Den pro naši Zem

Autor

Dnes je DEN ZEMĚ. Je to naše planeta a my se k ní nechováme zrovna nejlépe. A přitom lze začít od maličkostí. Asi není třeba je jmenovat. Pár vám naznačím fotoreportáží z letošní akce, které jsme se s RaFany zúčastnili. A doporučujeme učit děti od malička naši planetu milovat. Všechno je to na nás. Kterou cestou se vydáme a jestli začneme lepit ty bolístky, co jsme Zemi udělali. Rozhodnutí je jen na nás.

Portál http://www.denzeme.cz nabízí možnost, jak se zapojit. Můžete se zde dozvědět, kterak zapojit sebe i děti. Podívejte se sami, jaké akce se lze ve vašem okolí zúčastnit. Pokud sami nějakou další akci k tématu pořádáte, nebo o ní víte, můžete ji do seznamu přidat.

 

O historii i současnosti Dne Země pak tyto webové stránky říkají toto:
Historie Dne Země se začala psát roku 1970 v USA, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa organizací série environmentálních protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. První Den Země slavil úspěch a ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích.

V následujících letech se iniciativa Dne Země postupně šířila také do zahraničí. V roce 1990 byl Denis Hayes opět požádán o zorganizování environmentální kampaně, tentokrát na globální úrovni. Na celém světe se podařilo zmobilizovat asi 200 miliónů lidí ve 141 zemích. Akce vedla k nastartovaní iniciativ zaměřených na recyklaci a také pomohla připravit světové veřejné mínění na Summit Země v Riu de Janeiru, organizovaný o dva roky později pod hlavičkou Organizace spojených národů.

 

Miléniový Den Země v roce 2000 byl tematicky zaměřen na globální oteplovaní a čistou energii, a své akce během něj pořádalo asi 5000 environmentálních skupin z rekordních 184 zemí světa. Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. 22. duben tak můžeme považovat za výročí vzniku moderního environmentálního hnutí.

Fotografie pořízeny na akci Den Země 2013, pořádané kladenským střediskem volného času, vzdělávání a služeb Labyrint (http://www.labyrint-svc.cz). Jedním z úkolů byl i vzkaz naší Zemi, napište i vy do komentářů pod článkem VZKAZ PLANETĚ ZEMI.

Berte dnešek jako připomenutí, že je načase – a snad ještě ne úplně pozdě – začít se chovat lépe k naší Zemi.
Už jen pro trochu toho pudu sebezáchovy.
Jinde zatím bydlet nemůžeme.
Zdá se.

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *