Učitelský den: Kdo si zaslouží slavit?!

Autor

Dá se říct, že počet učitelů se za poslední rok nečekaně rozrostl. Z mnoha rodičů, kteří doteď jen podepisovali úkoly a žákovské knížky, se stali doučující, domácí učitelé, laičtí kantoři. Co by na to řekl Ámos? A jak to zvládají vaši profi učitelé?

Mezinárodní den učitelů je 5. října, ale u nás se slaví také dnes, 28. října díky Učiteli národů, který nejen naši zemi posunul v pedagogickém směru. Jan Amos Komenský by jistě byl akční i v online výuce, stejně jako jsou akční a aktivní mnozí učitelé. Ale co si budeme nalhávat, většina to asi nebude. My osobně máme to štěstí, že obě naše děti mají skvělé školy a skvělé učitele. Zajímají se nejen o to, aby co nejlépe i v těchto podmínkách děti učily, ale zajímají se i o děti a jejich pocity, náladu, podporují je, řeší…

Z mnoha stran však slyším, že takové učitele a učitelky nemá ani zdaleka každý. Jasně, je to náročné, je to obrovská výzva, ale kdo jiný by právě tohle měl zvládat a nevzdávat? A my, rodiče, buďme ohleduplní. Víkendy a večery nechme učitele vydechnout, nenahánějme je v „nevhodném“ čase, ač k tomu máme prostředky a zvykli jsme si, že jsou napojení téměř vždy. Však to nebude trvat věčně – ač nám to všem už tak často (oprávněně) připadá.  

Posíláme tedy:
důvěru, poděkování, energii a podporu všem učitelům (nejen) ke dnešnímu dni!

JAK JE TO U VÁS VE ŠKOLE? DOKÁŽÍ UČITELÉ DĚTI ZAUJMOUT PŘES OBRAZOVKU? ZAJÍMAJÍ SE O NĚ? PRACUJÍ S NIMI KREATIVNĚ? ZAJÍMAJÍ NÁS VAŠE ZKUŠENOSTI!

2 comments

  1. Zjistila jsem zajímavou věc. Pokud děti měly s učitelkou nebo učitelem dobrý vztah už před distanční výukou, během ní se ještě zlepšil a naopak, pokud byl špatný, současná situace ho ještě zhoršila. Naštěstí převládají ty lepší vztahy.
    Jinak celou tuhle situaci zhodnotil nedávno výstižně mladší syn: „Distanční výuka je taková divná. Je to, jako by se pes učil sám venčit. Jasně, nějakým způsobem to dá, ale třeba bobky po sobě neposbírá.“

    Dodatečně přeji všem učitelkám, učitelům i dalším (byť nedobrovolným) vyučujícím z tábora rodičů hodně sil a energie do dalších dnů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *