Buďte mistry improvizace

Autor

Jste pohotoví? Nebo vám občas dojde řeč, zrovna když byste potřebovali říct něco trefného? Nejen naučit pohotovému reagování, ale i pobavit, to má za cíl Impro Institut. Co všechno nabízí a co nového chystá, na to jsem se vyptala jednoho ze zakladatelů, kterým je Martin Vasques. A co více, můžete i vyhrát lístky na představení!

Jaké byly začátky Impro Institutu?

Vzal bych to popořádku. Asi většina čtenářů zná Jaroslava Duška, který se proslavil se svým improvizačním divadlem Vizita. V roce 2000 jsme společně s dalšími kolegy založili improvizační divadlo PRALINY, které přineslo do Čech druh divadla, který se v zahraničí nazývá Theatresports, tedy divadelní sporty. Tato představení jsou velmi oblíbená ve Velké Británii, USA, Kanadě a v Německu a je to skutečně spojení divadla a sportu. Herci dostanou zadání a musí bez přípravy začít společně hrát. Možná si někdo vás vzpomene na „Ruskou ruletu“ Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, která běžela v České televizi nebo na aktuální Partičku. Všechny tyto televizní formy improvizace pocházejí z Velké Británie a divadelních sportů, jen k nám přišly s třicetiletým zpožděním. Impro Institut je vlastně škola improvizace, kterou jsme s kolegy založili, protože si myslíme, že dovednosti jako tvořivost, vnímavost, spolupráce a vyprávění příběhů jsou důležitou součástí našich životů.

 

Kdo s Vámi spolupracuje a s kým spolupracujete vy?

Za těch 13 let jsme uspořádali dlouhou řadu seminářů a workshopů, například na festivalech Jiráskův Hronov a Dětská scéna, na filmovém festivalu v Uherském hradišti nebo na přehlídce …Příští vlna / Next Wave. Samozřejmě spolupracujeme se zahraničím, odkud divadelní sporty přišly, takže jsme byli na festivalech nebo konferencích ve Vídni, Berlíně, Paříži nebo Manchesteru. Jedno významné setkání nás čeká na podzim v Berlíně, kam se sjedou odborníci z celého světa na Světovou konferenci o aplikované improvizaci 2013. podrobnosti najdete zde: http://www.ainconference.org/

Co všechno pořádáte pro veřejnost?

Pro veřejnost připravujeme pravidelné semináře zaměřené na improvizaci. Tady bych jedním dechem dodal, že improvizace se nemusí provozovat jen v divadle. I v normálním životě člověk potřebuje být pozorný k tomu, co se kolem něj děje, pohotově reagovat, být schopen rychlé a vtipné odpovědi a tvůrčích nápadů. To vše na našich seminářích učíme. Jde o osobní rozvoj, který vám přinese například lepší pozici na trhu práce. Řada našich účastníků nemá ambici hrát divadlo, ale zlepšit se v tom, co nás škola neučila. Schválně, kolik času jste dostala na základní nebo střední škole k tomu, abyste mohla mluvit, prezentovat vlastní myšlenky a ukázat, co ve vás skutečně je?

Pořádáte kurzy i pro firmy, co jim nabízíte?

Podobné kurzy připravujeme i pro firmy. Ty jsou nejčastěji zaměřené na kreativitu, inovaci a týmovou spolupráci. Například pro reklamní společnost Young & Rubicam jsme připravili sérii seminářů zaměřených na restart kreativity a spolupráci v týmu. Podobně jsme pro společnost Seznam.cz přichystali workshop i s veřejným vystoupením na konci. Je jasné, že s firmami je to podobné, jako s lidmi, kteří přicházejí na naše kurzy – i ony čekají ze seminářů viditelný užitek. Za ta léta, co podobné akce organizujeme, mohu říci, že jej skutečně garantujeme.

 

Kde Vás v nejbližší době můžeme vidět a na jakých akcí je možné se i improvizačně zapojit?

Improvizační divadla pod sdružením Improliga, které jsme před lety založili, najdete po celé České republice. Jen v Brně jich působí pět, v Praze deset. Rád bych vás pozval na českou improvizační špičku, což je divadlo JUST! IMPRO, vystupující ve Švandově divadle. Pokud jde o semináře, tak v 12. – 14. dubna proběhne jeden velmi zajímavý v Praze, nazvaný víkend s Just! Impro. Je určen všem, kteří si chtějí divadelní improvizaci a herectví vyzkoušet na vlastní kůži. Všechny informace najdete na www.improinstitut.cz

V plánu je i kniha, pro koho bude určena?

Ano, to je pravda. Vyjde na začátku května, bude to tedy takové prázdninové čtení. Jmenuje se „Buďte mistry improvizace“ a je určena všem, kteří si chtějí improvizaci zkusit na vlastní kůži. Je plná praktických návodů a cvičení, jak přenést zkušenosti z improvizačního divadla do praktického života.

Máte ještě nějaké další novinky ve svém programu?

Spolu se křtem knihy „Buďte mistry improvizace“ připravujeme dálkový improvizační kurz. Každý, kdo si bude chtít vyzkoušet improvizaci ve svém životě, se jednoduše zaregistruje a budou mu po 30 dnů chodit každé ráno e-mailem tajné úkoly od mistra improvizace. Ty, pokud se jim bude skutečně věnovat, pomohou „frekventantovi“ výrazně zlepšit jeho improvizační dovednosti. Bude to taková tajná improvizační mise.

Jaké máte v ImproInstitutu rodiny a rodinné vztahy?

Lidé v Impro Institutu jsou bez nadsázky jednou rodinou. Nejen, že společně pracujeme a hrajeme divadlo, ale zároveň společně jezdíme na hory a v létě na dovolenou. Už přes 10 let. Řadě z nás se narodily děti a tak slavíme narozeniny a svátky společně. A mimochodem, improvizace vyžaduje velkou vnímavost k ostatním spoluhráčům, což je vlastnost, která v mnohých klasických českých domácnostech spíše chybí, než přebývá. I to je důvod, proč se této oblasti lidské činnosti tak rádi věnujeme.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně improvizační inspirace ve všech vašich rodinách!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *