzpomíná představitelka Deničky Tereza Ramba a žárlivá Proxima v podání Ani Geislerové ji doplňuje: „V mé poměrně bohaté kariéře pohádky úplně chybí, až na italskou Princeznu Fantaghiro a Anděla Páně, kde se mihnu zhruba na tři vteřiny. Toužila jsem po české. A když přišla Proxima, chtěla jsem už jen a jen ji.“

Na První svátek vánoční Česká televize nabídne výpravný snímek pro celou rodinu, Hodinářův učeň, o hrách osudu, lásce, lidské malosti, ale také odvaze, šikovnosti a dobrotě hlavních hrdinů. „Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoliv bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální příběh je kumšt. Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální, a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ říká představitel hlavní role hamižného hodináře Viktor Preiss.

Už posedmé bude součástí svátečního programu koprodukční česko-slovenská pohádka. Ta O léčivé vodě potěší na druhý svátek vánoční všechny příznivce příběhů o lásce a spravedlnosti. „Odmala miluji pohádky. Myslím, že v podstatě utvářely to, jaká jsem. Ovlivňovaly, jaká budu až vyrostu, v co věřím a jaké ctím hodnoty,“ říká Linda Rybová, jež si v příběhu zahrála Paní vod a pramenů.

Tradicí České televize je i pohádka ve znakovém jazyce. V té letošní, Loupežnické baladě, se v hereckých rolích představí neslyšící herci. Chybět ale nebudou skryté titulky ani dabing.

Dětská stanice České televize nabídne mnoho příběhů se sváteční tematikou a zahálet nebude ani web Déčka, který v úterý 1. prosince už podesáté spustí oblíbený interaktivní Adventní kalendář, který návštěvníky provede den po dni předvánoční dobou, tradicemi a naladí je na nejočekávanější svátky roku.

ČT art připomene dvousté padesáté výročí narození Ludwiga van Beethovena. Diváci se mohou těšit na záznamy koncertů klasické i pop-rockové hudby, dozvědí se ale také zajímavé informace o herečkách Marilyn Monroe a Claudii Cardinal nebo režiséru Jiřím Menzelovi.

Stanice ČT3 rozšíří od 12. prosince své vysílání do dvaadvacáté hodiny, a i o Vánocích zařadí do vysílání to nejlepší ze zlatého fondu. Připomene také významná výročí. Na Štěpána oslaví devadesáté narozeniny režisér a scénárista František Filip. Devadesátiny by letos slavil i režisér dvoudílné adaptace Babičky Antonín Moskalyk a sto let uplyne od narození herce Vlastimila Brodského.

Bohatá vánoční nadílka bude pokračovat i v novém roce. Na diváky čekají úspěšné komedie – Poslední Aristokratka Jiřího Vejdělka nebo Vlastníci Jiřího Havelky, snímek, který získal tři České lvy a dvě Ceny české filmové kritiky. V neděli 3. ledna nabídne ČT1 i první díl nové minisérie Božena. Ve skutečném příběhu první české spisovatelky ztvární slavnou Češku v celkem čtyřech televizních filmech herečky Anna Kameníková a Aňa Geislerová.

Kromě pohádek a Adventního kalendáře jsou neodmyslitelnou tradicí spojenou s Českou televizí také Adventní koncerty, které letos budou pomáhat již po třicáté. Veřejná sbírka opět podpoří čtyři neziskové organizace, letos pod patronací Jakuba Bažanta, Jitky Čvančarové, Václava Hudečka a Leony Machálkové. „Loni i předloni zaznamenala sbírka díky štědrosti diváků rekordní výsledky. Od svého vzniku pomohly Adventní koncerty sto dvaceti neziskovým organizacím, kterým rozdělily přes dvě stě sedmnáct milionů korun. Věřím, že vybraným organizacím diváci i přes nepříznivou situaci pomohou i letos,“ uzavírá generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Zdroj: Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize

Ve znamení klasických i moderních pohádek budou letos vánoční svátky na televizi Nova. Na Štědrý den se diváci mohou těšit na českou pohádku Tři bratři a na americkou klasiku Pretty Woman. Chybět nebudou ani tradiční pohádky jako Princezna se zlatou hvězdou, O princezně Jasněnce nebo Mrazík.

V dalších svátečních dnech se diváci mohou těšit na pohádky Čertova nevěsta, O statečném kováři, Nejkrásnější hádanka a další.

„Vánoční programové schéma na stanicích TV Nova, to jsou především oblíbené pohádky a rodinné komedie. Každý divák si může vybrat podle své nálady a užít si u obrazovky sváteční chvíle plné rodinné pohody,“ říká Alex Ruzek, ředitelka sekce programu skupiny TV Nova.

Diváci letos nepřijdou například o pohádky Řachanda, Princezna se zlatou hvězdou, Honza málem králem, O princezně Jasněnce a létajícím ševci či Nebojsa. Chybět nebudou ani filmové legendy jako komedie S tebou mě baví svět a pohádka Mrazík.

Z animovaných pohádek uvede televize Nova v premiéře snímek Yeti: Ledové dobrodružství, dále populární Ledové království (včetně dvou speciálů Oslava v Ledovém království a Ledové království: Vánoce s Olafem), Hledá se Nemo, Hledá se Dory a Auta 3.

Na své si přijdou i sportovní fanoušci. Na Nova Sport 1 ocení fotbaloví fanoušci nejen přímé přenosy ze dvou hracích dnů Evropské ligy UEFA s účastí českých týmů, ale také finálové utkání MLS Cupu 2020 či čtvrtfinálové zápasy anglického ligového poháru Carabao Cupu. Stanice Nova Sport 1 a Voyo myslí o Vánocích i na hokejové nadšence. Ty od 24. prosince potěší nabídkou historických zápasů NHL, které připomenou mimořádné okamžiky v podobě prvního českého triumfu ve Stanley Cupu, prvního triumfu Jaromíra Jágra, nepřekonatelného Dominika Haška apod.

Diváci se mohou těšit také na silvestrovskou zábavu. Na poslední den v roce, 31. prosince večer, TV Nova zařadí Silvestrovské Televizní noviny s humornými situacemi z domova i ze zahraničí a v premiéře speciál pořadu Tvoje tvář má známý hlas. Po půlnoci odvysílá záznam letošního koncertu Marka Ztraceného v O2 areně, který je plný nečekaných hostů a překvapení, včetně unikátní vzpomínky na Mistra Karla Gotta.

Zdroj: tiskové oddělení tv nova

České pohádky i filmové hity pro celou rodinu už neodmyslitelně patří ke sváteční vánoční atmosféře a konci roku. Televize Prima v tomto duchu na letošní prosinec připravila pestrou nabídku, ze které si vybere celá rodina. Malí i velcí diváci se tak mohou těšit nejen na klasiky (před)vánoční televizní scény, jakými jsou pohádky Pyšná princezna, S čerty nejsou žerty nebo Jak se budí princezny, ale i na premiérové zahraniční filmové hity. Mezi nimi najdou například snímky Najednou jsme rodina, Agatha Christie a podstata vraždy nebo hvězdně obsazený Dámský klub.

Na Štědrý den si u obrazovek Primy přijdou na své všechny generace. Ráno začne animovanou českou pohádkou Kozí příběh, na kterou naváže československý černobílý klasický snímek Lízino štěstí. Před polednem opět přijde ke slovu program pro děti s animovaným filmem Trollové. Odpoledne zahájí další z filmů pro pamětníky – Provdám svou ženu, na který naváže tři roky stará komedie Táta je doma 2 a česká pohádka s Marthou Issovou Sedmero krkavců. V hlavním vysílacím čase se jistě diváci podiví, jak jsme mohli zapomenout doma Kevina v oblíbeném filmu Sám doma. Večer pak završí odlehčené zahraniční komedie Matky na tahu o Vánocích, Moje tlustá řecká svatba a Dávám tomu rok.

Oslavy přicházejícího nového roku se na Silvestra ponesou většinu dne v českém duchu. Ráno začne filmem Oldřicha Lipského Cirkus v cirkuse, na který navážou Tři chlapi na cestách a oblíbená pohádka Princ a Večernice. Den bude pokračovat snímkem Král králů, nesmrtelnou Nocí na Karlštejně a jedinou zahraniční vložkou dne – komedií Milionový závod. Prime time odstartuje Silvestrovský Dědek následovaný Silvestrovskou Partičkou, a Českým mejdanem s Impulsem. Po půlnoci pobaví česká komedie Vrať se do hrobu a Komici s. r. o. The Tour.

Stejně jako v minulých letech odvysílá televize Prima charitativní koncert pro Kapku naděje, a to 20. prosince ve 20.15. Letošní jubilejní ročník, kdy Kapka naděje slaví 20 let od založení, bude netradiční a diváci se mají na co těšit. 

Pestrý program je na prosinec připraven i na tematických kanálech skupiny Prima. Prima COOL nabídne akční Vánoce s filmy Malý velký bojovník, Odpočet do katastrofy nebo Sejmi prezidenta. Premiérově pak uvede snímky Torpédo U235, Válka o planetu opic nebo Psí ostrov. Vánoční program Prima MAX přinese na obrazovky mix nejrůznějších filmových žánrů, od oblíbených českých komedií přes nestárnoucí dramata, až po romantické příběhy. Ani o Vánocích nebude zahálet zločin na Prima KRIMI, kde se diváci mohou těšit na premiérovou řadu Zločinů z vřesovišť i návrat Rebecky Martinsson. Prima LOVE pak k Vánocům nadělí reprízu zamilované turecké telenovely Zasněná láska a seriálu Trpké víno. Prima ZOOM se již potřetí zaměří na Kapří monstra a ukáže Putování tučňáků: Volání oceánu. Nabídne i cestování po hradech a zámcích z pohodlí domova v sérii Divoké hrady.

Prima

Hlavní kanál skupiny Prima připravil na prosinec pro diváky pestrou nabídku zahraničních i českých filmů a pohádek. Adventní čas zpestří množství filmů z české i zahraniční produkce. 5. prosince odstartuje čas pohádek Když draka bolí hlava, 12. prosince dorazí na návštěvu Hodinový manžel a o týden později jeho pokračování Manžel na hodinu. V čase vánočním nabídne Prima klasické pohádky, jakými jsou Pyšná princezna (23. prosince), S čerty nejsou žerty (26. prosince), Jak se budí princezny (27. prosince) nebo Princ a Večernice (28. prosince). Připravena je samozřejmě i nadílka zahraničních filmů. Na Štědrý den zůstane Kevin Sám doma jen proto, aby o den později opět zůstal zapomenut rodinou v Sám doma 2. Trochu netradiční pojetí Vánoc ukážou na štědrý večer Matky na tahu o Vánocích a pobaví i završení večera v britské komedii Dávám tomu rok. První svátek vánoční představí Lucii Vondráčkovou v komedii Dokonalý polibek a o den později po desáté večerní přijdou Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic. Závěr prosince pak nabídne hvězdně obsazenou komedii Dámský klub, zábavný film o pěstounské péči Najednou jsme rodina nebo detektivku Agatha Christie a podstata vraždy.

Prima COOL

COOL svátky budou nabité akcí! Snímek Malý velký bojovník odstartuje na Štědrý den vánoční dobrodružství v Číně. O den později, na první svátek vánoční, se diváci přesunou do USA, kde ukradená seizmická bomba rozpoutá peklo ve filmu Odpočet do katastrofy. A třetí zastávka, na druhý svátek vánoční, bude v Laponsku, kam dopadne sestřelené letadlo Air Force One v dramatu Sejmi prezidenta. Na poslední den v roce nasadí Prima COOL silný kalibr v podobě Arnolda Schwarzeneggera coby Ničitele Conana a s prvním lednovým večerem diváci odhalí tajemství Vikingů ve filmu Ragnarok. Za pozornost stojí také premiéra animovaného filmu pro dospělé Psí ostrov, ve kterém dojde z důvodů masivní psí chřipky k vyhoštění všech toulavých a domácích psů do karantény na nedaleký ostrov se skládkou odpadků. Diváci by si rozhodně neměli nechat ujít ani předvánoční premiéry filmů Válka o planetu opic a Torpédo U235.

Prima MAX

Vánoční program Prima MAX přinese na obrazovky mix nejrůznějších filmových žánrů, od oblíbených českých komedií přes nestárnoucí dramata, až po romantické příběhy. Štědrý večer bude ve znamení komediální sci-fi Zítra vstanu a opařím se čajem, první svátek vánoční nabídne sportovní drama Rocky a druhý svátek vánoční romantiku s Jackem Nicholsonem Lepší už to nebude. Pro silvestrovský večer je připravena komedie Vrať se do hrobu s Milanem Šteindlerem v hlavní roli a na Nový rok bude excelovat Robert Redford v dramatu Brubaker coby nový ředitel státní věznice.

Prima KRIMI

Zločin nezahálí ani ve svátečním čase, proto si Prima KRIMI pro diváky v prosinci připravila premiérovou řadu seriálu Zločiny z vřesovišť s vynikající Brendou Blethynovou v hlavní roli vyšetřovatelky Very Stanhopeové. Na obrazovky se vrátí i pravá mrazivá severská krimi, která diváky spolu s hlavní hrdinkou stejnojmenného seriálu Rebecka Martinsson přenese do divokých lesů a hlubokých mrazů za polárním kruhem.

Prima LOVE

Nejzamilovanější český kanál Prima LOVE si pro své divačky připravil k Vánocům dárek v podobě návratu oblíbené turecké telenovely Zasněná láska (Erkenci Kus). Na charismatické herce Cana Yamana a Demet Özdemirovou se v hlavních rolích mohou těšit každé odpoledne hned ve dvou dílech seriálu. Již na začátku prosince se pak ve vysílání opět objeví seriál Trpké víno, zabývající se soubojem mezi dvěma vinařskými rodinami ve Španělsku.

Prima ZOOM

Prima ZOOM opět nabídne divákům v prosinci tematický dokument Kapří monstra III. Třetí pokračování oblíbeného seriálu se znovu věnuje rybolovu a neúnavné snaze ulovit nejtajuplnější a nejsilnější kapry z různých koutů světa. Správnou zimní atmosféru navodí i Příběh malého tučňáka připravujícího se na svou první cestu k moři v dokumentu Putování tučňáků: Volání oceánu. Na diváky čeká i zajímavý dokument Bláznivý svět veverek, fascinující čtyřdílná mini série Dynastie, odhalující zákulisí nejmocnějších a nejzajímavějších rodin světa, nebo též čtyřdílná Skrytá tvář superhrdinů, která diváky zavede do světa skutečných superhrdinů. Cestování po hradech a zámcích z pohodlí domova umožní všem milovníkům historie Tajemství zámku Chambord a série Divoké hrady. 

CNN Prima NEWS

Svátečně laděné vysílání bude na Vánoce a Silvestra mít i zpravodajská stanice CNN Prima NEWS. Pohádky v něm ale v tomto případě samozřejmě figurovat nebudou. Diváci se kromě aktuálního a přehledného zpravodajství můžou těšit na speciální souhrnné pořady, které nabídnou mimo jiné ty nejzásadnější okamžiky uplynulého roku. Na Štědrý den CNN Prima NEWS odvysílá mimořádný Showtime vánoční magazín. Hodinový speciál se zaměří nejen na to, jak Vánoce prožívají slavní, ale i na nejzásadnější veselé i chmurné okamžiky uplynulého roku, na které se bude vzpomínat. Důležité sportovní okamžiky zmíní SPORT VÁNOČNÍ MAGAZÍN.

Na Silvestra pak CNN Prima NEWS chystá večerní Silvestrovský speciál. Rok 2020 byl po všech stránkách mimořádný. Jak moc naše životy změnila pandemie? Co bychom si měli zapamatovat a co nás může čekat v roce 2021? To všechno nabídne speciální vysílání s mnoha hosty, souhrnnými reportážemi a živými vstupy z oslav z Česka i celého světa díky reportérům CNN International.

Zdroj: FTV Prima, spol. s r.o.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *