Červený kostel: Bojují i za nás

Autor

Není vůbec náhodné, že zrovna dnes Vás zvu na tuto výstavu. Koná se v nádherném prostoru Červeného kostela, který po rozsáhlé rekonstrukci v současné době plné funkci moderního kulturně-vzdělávacího centra Vědecké knihovny v Olomouci. Tato výstava zde bude umístěna do 28. srpna 2023.

Více o projektech a programu Červeného kostela můžete najít ZDE.

Kurátorský výběr z více než tisícovky fotografií od 15 ukrajinských fotografů a fotografek se zaměřuje nejen na plastické zachycení vývoje konfliktu, zejména jeho počátku, ale především na několik klíčových témat: 1.smrt, 2. obyčejní válka (život ve válce), 3. útěk (uprchlíci), 4. boj, 5. naděje.

Jak nepodlehnout dezinformacím, ekonomickým i psychologickým následkům a únavě z již rok trvající agrese Ruska na Ukrajině? Válečné fotografie předních ukrajinských fotografů, členů Ukrajinské asociace profesionálních fotografů, nám přinášejí velmi silná svědectví o strádání obyčejných lidí, stejně tak statečném boji za svou, ale také za naší svobodu. Výstava je rovněž symbolickým vyjádřením hluboké solidarity se členy sesterské asociace profesionálních fotografů, kteří si tento osud dobrovolně nezvolili a před napadením jejich země se většinou věnovali zcela jinému fotografickému žánru, ale nyní jsou často v první linii…


Specifické místo ve výběru zaujímají přirozeně fotografie z míst, kde proběhly nejtěžší boje s ruským agresorem a kde ustupující Rusové spáchali genocidu na místním obyvatelstvu – Buča, Irpiň aj. Jednou z nesilnějších částí této výstavy je bezesporu příběh fotografů Evgenije Maloletky a Mstyslava Chernova, kteří byli posledními fotožurnalisty v obléhaném Mariupolu a museli být evakuováni zvláštním komandem, aby je Rusové nezneužili ke své propagandě, pokud by je zajali.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *