Víte, v čem se liší předčasný důchod a předdůchod?

Autor

V jednom z minulých článků jsme se podrobněji věnovali nelehké situaci nezaměstnaných po padesátce. Dnes se podíváme na možnosti, které má nezaměstnaný člověk, který se sice důchodovému věku už blíží, ale ještě mu do něj pár měsíců, či let chybí. Povíme si více o předčasném důchodu a předdůchodu.

Předčasný důchod

Donedávna byl předčasný důchod jedinou variantou, která existovala. Nástup na něj je možný nejdříve 3 roky před důchodovým věkem. V principu vám stát dovolí odejít do důchodu dřív, ale za cenu snížení důchodu i předdůchodu. Ba co víc, toto snížení je trojí – jednak vám strhne procenta z důchodů za to, že čerpáte peníze dříve, jednak odpracujete méně let (za což jdou opět procenta dolů) a jednak se vám do výpočtu nezapočítají vaše hypotetické příjmy za dobu, kterou strávíte v předčasném důchodu.

Podmínky pro přiznání předčasného důchodů

  • Maximálně 3 roky chybí do starobního důchodu
  • Odpracován potřebný počet let pro přiznání důchodu

Specifika předčasného důchodu

  • Čím déle jste v předčasném důchodu, tím více se vám důchod krátí (až o více než 15 %)
  • V předčasném důchodu nesmíte vykonávat činnost, která zakládá účast na nemocenském pojištění (DPP nad 10 000 Kč, DPČ nad 2 499 Kč, HPP,…)

Předdůchod

Předdůchod je novinka, která souvisí s dobrovolným penzijním spořením. Místo státních peněz tak předčasně čerpáte peníze z penzijka. A to je právě ono – musíte mít naspořeno dost, abyste až do důchodu přežili. Stát dokonce stanoví, že musíte mít dost peněz na to, abyste po dobu předdůchodu mohli čerpat měsíčně alespoň třetinu průměrného platu v ČR (kolem 8 000 Kč).

Podmínky pro možnost předdůchodu

  • Maximálně 5 let chybí do starobního důchodu
  • Odpracován potřebný počet let pro přiznání důchodu
  • Naspořená částka v penzijním připojištění musí vystačit na pokrytí minimálně třetiny měsíčního průměrného platu v ČR na osobu (asi 8 000 Kč měsíčně)

Specifika předdůchodu

  • Pracovat můžete bez omezení
  • Práce v předdůchodu může dále zvyšovat váš následný důchod
  • Čerpáte svoje naspořené peníze

Co je vhodné pro vás?

To si musíte spočítat sami. Na internetu najdete mnoho kalkulaček. Není snadné rozhodnout, co pro vás má větší smysl. Základem je udělat si takový propočet přímo pro sebe. Čím déle strávíte v předčasném důchodu (a čím déle doufáte, že pobydete v důchodu řádném), tím je tato varianta teoreticky méně vhodná. Dejte si čas, projděte si více zdrojů, a přesně si spočítejte, jak vám která varianta vychází, jde o statisíce.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *