Láká vás také přivýdělek na mateřské a rodičovské?

Autor

Čerpání příspěvku na mateřské, nebo při rodičovské dovolené nevylučuje žádnou maminku z možnosti mít nějaký ten přivýdělek. Určitá omezení tu ale panují, proto je dobré si předem ve všem udělat jasno, aby nedošlo k nějakým nedopatřením z neznalosti, která by mohla vyústit až v odebrání příspěvků.

Kdy začít?

Termín je jasný – ženy si nesmějí přivydělávat před skončením šestinedělí. Poté už jim zákon nebrání si najít brigádu, nebo práci na doma, se kterou mohou pokračovat i po skončení mateřské, tedy při rodičovské dovolené.

Nikdy nesmíte dělat to samé

Nárok na rodičovský příspěvek a mateřskou vzniká na základě placení nemocenského pojištění v zaměstnání, nebo při samostatně výdělečné činnosti. Přivýdělek tedy nesmí s tímto pojištěním kolidovat, protože by to bylo podobné jako pobírat nemocenskou od státu v době, kdy normálně pracujete a berete plat. Jaká jsou konkrétní omezení?

• Žena nesmí vykonávat stejnou práci pod stejným zaměstnavatelem, jako před nástupem na mateřskou.
• Žena si nesmí vydělávat jako OSVČ, pokud právě ze samostatně výdělečné činnosti na mateřskou šla.

A to je vše. Co není zakázáno, je povoleno, ale raději se pojďme podívat na to, co maminka na rodičovské, či mateřské může:

• Vykonávat stejnou práci pro jiného zaměstnavatele.
• Vykonávat jinou práci pro stejného zaměstnavatele.
• Živit se jako OSVČ, pokud před nástupem byla zaměstnaná.
• Výše přivýdělku není nijak omezena!

Neváhejte

Návrat do profesního života může být po několikaleté rodičovské dovolené dosti náročný. Pracovní návyky a kontakt s moderními trendy ženám po té době opravdu chybějí. Finanční hledisko také není pro většinu rodin zanedbatelné, tudíž není od věci se postupně do pracovního procesu zapojovat, ať už jako přípravu na vykonávání staronového zaměstnání, nebo trénink před pohovory při hledání práce zbrusu nové.

Samozřejmě je třeba myslet v první řadě na dítě, které nelze kvůli pracovním povinnostem zanedbávat. Mnoho pracujících matek však dokazuje, že práce pro ženy na mateřské dovolené je zvládnutelná i bez zanedbání mateřských povinností.

2
Komentujte jako host

2 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
2 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lumilka

Přivydělat se dá na mateřské poměrně dobře. Já si našla práci jako pisatel PR článků. A můžu říct, že nejen že mi to vydělává, ale taky mě to hodně baví. Řekla bych, že takovou práci může dělat každý. Jen tedy musí vědět některé znalosti. Zde https://topranker.cz/pr-clanky/ je vše dobře napsané.

Jaroslavajarca

Moc díky za článek