Hříbky z kaštanů

Autor

Příprava na zimu dává přírodě pořádně zabrat. Listy na stromech začínají měnit svou typicky zelenou barvu, a tak tu máme barev, až oči přecházejí. Krása, že? Ořešáky pouští své ořechy ve větru dolů, lískové oříšky už také dozrály. A děti? Ty rády sbírají kaštany! Co s nimi udělají? Sbírají je pro myslivce, kteří jimi v zimě přikrmují lesní zvěř.
Přesto se najdou šikovní tatínkové, kteří svým ratolestem předvedou, jak z kaštanů vyrobit zvířátka. Dnes si vyrobíme hříbečky.

Pomůcky:

 • kaštany
 • ostrý nůž
 • párátka

Varianta ze dvou půlek

Kaštan rozřízneme napůl. Jednu půlku oloupeme, druhou necháme tak, jak je.

Párátka rozpůlíme a upravíme, aby byly obě strany špičaté. Ostrými nůžkami, hřebíkem nebo šídlem uděláme uprostřed obou dílků dírku a párátkem spojíme.

Varianta z jednoho kusu

Po obvodu kaštanu uděláme nožem rýhu kolem dokola.

Na jedné straně odkrajujeme kousky směrem k rýze po celém obvodu. Sloupneme vrchní vrstvu a tvarujeme dle fantazie nožku. Dolní část seřízneme, aby hříbek dobře seděl na podložce.

Stromky

Pomůcky:

 • větvičky túje
 • silnější klacíky
 • tavná pistole
 • květináč
 • písek nebo zemina

Na klacík (kmen stromku) naneseme z tavné pistole lepidlo a přilepujeme nastříhané větvičky až vytvoříme stromek. Postupujeme odspoda. Délka klacíku je libovolná. Počítáme, že část bude zapíchnuta v zemině.

Vezmeme květináč, nasypeme hlínu nebo písek. Poklademe větvičkami túje, zapíchneme stromky, poklademe hříbečky a naaranžujeme podle svého. Když se s našim vytvořeným dílkem budeme chtít rozloučit, můžeme hříbečky s odstraněnými párátky odnést zvířátkům do zoo nebo zanechat v zimě v lese.

6 comments

 1. Zajímavá a moc pěkná dekorace. Zvířátka znám, ale hříbečky vidím poprvé. Máte to moc pěkně naaranžováno, a veškeré ozdoby přírodní. To si cením. Nejsou ty kaštany na řezání moc tvrdé? Mám obavy, že bych přišla k úrazu raz dva. Jste šikovná.

  1. Dobrý dem,
   kaštany jsou nejlepší čerstvě sebrané, kdy ještě mají dost vody. Samozřejmě, že to chce opatrnost. A ty hříbečky? Také jsem je nikdy nikde neviděla. Kdysi dávno mi jeden vyrobil můj tatínek. Dodnes ho mám schovaný. Je sice ztvrdlý, ale ani léta ho nikterak nepoznamenala. Snad jen, že je přeschlý (je to ten vyrobený z jednoho kusu). A na závěr ještě, že ty ze dvou půlek spojené špejlí brzy povolí a nožka sjíždí. Přeji určitě vyzkoušet a děkuji za uznání.

 2. Vždycky, když vidím tvoření z kaštanů, vzpomenu si na dětství, jak jsme vyráběli zvířátka z kaštanů. Hříbečky ale taky vidím poprvé.

 3. Na tento článek jsem narazila skoro po roce. Hříbky jsou krásné, tohle by mě nikdy nenapadlo a jsem ráda za skvělý tip.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *