Jaké to je, když se sejdou ženy rozdílné jako den a noc? Mohou spolupracovat v tak rivalitním oboru jako je novinařina? Mám za to, že ano. Ikdyž následky mohou být nečekané… Dnes můžete nahlédnout, jak to vypadalo v podzimním běhu kurzu „Volná novinářka, redakce a rodina“. Jak bych ho definovala? Nejlépe citátem Jana Wericha: „Když rozum nad něčím zůstane stát, o to rychleji se pak rozběhne. Rozum, který zůstane stát, je v pořádku. Nesmí si sednout.” I my jsme v kurzu měnily všechny možné polohy, nikoliv těla, ale hlavně duše…
Jihomoravský kurz proběhl v prostorách Syndikátu novinářů v Brně v období 21.10-25.11.2010. Projekt občanského sdružení HERMÉS (Praha) je financován z prostředků Evropského sociálního Fondu (v rámci Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost) a státního rozpočtu. Partnerem je právě výše zmiňovaný Syndikát novinářů. Přihlásit se mohly volné novinářky, ženy OSVČ, nezaměstnané ženy nebo ženy na rodičovské dovolené. Organizační stránku skvěle zajistila paní Helena Kupčíková (místropředsedkyně SN JM).
21.10.2010 Setkání první – Haló efekt aneb proč je první dojem obvykle mylný
Sedíme v místnosti a koukáme na sebe. Nikdy bych si neuměla představit různorodější společnost. Někdo je od pohledu vlídný, jiný mlčí a pozoruje, jiný přitahuje pozornost ostatních. Jako v životě. Lekci zahajuje Mgr. Jana Čipáková na téma “Multifunkční novinářka – práce v nepsaném médiu”. Milá dáma, která se snaží, abychom pochopily rozdíly mezi psaným a mluveným projevem v žurnalistice. Odpoledne “na nás” nastupuje fotoreportér Otto Ballon Mierny. Přiznám se, že první setkání s tímhle pánem je něco jako první polykání ústřice. Poprvé mate v očích děs a na jazyku hořkost. Podruhé, ale víte, jak na to…
27.10.2010 Setkání druhé – Sebepoznání jako hra
Lekci začínáme hrou, je to mazaný začátek. V “třídě” je uvolněná atmosféra. PhDr. Jaroslav Štěpaník nás nenásilně provádí základy psychologie novinářky. Tedy spíše nahazuje udičku sebepoznání. Tipujeme se navzájem. Odpoledne se prokousáváme s PhDr. Michalem Žákem novinářskou češtinou (klišé, nesmyslné obraty, atd.). Hravý den je u konce. Co nás čeká 4.11.? PR texty a Otto Ballon Mierny podruhé…
4.11.2010 Setkání třetí – Chci býti zpravodajem nebo nechci býti zpravodajem?
PaeDr. Libor Kalina se snaží do našich hlav natlouci specifika propagačních textů, základní strukturu zprávy, novinářské žánry, ad. Dopoledne ubíhá rychle, teorie je dost a je podaná velmi zajímavě. Odpoledne si opakujeme základy fotografie a Otto Ballon Mierny je dnes překvapivě mírný a sdílně se rozvykládává nad svými fotografiemi. Super, už nikdy nebudu fotit bez blesku a “v kloubech”! Tedy od příště 😀
11.11.2010 Setkání čtvrté – Editor je mág
Miloš Šenkýř nám dává materiály, ve kterých jsou chyby. “Vím, že nic nevím.” To je asi to správné heslo pro dnešní den. Práce editora je opravdu velmi ošidná věc. Odpolední fyzikálně-právnické minimum vede Judr. Pavel Foltán. Fyzikální proto, že používá spoustu přirovnání ze “světa za zrcadlem”. Nakonec se ale z “Právního minima volné novinářky” vytváří zcela jedinečný útvar. Díky lektorovi mi ulpívá v hlavě nejen jeho “trychtýř” s působícími silami, ale i spousta dalších nesdělitelných věcí.
25.11.2010 Setkání páté – Komu vyrazí mincmistr úsměv?
Dnešek je zvlášní. Poslední den druhého běhu. Dopoledne vyhodnocujeme úkol pro Janu Čipákovou a držíme mikrofon proklatě nízko, nikoliv jako prase kost. Příjemné slyšet chválu. Poté utíkáme do redakce Rovnosti (Brněnský deník), kde nám šéfredaktorka Ema Wiesnerová vykládá, jak to chodí ve skutečném světě žurnalistů. Reálně hodnotí možnosti účastnic našeho kurzu. Poté běžíme na otevření “brněnského podzemí”. Primátor města Brna, Roman Onderka, promlouvá k novinářům a fotografům. Mincmistr razí přímo přes našima očima mince a je to taková jízda, že mu lítají i pérka na jeho čapce. Zpět ve třídě. Kritika propagačních prací a nesmlouvavý Libor Kalina nás vrací zpátky na zem. Motivující zakončení.
(takhle to vypadá, když stojíte se svojí zrcadlovkou za profi fotografy, tma jako v.., ale kdo se nevzdává, něco vyfotí :D)
Děkujeme paní Kupčíkové!
“Umění je věčný pokus překročit všechny hranice, a tato odvaha je zdrojem krásna.”
Jan Bauch
PS: Snad jen jedna věc byla na kurzu opravdu nepříjemná. Pár dní před jeho začátkem náš syn dostal salmonelózu. Moje spaní se na 2 měsíce zcela zhroutilo – společně s ním. Otázka, kterou jsem si kladla, byla, jestli v takovém období může člověk psát něco hodnotného nebo píše jen „ze setrvačnosti“.
http://syndikat-novinaru.cz/
Více o brněnském podzemí na: http://www.podzemi.brno.cz/index.php?nav01=4076