Život je zvláštní dar

Autor

Putování za snem i za poznáním života. Dvě nové hry můžete navštívit v kladenských divadlech. Představení pro děti již od 4 let připravilo Divadlo Lampion a představení Oskar a růžová paní Městské divadlo Kladno. Rádi bychom Vám obě představení přiblížili a do divadel Vás pozvali. Ač se v obou představeních setkáme se strachem, pochopíme, že se strachem se dá bojovat. Dokonce že je to velmi důležité – mluvit o něm a nezastrkávat ho do pozadí.

Putování za snem: Vladimír, Rozálie a Emílie Novákovi

Třetí premiérou Divadla Lampion v sezóně 2017/2018 je autorská kolektivní loutková hra Putování za snem v režii Vladimíra Nováka, který je zároveň spoluautorem scénáře.
Dobrodružné putování dvou sestřiček, kterým se nechtělo spát. Připravte se na cestu napříč světadíly, během které s Emmou a Ellou potkáme nebezpečná zvířata, zdoláme nejvyšší skalní stěnu Evropy, poznáme Sněžného muže v Himalájích a zatouláme se až k prérijním indiánům. Ale pozor! Dost možná půjde do tuhého, možná se budeme trochu bát, avšak společně určitě vždy najdeme řešení a z nebezpečí vyvázneme.

Emma a Ella na treku
Náhodné objevení staré mapy a deníku po dědečkovi, který voní vzrušujícími příběhy a dálkami zapomenutých krajů zavede malé cestovatelky na dlouhou cestu labyrintem světa až k tajemným zákoutím fantazie, skrytých přání a snů, které jsou ale viditelné pouze těm, kdo v ně věří. Obyčejná i neobyčejná dobrodružství, sny, příhody a všelijaké trampoty dvou malých odvážných cestovatelek a jednoho malého dospěláka s jejich kamarádem
velbloudem na čtyřech kolech.

“K vytvoření příběhu o putování mě a mé dcery vedla všemožná dobrodružství z cest, které společně podnikáme – ať už po svých nebo našim starým Land Roverem. Vznikl tak výpravný příběh, který je inspirován našimi zážitky, zkušenostmi a častým povídáním si o cestování a horách, ale také našimi sny. Každý z nás má totiž nějaký sen. A je-li ten sen tak neodbytný, že vás stále pronásleduje, může se stát, že se jednou probudíte a sen už není snem, ale skutečností,” říká Vladimír Novák, spoluautor a režisér inscenace.

Inscenační tým:
Režie: Vladimír Novák, Dramaturgie: Kateřina Šplíchalová Mocová, Hudba: Jan Čtvrník, Výprava: Zuzana Novák Hilská, Pohybová spolupráce: Tomáš Legierski, Loutky: Václav Krčál.

Premiéra 10. 3. 2018.
Nejbližší představení: 25.4. 2018

http://divadlolampion.cz

Éric-Emmanuel Schmitt: Oskar a růžová paní

Hra úspěšného francouzského dramatika a spisovatele vypráví o přátelství malého chlapce a jeho ošetřovatelky. Na smrt nemocný Oskar tráví celé dny v nemocnici. Má spoustu otázek, ale zatím na ně nedostal odpovědi, a tak svoje problémy, zážitky a dobrodružství formuluje v dopisech psaných Bohu. Díky nim a dialogům s babi Růženkou se vyrovnává s dětskými starostmi, první láskou i nepochopením vlastních rodičů. Humorné i dojemné situace nabízí dvě velké příležitosti pro mladého herce a zralou herečku.

Režisérka a autorka adaptace o inscenaci Oskar a růžová paní:
„Novela se čte krásně, ale divadlo je jednoduše jiná disciplína než literatura. Smyslem adaptace je zdivadelnit text, posílit příběh, podpořit herecké divadlo a upravit příběh pro dva herce. Vyškrtala jsem zbytečná vyprávění, vysvětlivky a popisy – prostě vše, co se dá zahrát. Vhodné monology a literární popisy jsou převedeny do přímého děje.“ „Oskar a růžová paní je herecké divadlo bez efektu. Komorně laděný příběh pro dva herce se odehrává v dětském nemocničním pokoji. Prostředí v Oskarově fantazii i ve vzpomínkách nás pochopitelně zavede i jinam, je však na hercích, aby diváky naladili, upoutali a pustili je do svých představ, nikoliv na scénografii, která by jim prostředí
naturalisticky popsala.“ (Věra Herajtová, zdroj: Městské divadlo Kladno)

Tým: Překlad: Michal Lázňovský, Divadelní adaptace a režie: Věra Herajtová, Dramaturgie: Anna Smrčková, Scéna a kostýmy: Marta Rozkopfová, Hudba: Tomáš Alferi
Obsazení: OSKAR – Miloslav Tichý, BABI RŮŽENKA – Zuzana Mixová

Premiéra: 23. 3. 2018
Nejbližší představení: 24. a 28. 3., 4. a 19. 4., 3. a 19. 5. 2018.

https://www.divadlokladno.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na