Království za flexibilní úvazek

Kdybych byla Richard III., chtěla bych koně. A nejen ledajakého, takového, který by mne přenesl přes hučící řeku jménem „český pracovní trh“. Jenže já jsem žena s vizí. Ach ano, takový ten typ, který v českých firmách nenachází svého ředitele…a navíc mám dítě. Situace se rok od roku zlepšuje. Ženy mají v i době krize spoustu nápadů. Víte, že 80% drobných živností vlastní ženy (celosvětově)? A jak to souvisí s flexibilními úvazky? Pojďme se projít našimi možnostmi. Věřím, že tento článek bude přínosem nejen pro maminky s malými dětmi, ale i pro ty, které pečují např. o rodiče nebo pro ty, jimž zdraví neumožňuje pracovat na plný úvazek. Předem děkuji za veškeré doplňující nápady…za jakékoliv doplňující informace vedoucí k obnovení životní energie a optimismu u nás všech, které se chceme věnovat rodině a naší práci.

České maminky se po rodičovské dovolené většinou nevrací na původní místo. Čím je to ovlivněno? Ve většině případů stále zaměstnavatel nenabízí možnost spolupráce během čerpání mateřské a rodičovské dovolené. A to ani těm, které se o to aktivně hlásí. Čím je tato „hluchota“ způsobena? Mluví se o efektu „skleněného stropu“, problémům se sladěním pracovního a rodinného života nebo o faktoru „neviditelné ženy“ (ty, co pracují, ale nejsou slyšet, vidět – obrazně řečeno). Abyste nezískali chybný dojem. Neodsuzuji mužský styl práce. Pro ženy – matky, je ovšem nevhodný. Ženy nepřemýšlí jen v číslech, kalkulacích ziskovosti, musí zvládnout více činností najednou a také se vyrovnat s každodenním soubojem se stereotypními činnostmi. Mohou se stát nejvěrnějšími zaměstnanci, pokud si je ovšem firmy „udrží“. Nemusím dodávat, že tzv. „outplacement“ – čili odchody zaměstnanců by měly probíhat v neutrálním duchu. Součástí slušného odchodu z firmy, by mělo být setkání s personalistou, který by vám měl poradit, kam se můžete obrátit dále, mohl by vám poskytnout o vhodném dalším uplatnění atd.

„When women and girls struggle together, what was once unimaginable, suddenly becomes possible.“

Pokud ženy a dívky společně čelí těžkostem, mohou zvládnout i nepředstavitelné. Toto je citát, který používá koordinátorka „ženského kruhu“, Anne Pélagie Yotchou, z Kamerunu. Otázka je, nakolik si svoji past uvědomujeme, nakolik jsme ochotny si připustit, že nevhodná dělba práce v domácnosti je „žroutem“ našeho času, a nakolik jsme ochotné si vlastní ženskou „záchrannou síť“ budovat.

Za předpokladu, že vlastníme nějakou vizi, nám zbývá investovat spoustu energie nejen osobnímu rozvoji, ale právě rozvoji kontaktů a pracovních vztahů. Není pravda, že ženy nechtějí převzít zodpovědnost, spíše čekají, že si jejich práce někdo všimne a ne, nevšimne… Občas je nutné svoje představy a postoje přehodnotit. Vyslechnout si kritiku od někoho, kdo nás dobře zná a počkat. Nevrhat se překotně do činností, které zabírají hodně času, spíše chytře a efektivně pracovat, s tím, co máme. Ano, časové možnosti závisí na tom, kdy se dítě vrací ze školky, školy, co dalšího je třeba stihnout. Dobrá organizace času a činností, je základem, bez tohoto se nám nepodaří vybrousit naše sny do hmatatelné podoby.

Jaké jsou možnosti práce mimo hlavní pracovní poměr?

Částečný pracovní úvazek, pružná pracovní doba, sdílení pracovního místa (jobsharing), práce z domova, práce na dohodu mimo pracovní poměr a také založení vlastní firmy…což může zahrnovat prvky předchozích (pružná pracovní doba, práce z domova). Možností je hodně.

Co je úskalím všech alternativ?

Motivace a snaha nám jistě nechybí. Může nám ale chybět sebevědomí a spánek (když děti onemocní). Ideálně se nám podaří sehnat pomocnou ruku v rodině. Neměly bychom se bát svěřit dítě někomu dalšímu (babičkám, tetičkám nebo chůvám s dobrými referencemi), neměly bychom se bát si najmout někoho, kdo nám alespoň občas pomůže s úklidem. Dáme tím možnost přivýdělku dalším ženám a my získáme tolik potřebný čas. ČAS má pro matku vracející se do práce nevyčíslitelnou cenu. Může nám chybět odvaha a mentoři. Odvahu musíme získat, protože bez ní bychom nic nezvládly. Mentory, rádce…najdeme také…jen, když přenecháme trošku náhodě… a lépe rozpoznáme, kam chceme směřovat.

Jak zjistíme, co dělat?

Rodičovská dovolená je dobou, kdy máme prostor pro nalezení naší osobní strategie na další roky. Všechny ty prokojené a probrečené noci nám propůjčí zvláštní brýle, přes které později začneme sledovat svět. Myslím, že my všechny si zasloužíme nový start. Pěkně zčerstva. Kdo nám poradí? Nápady se rodí těžce…realizace je pak už jen otázkou energie a dobrých úmyslů, které se postupem připojí. Pokud momentálně nemáte práci, zkuste popřemýšlet o dobrovolnické činnosti pro některou neziskovou organizaci. My ženy jsme pro takovou práci jako stvořené a mohu Vám potvrdit, že vím o několika, kterým toto přineslo práci na částečný úvazek… Ženy – podnikatelky také musí učinit první těžký krok a mám dojem, že svého rozhodnutí nelitují. Obecně, možná mají občas vrásky, když se sejdou faktury od dodavatelů a pronájmy prostor k podnikání, aj. Všeobecně se tvrdí, že žena, pokud vydělává, pak 90% ze zisku investuje zpět do rodiny nebo komunity. Muž „jen“ 30%.

Zde najdete některé projekty jiných žen, které s úspěchem realizovaly.
http://www.jogasdetmi.cz/
https://udrzbarka.webnode.cz/
http://www.velbloudi.cz/
http://www.citadelamefisto.com/
http://www.studanka-tisnov.cz/

Jistě znáte spoustu maminek, které pracují u firem Avon, Oriflame, Amway, Mary Kay atp. Některé mají kreativního ducha i obchodního, některé učí angličtinu, jiné šijí peřinky na kočárky pro další maminky… A aby člověk objevil, v čem je jeho síla, musí projít něčím ne nepodobnému očistci. Existují i ženy, co tohle vůbec neřeší, ale takové asi nečtou tento článek…

Mějte oči otevřené pro okolní svět, hledejte v čem je vaše odlišnost (a jak ji můžete nejlépe využít). Otevřete srdce ostatním lidem a budujte pilně svoji holčičí pomocnou síť. Návod, co máte dělat, vám nedám, ale mohu vám dát prostor pro další úvahy. A pokud nevíte, čemu byste se měly věnovat nebo chtěly věnovat…poraďte se s někým, kdo vás vyslechne. Ať už půjde o maminku, kamarádku, paní ze správy sociálního zabezpeční nebo koučku… Je to na vás a když dokážete udělat první nejtěžší krok…zvládnete i ty následující. Hodně štěstí!

PS: V dalším článku se budu věnovat „práci z domu“, momentálně provádím výzkum sama na sobě, budu ráda, když mi na redakční email napíšete, jaké jsou vaše zkušenosti s prací z domova, na volné noze nebo v rámci HPP jako občasný homeoffice. Díky!

Kam se obrátit pro inspiraci či radu?
http://www.podnikatelky.eu/
http://www.neziskovky.cz/
http://www.institutprozeny.cz/

Další zdroje informací:
http://poradna.jobs.cz/novinky/aktualni-clanek/article/castecnym-uvazkum-v-eu-se-dari/

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na