Koláč nebo buchty

Autor

My jsme taková staromilská rodina. U nás v rodině se peče z kynutého těsta. Sem tam se objeví i nějaký ten rychlý novodobý moučník či dezert, ale stále vyhrávají buchty či koláče. Když mají přijet mladí, dcera nebo syn s rodinami, vždy si objednají něco kynutého. Je pravda, že je příprava o něco delší, ale co by babička pro své potomky neudělala, že.

Musím konstatovat, že těsto dělám „od oka“, ale držím se ingrediencí, které jsou dány receptem. Dříve jsem používala mouku polohrubou, teď preferuji hladkou.

Těsto

  • ½ kg hladké mouky
  • 5 vrchovatých lžic cukru
  • ½ kostky droždí
  • ¼ l mléka
  • 1 žloutek (bílek dám do tvarohu)
  • 80 g másla
  • sádlo – 1 vrchovatá polévková lžíce
  • citronová kůra – sušená nebo bio citron
  • sůl

Náplň

  • tvaroh + cukr + bílek (možno přidat rozinky)
  • kompot – malá sklenička vypeckovaných třešní (375 ml)
  • povidla – 6 vrchovatých lžic + vrchovatá lžička perníkového koření

Drobenka

  • cukr – 2 lžíce
  • hrubá mouka – 2 lžíce
  • máslo – proužek
  • mleté vlašské ořechy – podle chuti
  • (pokud zbude, dávám do skleničky s víčkem do lednice na příště)

Postup

1. Ohřejeme mléko (nesmí být horké), přidáme 1 lžíci cukru a droždí. Necháme vzejít kvásek.
2. Rozehřejeme máslo spolu se sádlem. Necháme zchladnout, zkusíme prstem.
3. Do mísy prosijeme mouku (nedávám celé množství, přisypávám postupně) špetku soli, žloutek, citronovou kůru, 4 lžíce cukru, promícháme. Přidáme kvásek, vychladlé máslo se sádlem a vypracujeme lesklé těsto. Necháme na teplém místě vzejít (asi 90 minut).

Tvaroh (kupuji měkký zabalený v igelitu) nejprve zabalím do utěrky, abych ho zbavila vody (asi ½ hodiny). Přidám bílek a podle chuti cukr.
Povidla ochutím perníkovým kořením. Lze použít i skořici.
Vypeckuji kompotované třešně.
Připravím drobenku.

Vykynuté těsto rozdělím na dva díly (koláče z tohoto množství jsou 2) .

Na koláč prostřídám připravené ingredience ( meze se nekladou). Neměla jsem mák, použila jsem třešně.

Koláč posypeme drobenkou. Můžeme i bez ní.

Připravený koláč necháme asi půl hodiny kynout na papírem vyložený plech. Troubu předehřejeme na 170°C a vložíme vykynutý koláč. Já pekla 20 minut. Nutno hlídat, každá trouba peče jinak.

A je hotovo.

Pokud nechceme péci koláč, můžeme z těsta udělat buchty.

4 comments

  1. Hezký den všem pekařkám,
    je mi jasné, že nám v současné době není do smíchu, ale nad domácím koláčem se každý aspoň trochu pousměje. V týdnu jsem ho pekla ještě jednou, pro kolegy do práce. Moc chutnal! Obzvláště ta povidla ochucená perníkovým kořením. Tentokrát jsem ale střídala třešně, povidla, ořechovou náplň se skořicí – taky dobrota.
    Dnes jsem pekla jablečnou placku (tak tomu říkám já, ostatní kolem mě už tento pojem znají).
    Těsto: 400 g hladké mouky, 1 lžíce cukru (krystal), 7 polévkových lžic mléka, 1 Hera (máslo) – můžeme rozpustit ( přiměřeně zchladit), 1 vejce, 1 polévková lžíce octa, 1 prášek do pečiva.
    Náplň: 1 kg nastrouhaných jablek (já mám nastrouhané ve sklenicích od podzimu, takže 1 sklenice postačí), 1 pudink, 8 lžic cukru, skořice dle chuti.
    Těsto zpracujeme – suché ingredience smíchám (mouka, cukr, pr. do peč.), pak ostatní. Zabalím do folie a nechám do druhého dne (není nutné). Připravím náplň – jen smíchat.
    Těsto rozdělím na dvě poloviny, vyválím 2 placky. Dám na plech vyložený papírem 1 placku, náplň, druhou placku. Těsto ještě přejedu válečkem a propíchám vidličkou. Peču asi 20 minut při 170°C.
    Hezké dny přeje Líba

  2. Děkuji za recept, někdy vyzkouším. Na pohled vypadá moc lákavě. Já peču často, někdy kynuté, ale více s práškem do pečiva.

    1. Pečení z kynutého těsta je náročnější na čas, tak se ani nedivím, že pečete raději těsta s „prdopečem“ (= prášek do pečiva). Taková bábovka se spíše podaří než těsto kynuté.

  3. U nás je pekáč kynutých buchet taky dost často na stole. Plním tvarohem, povidly, domácí ostružinovou marmeládou a ořechama s rumem. V létě frčí meruňky a na podzim kombinace švestky – mák. Těch švestkových bych se fakt ujedla a musím se hlídat, aby něco zůstalo i pro děti.
    Taky nesmím zapomenout na kynutý borůvkový, v něm prostě cítíte tu pravou chuť léta a prázdnin. Jen ty pusinky a zoubky teda po této dobrotě nevypadají nic moc. Zdravím i ostatní pekařky 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *