S mateřstvím a raným rodičovstvím jsou spojeny nemalé potíže s ohledem na zaměstnání. Asi víte, že po skončení rodičovské dovolené vás zaměstnavatel musí zaměstnat na pozici sjednanou v pracovní smlouvě, ale realita bývá mnohem méně veselá.
Trocha teorie
Pakliže jdete na mateřskou/rodičovskou dovolenou ze zaměstnání, váš zaměstnavatel vám po dobu MD a RD nesmí dát výpověď (až na výjimky). Po skončení RD, tedy nejpozději po dosažení 3 let věku (čerpání rodičovského příspěvku s tím nesouvisí), vás musí přijmout zpět na pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě. Pokud chcete zůstat s dítětem až do jeho 4 let věku, můžete sice čerpat rodičovský příspěvek, ale další čekání na váš návrat do práce si budete muset dohodnout se zaměstnavatelem, který už není povinen vám vyhovět.
Po rodičovské na pracák?
V nejhorší situaci se ocitne žena, která se z RD dostane rovnou na Úřad práce. Její zaměstnavatel zanikl, přestěhoval se, nebo jednoduše před nástupem na RD žádné zaměstnání neměla. Návrat do pracovního procesu je velmi složitý. Personalisté leckdy přistupují k takovým ženám s despektem a je těžké se prosadit, byť na pozici pro méně kvalifikované pracovníky, než by odpovídalo vzdělání a zkušenostem uchazečky.
Zde máme jedinou radu: Hledejte si už práci na mateřské dovolené. Pokud se vám podaří získat zaměstnání alespoň na zkrácený úvazek po čas mateřské, či rodičovské dovolené, můžete předejít tomu nejhoršímu – deprivaci, stresu, ztrátě pracovních návyků a dlouhému období na Úřadu práce. Pamatujte, že už od dvou let věku vaše dítě může navštěvovat jesle, nebo školku bez rizika, že ztratíte nárok na rodičovský příspěvek.
Problémy i pro zaměstnané
I v ideálním případě, kdy nastoupíte po 2-3 letech zpět do práce, vás mohou čekat velké nepříjemnosti. Zaměstnavatel pro vás nemusí mít už volné místo – za dobu vaší nepřítomnosti vás totiž musel nahradit, a pakliže se náhrada osvědčila… Jenže zároveň vám musí nabídnout pozici, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě, a nemá právo vás nutit přejít na horší místo. Přesto vám může dát výpověď pro nadbytečnost, s kterou se ale pojí 2 výhody:
- Dvouměsíční výpovědní doba
- Zpravidla tříměsíční odstupné
Prakticky tak sice existuje pětiměsíční finanční i časový polštář, ale nespoléhejte na něj. Na všem se dopředu dohodněte se zaměstnavatelem. Je lepší vědět, na čem jste a hledat si práci už na RD, když s vámi zaměstnavatel nepočítá, jelikož vždy se můžete dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou (i u dohody pro nadbytečnost máte nárok na odstupné + plnou podporu v nezaměstnanosti).