Buďte na ocet

Autor

Ocet je jednou z nejopomíjenějších surovin v našich domácnostech. Možná i proto, že většinou stojí jen pár korun, nenapadlo by nás, jak úžasný pomocník to je a to nejen v kuchyni, ale i při úklidu nebo péči o naše mazlíčky. Nejrozšířenějším octem je ocet vinný, který jistě máte doma i vy. Tak co ho využít trochu víc, než jsme zvyklí?

Domácnost

  • Okna a zrcadla – vlhkým hadrem namočeným do roztoku vody a octa umyjte skleněné a zrcadlové plochy. Stejným roztokem vrátíte čistotu také žaluziím.
  • Skleněné zapékací nádoby – pokud už jsou zašlé a mají odolné skvrny způsobené bílkovinami z vajec, sýrů atp. Vydrhněte je houbičkou namočenou v neředěném octě.
  • Podlahy – pokud máte dlažbu či lino, zbavíte ho skvrn a vrátíte jim lesk, když vytřete roztokem 4 litrů vody a ½ šálku octa. Kamenné a cihlové podlahy vydrhněte o trochu silnějším roztokem, kdy na 4 litry vody použijte 1 šálek octa.
  • Chrom – zbavíte skvrn a vrátíte mu lesk, když ho přeleštíte hadříkem namočeným do octa.
  • Krbová dvířka – špinavá skla od sazí umyjte roztokem, do kterého použijte 4 litry vody, 1 šálek bílého octa a trochu přípravku na nádobí. Nakonec sklo přeleštěte novinami.
  • Krbová obložení – z cihel, dlaždic či kamene zbavíte černých stop od sazí rýžákem namočeným v neředěném octě.
  • Pračka a myčka – alespoň jednou za měsíc do nich nalijte ½ až 1 litr octa, zapněte na program s nejvyšší teplotou a nechte proběhnout celý cyklus. Vyčistíte je tím od vodního kamene a zbavíte zápachu.
  • Lednice – abyste se zbavili zápachu a omezili vznik mikrobů, použijte při jejím umývání roztok vody a octa v poměru 1:1
  • Rychlovarná konvice – pokud se vám v ní utvořil vodní kámen, nalijte do ní 3 šálky octa a nechte přejít varem. Ocet nechte vychladnout, potom ho vylijte, převařte v ní teplou vodu a tu také vylijte, teprve pak vařte kávu nebo čaj.
  • Žehlička – také tu vyčistíte a zbavíte od vodního kamene, když použijete ocet. Naplňte ji octem, pusťte na nejvyšší stupeň a nechte cca 5 minut vypouštět páru. Potom ocet vylijte a propláchněte žehličku několikrát čistou vodou.

Zahrada

  • Hračky na ven, tříkolky a kola – snadno vyčistíte hadrem namočeným v neředěném octě.
  • Rez – jestli vám kovový nábytek apod. udělal na dlažbě rezavé skvrny polijte je octem a do něj přisypte jedlou sodu, nechte cca 10 minut působit a poté setřete vlhkým hadrem. U odolnějších skvrn postup zopakujte.
  • Plevel – připravte si do rozstřikovače roztok vody a octa v poměru 1:1 a pravidelně jím stříkejte plevel, který vám vyrůstá v těžko dostupných spárách chodníčků apod.

Zvířata

  • Kočičí záchod – abyste zabránili jeho zápachu, alespoň jednou týdně ho umyjte neředěným octem.
  • Loužičky na koberci – pokud si pořídíte štěně, je jisté, že ze začátku vás neminou nehody vašeho psíka v podobě loužiček. Jestli vám váš mazlík počůral koberec, namíchejte roztok octa a vody v poměru 1:1, naneste a nechte působit cca ½ hodiny. Nakonec vyčistěte čistou vodou. Odstraníte tím zápach z psí moči.
  • Smradlavý pes – už se vám váš mazel vyválel v něčem, po čem odpudivě páchl ještě týden? Jednoduchý recept, jak z tchoře udělat opět psa, je dopřát mu koupel v poměru vody a octa 1:1. Ocet prý navíc nějakou dobu působí jako odpuzovač blech.
  • Mravenci – tihle malí vetřelci ocet zrovna nemilují. Připravte si proto do rozprašovače roztok octa s vodou v poměru 1:1 a pokud se objeví, stříkejte na cestičky a místa, kde vylézají.

Zdraví

  • Zažívání – pro zlepšení zažívání a vyrovnání PH žaludku užívejte 3x denně nápoj připravený z ½ litru vody a 2 lžiček jablečného octa.
  • Vosí žihadlo – pokud už vás nějaká vosa ďobla, zmírníte účinky jejího bodnutí obkladem namočeným v roztoku octa s vodou v poměru 1:8. Samozřejmě to neplatí pro alergiky, kteří sami vědí, co dělat, když je tahle nemilá příhoda potká.

Ocet má samozřejmě své nezastupitelné místo také v našich kuchyních. Co si vyrobit svůj vlastní ochucený ocet?

Základ

1 litr bílého vinného octa vaříme 1 – 2 minuty, vypneme a necháme zchládnout na cca 40°C. Poté naléváme do láhví, do kterých jsme předem dali další ingredience dle následujících druhů octů. Poté láhve uzavřeme a necháme tři týdny odpočívat na teplém, světlém místě. Občas láhvemi zatřeseme, aby se ocet promíchal.

Provensálský ocet
Suroviny: základ + do každé láhve po 3 – 4 snítkách rozmarýnu, levandule a tymiánu v květu.
Použití: zvýrazní chuť ovocných salátů, hodí se také do sladkých omáček k dezertům

Šalotkový ocet
Suroviny: základ + ½ kg oloupané a nahrubo nakrájené šalotky
Použití: zálivky zeleninových salátů, hořčicové omáčky

Černorybízový ocet
Suroviny: základ + černý rybíz cca do pětiny láhve
Použití: zálivka k listovým salátům, paštiky, omáčky ke zvěřině, hlavně srnčímu

Malinový ocet
Suroviny: základ + maliny cca do pětiny láhve
Použití: zálivka k listovým a ovocným salátům, omáčky k čokoládovým dezertům

Švestkový ocet
Suroviny: základ + švestky cca do pětiny láhve
Použití: ovocné nákypy, omáčky z divočiny a k pečené huse

Estragonový ocet
Suroviny: základ + 3 – 4 snítky estragonu do každé láhve
Použití: smetanové omáčky, zálivky do listových a čekankových salátů

Brusinkový ocet
Suroviny: základ + brusinky cca do pětiny láhve
Použití: omáčky k telecímu masu, drůbežím paštikám, kozímu a ovčímu sýru, jablečným a hruškovým moučníkům

Octu zdar a napište nám, pokud si vzpomenete ještě na další octové využití.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *