Jeden týden

Kolik zážitků lze obsáhnout v jednom týdnu? Kolik dětských úsměvů mineme, když se otáčíme zády ke sporáku? Kolik prosmátých minut si zapamatujeme pro pozdější hořké chvilky? I já bývám nevděčná, zapomínám důležité maličkosti a pamatuji si jen hlouposti.

Dnes mi tatínek připomenul moment, kdy se srdečně zasmál. Během svatováclavských hodů jsme my okrojovaní šli na mši do kostela. Bylo mi krásných šestnáct, spravedlivý pohled na svět se mnou cloumal jako s každým kritickým mladým člověkem. Při mši ke mně farář přistoupil a řekl: „Bůh s Tebou dcero“. A víte, co jsem mu odpověděla? „I s Tebou otče“. Mému kamarádovi podjely kozačky a celý kostel řval smíchy. A víte, co je hrozné? Zůstala jsem stejná. Pořád vidím svět lepší a hezčí, než asi je. Obdivuji maličkosti, jsem přátelská a když za něco bojuju, tak doopravdy.

Jeden týden, 7 dní, během kterých se může otočit jiným směrem. Člověk by rád zůstal u známého zla, než by poznal novotou vonící dálky. Právě teď se mi ale stalo něco divného. Mám strach jít dopředu, ale vím, že zpátky jít nelze. Co z toho plyne? Ač se ošívám, jak se ošívám, musím sebrat pomyslné švestky a skočit. Buď dopadnu do modré vody nebo na beton. Každopádně to bude dopředu. Kosti srostou. A když ne, naučím se elegantně kulhat. O čem mluvím? O práci.

Konec rodičovské dovolené se blíží a mně v hlavě víří spousta otázek. Na málokterou znám odpověď. Na maličký okamžik jsem měla blok, najednou jsem nemohla psát, slova tu byla okolo, ale nechtěla ven. Po víc, jak roce, jsem se dostala do fáze, kdy buď budu pokračovat nebo budu na redakční činnost vzpomínat jako na příjemnou epizodu. Neumím dělat věci napůl. Získala jsem členství v Syndikátu novinářů. Udělala kurz copywritingu a čeká mne akreditovaný kurz „volná novinářka“. V blízké době začnu připravovat knížku pro děti.

Víte, co rozhodlo pro? Pohled na odlesk moře. Krátký okamžik, kdy někdo řekne, dělej, nesni. Život se nedá přetočit. Udělat lépe. Můžu se jen snažit o to, žít odteď podle sebe. Bez pravítka ostatních. Linky si s dovolením udělám sama.

O tom, jak to na takovém kurzu probíhá, napíšu reportáž o pár týdnů později.

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na