Pravidla pro přesčasy

Autor

Práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů, věčná otázka – většina problémů přitom spočívá v její neznalosti, a to jak na straně zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců. Jedinou ochranou je přitom právě znalost daných předpisů. Na portálu Flek.cz je vysvětlování těchto problémů široké veřejnosti věnováno hodně prostoru. My se dnes podíváme na jeden z nejošemetnějších prvků v pracovním vztahu – přesčasy.

Kolik přesčasů a kdy?

Pravda je taková, že zaměstnavatel může přesčasy nařídit (až na výjimky, kterými jsou těhotné ženy, ženy pečující o dítě do jednoho roku věku,…). A to až do 150 hodin ročně. Týdně však nesmí jít o více než osm hodin. Zaměstnavatel smí nařídit přesčas pouze ze závažných provozních důvodů. Ještě přísnější je to s nařizováním přesčasů ve státní svátek. I to je možné, avšak zaměstnavateli se to nejenom velmi prodraží, ale zároveň k tomu smí přistoupit jen v opravdu extrémních případech – jde například o neodkladné opravné práce, inventury, uzávěrky, nebo práce v nepřetržitém provozu.

Pokud je ale zaměstnanec ochotný pracovat déle a je to dohodnuté ve smlouvě, může přesčas pracovat až 8 hodin každý týden. To znamená až 416 hodin přesčasů za rok. Do tohoto limitu se navíc nepočítá doba, která byla vybrána jako náhradní volno, o kterém se dočtete v následujícím odstavci.

Příplatky či náhradní volno

Za přesčasy náleží zaměstnanci příplatek (není-li ve smlouvě specifikováno jinak, tudíž doporučujeme důkladně přečíst vše, co podepisujete). Jde o 25 % průměrné hodinové mzdy, takže když máte plat 100 Kč/h a pracovní dobu 8 hodin, za devátou a desátou hodinu v práci dostanete rovnou 125 Kč. Pakliže by šlo ale o přesčas v době nepřetržitého odpočinku v týdnu (typicky víkend), příplatek je 50%.

Ale to není vše, různé příplatky se mohou i sčítat. Jde například o 100% příplatek za práci ve svátek. Když vyjde svátek na váš den volna (sobota, neděle, nebo kdy jindy máte volno), dostanete až 250 % svého běžného platu, nařídí-li vám zaměstnavatel (trochu neprozřetelně) na tuto dobu přesčas.

Pokud si tak chcete přivydělat něco navíc, vyplatí se obětovávat právě víkendy a státní svátky, kdy mzda roste bez ohledu na to, že děláte pouze svou běžnou práci. Bohužel tuto možnost příliš neocení lidé s rodinou, kteří si cení volna s ní více než peněz. Ti tak spíše přivítají další možnost kompenzace.

S přesčasem se dá totiž nakládat ještě jedním způsobem – lze si je vybrat jako volno. Čtyřikrát si prodlužte pracovní dobu o 2 hodiny a máte den volna. Pokud si ho nevyberete, nebo nemůžete vybrat do tří měsíců, budou vám tyto hodiny zaplaceny s odpovídajícím příplatkem za přesčas.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *