Víte, co je coworking?

První coworkingové centrum na světě funguje od roku 2005 v San Franciscu (Citizen Space). Koncem loňského roku vznikla tři centra i u nás – v Praze, Brně a Písku. Oč běží? Coworkingové centrum je místo, které slouží jako pracovna lidem „na volné noze“. Ti, čím dál častěji, dávájí přednost sdílené kanceláři před prací z domova. Proč? Psychologové varují lidi pracující doma před nepříznivými psychickými dopady, časté jsou frustrace, deprese a mne napadá také sociální fobie. Někde jsem kdysi četla, že alkoholismem jsou nejčastěji ohroženy ženy v domácnosti… Sdílená kancelář se tak jeví jako velmi dobrý nápad, kdy pracujícího neruší myšlenky na domácí „potřeby“, může se soustředit na výkon práce, ale pokud chce, může se zapojit do interakce s ostatními coworkery. Jsou Češi připraveni na takovou míru sebeorganizace? Jaké další možnosti sdílené pracoviště nabízí? Abych se dozvěděla více, navštívila jsem jedno z těchto míst, pražskou kancelář Coffice a oslovila zakladatele, pana Davida Odstrčila. Tomu nyní děkuji za poskytnutí rozhovoru.

Pane Odstrčile, projevila se letní sezona na obsazenosti pracovních míst v Coffice?

Ano projevila se velice silně. Členové Coffice jsou velmi svobodní a nezávislí lidé, kteří mohou pracovat prakticky odkudkoliv, například díky členství v Coffice, které se účastní programu „Coworking Visa“ mají možnost využít jiná centra po celém světě na omezený čas zdarma a někteří toho využívají.

Jak jste přišel na myšlenku na založení „sdílených pracovních míst“ v ČR?

Díky serveru navolnenoze.cz, který se zabývá podporou nezávislých profesionálů. Byli jsme navštívit jedno takové centrum v zahraničí a ta myšlenka se mi velmi zalíbila. Hledal jsem podobné centrum u nás a překvapilo mne, že žádné neexistuje. Založit ho mi poté přišlo jako dobrý nápad.

Viděl jste nějaké „vzorové centrum“? Kde? Co Vás nejvíce zaujalo?

Navštívili jsme Cocobar v polské Vratislavi. Líbila se mi velmi atmosféra, která tam byla a ta možnost potkávat zajímavé lidi z různých oborů a zemí.

Co všechno je připraveno pro případné zájemce o využití kanceláří Coffice?

Vybavení je velmi jednoduché a účelné. Stůl, židle, knihovny, uzamykatelné skřínky, multifunkční tiskárna a rychlý internet. Také máme vybavenou kuchyňku kde je čaj a káva zdarma.

Máte kapacitu pro nové členy? Jaké jsou možnosti členství?

V současné době je kapacita naplněna, ale jednám o možnosti rozšíření o další prostory. Zájemci si mohou vybrat mezi dvěma úrovněmi členství – plným členstvím získají neomezený přístup 24/7 a své stálé pracovní místo, částečné členství je omezeno na dva dny v týdnu a sedí tam kde je zrovna místo.

Existují další možnosti (řekněme neformální akce) profesního setkávání?

Organizujeme různé přednášky a workshopy ale máme za sebou také první společný výlet nebo se jen tak občas sejdeme na bowlingu nebo v hospodě.

Spolupracujete s někým z portálu Navolnenoze.cz?

Jsem na serveru také registrován a spolupracujeme úzce zejména v oblasti popularizace coworkingu. Z lidí registrovaných na portálu se také občas rekrutují členové Coffice.

Jaké jsou tři nejčastější profese, které v kancelářích Coffice pracují?

Jsou to především web developeři, překladatelé a malé start-up firmy.

 

Setkal jste se někdy se Zdeňkem Rudolským (zástupcem řetězce Hub)? V čem se smíchovský Hub liší od Vašich prostor na I.P. Pavlova?

Především se Hub nepovažuje za coworkingové centrum, ale spíše podnikatelský inkubátor. Jedná se o otevřený prostor, kam může člověk zatím přijít jen v dané otevírací době, kdežto Coffice spíše funguje jako uzavřený klub kde si každý chodí jako „domů“, má tam své místo a neomezený přístup. Největší rozdíl je podle mě v celkové atmosféře a přístupu.

Oproti ostatním zemím, máme stále velmi malé procento rodinných firem, lidé se bojí jít z bezpečí zaměstnanecké pozice. Čím byste dodal odvahu těm, kteří váhají? Je doba „krize“ vhodná pro zahájení nové profesní cesty?

Nemyslím si, že by procento malých firem bylo u nás nějak malé. Dle údajů Hospodářské komory je jejich počet dlouhodobě rostoucí a podíl na ekonomice je dokonce významnější než v jiných zemích. Je třeba ovšem rozlišovat mezi mikropodnikem a nezávislým profesionálem. Navíc v současné situaci na pracovním trhu se zaměstnanecká pozice jeví jako nejméně bezpečná z hlediska dlouhodobé udržitelnosti. Proto pokud člověk opravdu něco umí a je v něčem dobrý bude na tom vždy lépe pokud se osamostatní a teď je ten nejvhodnější čas.

Kolik činí podle Vás minimální měsíční náklady drobného podnikatele na to, aby mohl vůbec „fungovat“? Myslíte, že návrhy současné vlády v oblasti zamezení „ždímání“ sociálního systému podnikateli, jsou adekvátní rizikům, které oproti zaměstnancům nesou?

To samozřejmě záleží na předmětu činnosti. Někdo potřebuje pro svou práci kancelář jiný dílnu. Nedá se to asi určit paušálně.

Nevěřím tomu, že by drobní podnikatelé byli ti, kteří „ždímají“ sociální systém. Dle mého názoru je to spíše naopak. Jsou to lidé, kteří nesou svojí kůži na trh, vytváří reálné hodnoty ve své komunitě a každá rozumná vláda by měla takovéto lidi podporovat a ne proti nim bojovat. Jde vidět, že určitá snaha tady je, ale je stále zanedbatelná.

Za Rodinu21, přeji hodně úspěchů ve Vaší činnosti.

Další informace o Coffice naleznete na jejich stránkách na adrese www.coffice.cz

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na